Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Alkohol i papierosy podrożeją. To dla naszego zdrowia i przez unijne normy


To zła nowina noworoczna. Od 1 stycznia 2022 r. po kieszeni dostaną palacze oraz konsumenci napojów z procentami. Nie dość tego, ale już wiadomo, że w kolejnych latach te produkty nadal będą drożeć.


Od 1 stycznia 2022 akcyza na alkohol wzrośnie o 10 proc., jednak na tym nie koniec podwyżek. W kolejnych latach plan zakłada co roku 5 proc. podwyżki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i co roku 10 proc. podwyżki akcyzy na papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie.

Od 1 stycznia 2022 r. nastąpi podwyższenie:

  • stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10% (podwyżka nie obejmie cydru i perry o zawartości alkoholu do 5% obj.),
  • minimalnej stawki akcyzy na papierosy z obecnych 100% do 105% całkowitej kwoty akcyzy,
  • stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc.
  • W przypadku alkoholu będzie to pierwsza podwyżka akcyzy od niemal 1,5 roku, ale już wiadomo, że następnych latach pociągnie za sobą kolejne. Zgodnie z propozycjami rządu w ciągu kolejnych sześciu lat akcyza na mocne alkohole wzrośnie sumarycznie o 40-45 proc. Do tego dojdzie wzrost kosztów produkcji, na który składają się m.in. stale rosnące ceny wody, energii elektrycznej, paliw, opakowań, koszty pracy i usług, transportu i magazynowania.

Najbardziej podrożeje wódka

Producenci wyrobów alkoholowych obawiają się o to, że wyższe ceny negatywnie odbiją się na sprzedaży procentowych trunków. Prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego Witold Włodarczyk wyliczył „Gazecie Pomorskiej”, że już niedługo cena półlitrowej butelki wódki może osiągnąć cenę 50 zł.

Jak Ministerstwo Finansów tłumaczy podwyżki podatków? Jak zwykle, w przypadku niepopularnych decyzji, na pierwszym miejscu wymieniane są unijne normy, które od lat Polska spełnia z naddatkiem. W przypadku tytoniu do palenia krajowa akcyza przekracza obowiązujące na te wyroby unijne minima podatkowe.

Podana przez resort przyczyna podwyżek akcyzy na alkohol jest jeszcze bardziej zabawna. Ministerstwo Finansów tłumaczy podwyżki podatku niskimi cenami napojów alkoholowych oraz czymś, co dobrze znamy: troską o nasze zdrowie.

„Ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych” – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Za nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym głosowało 219 posłów, 208 było przeciwnych, a 10 wstrzymało się od głosu. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o przekazanie wpływów z podwyżki akcyzy na ochronę zdrowia.

Ile wyniosą podwyżki wynikające ze zmian akcyzy?

Jak wyliczył portal 300gospodarka.pl, w 2022 r. w stosunku do 2021 r. podwyżka akcyzy spowoduje następujące zmiany:

  • Wódka 40 proc. – wzrost opodatkowania na butelce półlitrowej o ok. 1,50 zł
  •  Wino – wzrost opodatkowania na butelce (0,75 l) o ok. 16 gr
  •  Piwo – wzrost opodatkowania na półlitrowej puszce o ok. 6 gr
  •  Papierosy – wzrost opodatkowania za paczkę (20 sztuk) o ok. 30 gr
  •  Wyroby nowatorskie – wzrost opodatkowania na cenie paczki wyniesie ok. 1 zł.

Ministerstwo Finansów obliczyło, że podwyżka akcyzy na alkohole i papierosy zwiększy dochody budżetu państwa o 2,03 mld zł w samym 2022 r. i łącznie o 103,7 mld zł w okresie 10 lat.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
akurat
akurat
2 lata temu

ha dobre sobie! wyprodukowanie litra spirytusu to koszt 4-5 zł w wytwórni… pytam na co idzie reszta kasy???????

???Gość
???Gość
2 lata temu

Świetna wiadomość dla melin ,będą miały okazję zwiększyć swoje dochody.

Mer
Mer
2 lata temu

Dbałość o zdrowie? Była już cola, teraz to. Co następne? A wieści o coraz to nowych podwyżkach (wywóz śmieci, prąd, paliwa, itd) nie wpływają negatywnie na stan zdrowia??

Fukacz
Fukacz
2 lata temu

Akurat z akcyzy na alkohol i papierosy nie są przekazywane na służbę zdrowia. Wbrew głoszonej propagandzie.
Te pieniądze przeznaczone zostana na zaiłkki socjalne dla rodzin, których rodzice nie chcą legalnie pracować.

AlkoNiko
AlkoNiko
2 lata temu

Nie zniechęcicie mnie do palenia i picia. 🙂

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x