Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kto i kiedy zostanie nowym radnym miejskim?


25 listopada zmarł Waldemar Borowski, sprawujący mandat radnego Rady Miasta Mława z listy SLD Lewica Razem. Kto i kiedy obejmie wakujący mandat? Znamy już nazwisko kandydata.


Otóż w przypadku wyborów do Rady Miasta Mława, radni wybierani byli w okręgach wielomandatowych. To sprawia, że nie będzie konieczności przeprowadzenia wyborów uzupełniających, a obsadzenie wakującego mandatu radnego nastąpi w drodze jego objęcia przez kolejnego kandydata z danej listy – w tym przypadku SLD Lewica Razem, który uzyskał po radnym Borowskim największą liczbę głosów. Oczywiście taki taki kandydat musi wyrazić zgodę na objęcie mandatu. Jeżeli takiej zgody nie wyraża, to mandat obejmuje kolejny kandydat z największą liczbą głosów.

Tak więc pierwszym kandydatem do objęcia mandatu radnego miejskiego będzie Zbigniew Korczak (przedsiębiorca, były radny miejski), który startując z listy SLD Lewica Razem zebrał 120 głosów (Waldemar Borowski otrzymał ich 213).

Na razie jednak procedura obsadzenia wakującego mandatu jeszcze się nie rozpoczęła. Najpierw bowiem Komisarz Wyborczy w Ciechanowie musi wydać postanowienie o wygaśnięciu mandatu radnego – w tym przypadku, z powodu śmierci, a takowe jeszcze nie jest opublikowane. Dopiero kolejnym krokiem będzie wydanie postanowienia o obsadzeniu mandatu radnego i jeżeli Zbigniew Korczak wyrazi zgodę, to właśnie wtedy obejmie mandat. Taka procedura w praktyce trwa kilka tygodni, ale możliwe jest, że stanie się to jeszcze pod koniec tego roku. Nie oznacza to, że osoba, która w ten sposób obejmie mandat będzie pełnoprawnym radnym zaraz po wydaniu postanowienia przez komisarza wyborczego. Takim radny – elekt staje się dopiero po złożeniu ślubowania, co dzieje się na pierwszej sesji rady miasta w ktorej będzie uczestniczył.

Warto tu zauważyć, że w radzie miasta tworzy się ciekawa sytuacja. Nie wiadomo bowiem czy przyszły radny Zbigniew Korczak wejdzie do koalicji wspierającej burmistrza Kowalewskiego wraz z radnymi z jego komitetu i radnymi Prawa i Sprawiedliwości, podobnie jak w tej koalicji był radny Borowski? A może jednak dołączy do opozycji z PSL? Zapewne od tego wyboru zależeć będzie czy Korczak będzie miał szansę starać się o funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej, którą sprawował Borowski, czy może raczej czekają nas poważniejsze przetasowania na stołkach przewodniczących komisji.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
John
John
2 lata temu

drugą osobą, która uzyskała najwięcej głosów podczas wyborów do rady miasta jest Artur Dębski-uzyskał 241 głosów, dwa razy więcej od Zb.Korczaka

Luis Figo
Luis Figo
2 lata temu
Reply to  John

John… inny okręg…w Mławie są trzy….

Pan Podwyżka (czyt. Burmistrz)
Pan Podwyżka (czyt. Burmistrz)
2 lata temu

To co się dzieje w mieście i powiecie to zapowiedź wielkich zmian w nadchodzących wyborach….wreszcie…

Uki
Uki
2 lata temu

Oby. Bo naród nasz jest tak chwilami debilny. Najgorsza jest brak świadomości jak bardzo mój głos ma znaczenie, w każdych wyborach nie tylko lokalnych.

Rodowity Mławianin
Rodowity Mławianin
2 lata temu

Posiadacie żenująco niskie rozeznanie w aktualnej sytuacji politycznej w mieście !
A Wasze „wynaturzenia o kolosalnych zmianach” – to tylko nie mające żadnych realnych podstaw marzenia osób nic nie znaczących w naszym mieście !
Marzyć – każdy może !

BACZNY OBSERWATOR !!!
BACZNY OBSERWATOR !!!
2 lata temu

to– JEŚLI MARZYĆ KAŻDY MOŻE — to nie przeszkadzaj swymi postami i opiniami, wiadomo że to są opinie prawicowych sympatyków PIS, — myślący inaczej niż ty mają jednak nadzieje że to się wreszcie skonczy !!!! Jedno słowo pasuje do ciebie, idealnie — bo jesteś w swych opiniach ” ZENUJACY ” !!!!!

Rodowity Mławianin
Rodowity Mławianin
2 lata temu

Wbrew Nickowi nie Jesteś „Bacznym Obserwatorem” !
Swoim wpisem nic nie wniosłeś do tematu !
Tak, jakby Ciebie nie było …., ale nie obrażaj innych , bo mało masz wiedzę i mało rozumiesz z realiów tego świata !
Warto się zastanowić i mieć coś do powiedzenia, za nim zabierze się głos na tak „poważnym forum” !

Pan Podwyżka (czyt. Burmistrz)
Pan Podwyżka (czyt. Burmistrz)
2 lata temu

Łabędzi śpiew…

Rodowity Mławianin
Rodowity Mławianin
2 lata temu

Czyj…. , bo nieprecyzyjnie się wyraziłeś ?

baczny obserwator!!
baczny obserwator!!
2 lata temu

Czyżbyś nie zrozumiał, tenłabędzi śpiew dotyczy twoich żenujących przemyśleń !!

baczny obserwator!!
baczny obserwator!!
2 lata temu

Gdzie ty w moim poście widzisz, obraźliwe słowa, chyba że „ŻENUJĄCY” Jeśli tak to piszesz i oceniasz siebie samego, bo użyłeś tego słowa do innych, trzeba wiedzieć co się piszę!! A WIEC JAK PISZESZ TO ZASTANÓW SIE CO PISZESZ!! Ja napisałem bo twój świat prawicowy rozumiem, a że ty jesteś tak żenujący w swych ocenach, także rozumiem bo tacy „Fachowcy” jak ty tylko to potrafią ciebie nie interesują oceny i zdanie innych TWOJE MUSI BYC NA WIERZCHU, przyszywany MLAWIANINE

Trybun
Trybun
2 lata temu

Żadnych zmian nie będzie bo ludzie nie chcą zmiany na PSL. To dopiero byłoby zło. Tylko posady im w głowie, sprzedawczyki.

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x