Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Trwa kampania „Nie znoś przemocy”.  Gdzie szukać pomocy? [FILM]


W dniach od 25 listopada do 10 grudnia pod nazwą „Biała wstążka” lub „16 dni przeciwko przemocy” organizowane są i obchodzone międzynarodowe kampanie przeciwko przemocy w rodzinie.


Na terenie powiatu mławskiego akcje przeciwko przemocy w rodzinie prowadzone są od ponad dekady. Organizują je instytucje pomocy społecznej, placówki oświatowe, instytucje kultury czy policja.

Kampanie przeciwko przemocy w rodzinie są różnie postrzegane. Czasem nazywane są interesem jednej organizacji pozarządowej, ruchem feministycznym, czy wiązane są z  ideologią gender. Niezależnie od przekonań niekwestionowanym faktem jest, że przemoc w rodzinach występuje,  a najczęściej doznają jej kobiety i dzieci.

Główny cel organizowanych na terenie powiatu mławskiego kampanii jest bez konstruktów ideologicznych i  odnosi się do zwiększania świadomości społecznej na temat przemocy, na temat tego czym właściwie przemoc jest i gdzie osoby, które doświadczają przemocy oraz osoby, które nie radzą sobie z własną agresją, złością mogą znaleźć pomoc. Tegoroczna kampania prowadzona jest pod hasłem „Nie znoś przemocy!”

Na przestrzeni lat podniosła się świadomość społeczna. Przeciętny Polak potrafi rozpoznać przemoc oraz posiada znajomość miejsc, gdzie można zwrócić się o pomoc.

Na terenie powiatu osoby uwikłane w przemoc mogą znaleźć pomoc m.in. w  ośrodkach pomocy społecznej,  zgłaszając się do zespołów interdyscyplinarnych (w każdej gminie funkcjonuje taki zespół) czy do dzielnicowego. Powiat mławski  jako jeden z nielicznych w Polsce prowadzi także Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.  W Polsce funkcjonuje 36 takich ośrodków, w województwie mazowieckim trzy. W Mławie ośrodek dla osób doświadczających przemocy w rodzinie  znajduje się w strukturze Zespołu Ośrodków Wsparcia w Mławie. Oprócz pomocy psychologicznej, pedagogicznej, socjalnej, prawnej  świadczy on miejsca całodobowego schronienia, co dla osób,  których zagrożone jest życie i zdrowie ma ogromne znaczenie. Pomoc specjalistyczna skierowana jest zarówno do osób doświadczających przemocy   jak i do osób stosujących przemoc.  Celem pracy terapeutycznej jest wsparcie konkretnej osoby w podjęciu i wprowadzeniu zmian, tworzeniu bezpiecznych i satysfakcjonujących relacji, nie zaś rozbijanie rodzin.

Placówka pracuje całodobowo, także w weekendy i święta. Pomoc świadczona jest nieodpłatnie.

– Patrząc statystycznie na ilość osób zgłaszających się do Zespołu Ośrodków Wsparcia po pomoc, to najczęściej występującym kryzysem jest doświadczanie przemocy w rodzinie. Wyjście z  tego kryzysu jest trudne. Czasem bez pomocy osoby z zewnątrz wręcz niewykonalne. Zawsze pierwszym krokiem do wyjścia z przemocowej relacji jest  głośne mówienie o przemocy. Ludzie latami tkwią w przemocowych związkach. Nie zawsze jest to spowodowane tym, że chcą aby tak wyglądało ich życie.

Kampania społeczna służy temu by powiedzieć, że można wyjść z przemocowej relacji i tworzyć satysfakcjonujący związek – mówi Joanna Tańska dyrektor ZOW w Mławie.

Kampania może stanowić również  przestrzeń na refleksję nad tym, jak my jako świadkowie zdarzeń przemocowych reagujemy widząc akty przemocy.  Jakimi kierujemy się przekonaniami? Czy mamy odwagę reagować? Czy w obawie przed nieprzyjemnościami , lękiem przed odwetem sprawcy udajemy, że nie widzimy, nie słyszymy? Może  trudno jest nam zrozumieć dlaczego osoby doznające przemocy pozostają w krzywdzących je związkach lub wycofują się z podjętych działa?

– Pamiętajmy, przemoc karmi się milczeniem. Zapraszam do udziału w kampanii  internetowej „Nie znoś przemocy” prowadzonej na stronie Zespołu Ośrodków Wsparcia i  na portalu społecznościowym Facebook  – dodaje dyrektor Tańska.

źródło: ZOW Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Stop przemocy
Stop przemocy
2 lata temu

Piekło mężczyzn !

Mława
Mława
2 lata temu
Reply to  Stop przemocy

Piekło, to mają ci, którzy muszą się tym problemem zajmować.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x