Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu zyskało nowe oblicze


Nowoczesne centrum obsługi turystów, wyremontowany zabytkowy spichlerz czy wyjątkowe wystawy pozwalające lepiej poznać życie XIX-wiecznego miasteczka. To tylko część efektów, jakie przyniosły trwające 4 lata prace modernizacyjne i adaptacyjne w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Inwestycja została w całości sfinansowana przez samorząd Mazowsza.


Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu to oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Jego modernizacja została w całości sfinansowana z budżetu województwa mazowieckiego. Koszt prac wyniósł 10,7mln zł. Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się jesienią 2017 r. i objęły dwa budynki. Jeden z nich, z 1902 r., był pierwszą siedzibą muzeum. Po modernizacji stworzono tu punkt obsługi turystów z kasą, sklepikiem muzealnym oraz multimedialną salę edukacyjną z możliwością organizacji wystaw czasowych. Kolejny obiekt, który przeszedł metamorfozę to wybudowany w latach osiemdziesiątych XX wieku budynek gospodarczy usytuowany na terenie ogrodu Stefana Gołębiowskiego, poety, wybitnego tłumacza dzieł Horacego, posła i działacza społecznego. Zrujnowany obiekt został rozebrany, a w jego miejsce wybudowano budynek z dwuspadowym dachem, krytym dachówką ceramiczną, wykończony okładziną dębową przypominającą drewniane bale. Wnętrza zaadaptowano na toalety dla zwiedzających oraz kotłownię olejową.

Kolejny etap prac rewitalizacyjnych rozpoczął się w lutym 2020 r. Remont prowadzono jednocześnie w domu Stefana Gołębiowskiego z 1821 r., zabytkowym spichlerzu z XIX w. oraz budynku dawnego szpitala z przełomu XVIII i XIX w. W pierwszym z nich zostały odtworzone wnętrza mieszkalne: salonik rodziców, sypialnia, pokój gościnny oraz kuchnia. W części bibliotecznej znalazł się liczący 9 tys. woluminów księgozbiór. W budynku zrekonstruowano też gabinet urzędującego tu w XIX wieku, ostatniego burmistrza Bieżunia, Józefa Blocha. Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski podkreśla, że w odnowionych wnętrzach będą mogły się także odbywać liczne wydarzenia kulturalne.  – Bieżuńska placówka jest ważnym ośrodkiem tradycji, kultury i sztuki, miejscem spotkań muzealnych, koncertów, wystaw czasowych prezentujących twórczość artystów wielu dziedzin sztuki. Realizując projekt modernizacji pragnęliśmy, aby powstało miejsce niepowtarzalne, z niecodzienną ekspozycją prezentującą krajobraz małych miasteczek z połowy XIX stulecia.

Z kolei w zabytkowym spichlerzu zaaranżowane zostały charakterystyczne dla małego miasteczka warsztaty rzemieślnicze: nadwkrzańskiego rybaka, maglarza, tkacza, stolarza. Pokazane zostały sprzęty codziennego użytku: kopańki, dzieże, narzędzia do obróbki lnu, wyrobu masła, kiszenia kapusty, prania oraz kręciek do torfu, wolant i przedwojenny rower wykonany w 1938 roku w mławskiej Fabryce Rowerów Zenona Kamińskiego.

Programem rewitalizacji objęto także szpital z początku XIX w. Wymieniona została stolarka drzwiowa i okienna, tynki zewnętrzne i wewnętrzne, posadzki, podłogi, instalacje oraz pokrycie dachowe. We wszystkich pomieszczeniach parteru zostały zrekonstruowane piece kaflowe. Program wystawienniczy w tym budynku objął rekonstrukcję wnętrz mieszkalnych: sypialni, saloniku, jadalni, kuchni oraz gabinetu lekarza z małego miasteczka. Na pierwszym piętrze powstała nowa aranżacja wystawy „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach”. W dwóch salach pokazane są dzieje miasta i najważniejsze momenty z jego historii oraz ludzie w nich uczestniczący, od czasów najdawniejszych po lata 50. XX wieku. Zgromadzono wiele starych fotografii, dokumentów oraz osobistych pamiątek, judaików, ilustrujących ponad 600-letnią historię miasta. Prezentowane są one w gablotach oraz specjalnie przygotowanych stelażach. Wystawy wzbogacono o monitory dotykowe z dedykowanymi aplikacjami.

źródło i fot. UMWM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x