Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ratownicy medyczni negocjują z dyrektorem mławskiego szpitala. Czy zabraknie obsady w karetkach?


W mławskim szpitalu trwają negocjacje płacowe ratowników medycznych z dyrekcją szpitala. Chodzi o podwyżki dla tej grupy zawodowej. Ratownicy – szczególnie ci kontraktowi twierdzą, że są dla nich pieniądze z ministerstwa a proponowana w Mławie stawka jest za mała. Dyrektor szpitala uważa, że te podwyżki, które zaproponował powinny być satysfakcjonujące i uspokaja obawy, że coś może być nie tak, więc nie grozi nam scenariusz, że 1 grudnia karetki nie wyjadą.


W tym miejscu przypomnieć trzeba, że po fali protestów ratowników medycznych w kraju Ministerstwo Zdrowia znacząco podniosło wycenę pracy tzw. „dobokaretki”.  Od 1 października stawka dobokaretki „S” (z lekarzem) wzrasta z  4186 zł do 5583 zł, a stawka  dobokaretki „P” (podstawowa) – z 3177 zł do 4186 zł.

Rozmowy z pracującymi w mławskim szpitalu ratownikami medycznymi trwały już dłuższy czas. W miniony piątek dyrektor SP ZOZ Waldemar Rybak spotkał się z ratownikami tzw. kontraktowymi, wczoraj (w środę) z ratownikami pracującymi w szpitalu na etacie. Zarówno jedna, jak i druga grupa usłyszała nowe, wyższe stawki  jakie proponuje szpital. Jak twierdzi dyrektor Rybak zarówno z pierwszą jak i drugą grupą udało się porozumieć co do podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od października.

– Szanuję pracę ratowników, bo jest bardzo ciężka i odpowiedzialna. Wydaje mi się, że warto dzisiaj w Polsce być ratownikiem. W miniony piątek zakończyliśmy negocjacje z ratownikami kontraktowymi, wczoraj zawarliśmy porozumienie z którego jesteśmy zadowoleni z  etatowymi – mówi dyrektor Rybak.

Jak dodaje dyrektor,  wynagrodzenie otrzymywane przez ratowników zależy od wielu czynników, ale teraz po podwyżce oscylowałoby wokół kwoty ok. 9 tys. zł brutto. W to wynagrodzenie włączone byłyby już różne dodatki, które ratownicy dotychczas otrzymywali. Dyrektor Rybak uważa też, że nie powinno być problemu z obsadą karetek z tego względu, że na rynku pracy ratowników medycznych jest dużo.

Okazuje się jednak, że inne zdanie w kwestii porozumienia płacowego mają ratownicy kontraktowi. Wystosowali oni pismo zarówno do dyrektora Rybaka, ale też do mławskiego starosty i pogotowia płockiego.  Wskazują, że pracują w trudnych warunkach i mają zwiększony zakres obowiązków. Uważają także, że z części zwiększonej kwoty dobo karetki część środków trafia na pokrycie innych kosztów szpitalnych oddziałów, a nie na ich płace. Wskazują też, że nie otrzymali wypłaty za październik.

– My nadal uważamy, że mławska stawka jest za mała. Te pieniądze się nam należą. Minister ustalił nową stawkę i taką praktycznie dostaniemy,  ale chcielibyśmy żeby dyrektor też nam coś dał od siebie  – powiedzieli  ratownicy kontraktowi naszej redakcji.  Oczekują stawki godzinowej w wysokości 60 zł i mówią, że na razie nikt z nich nie podpisał nowych, proponowanych przez szpital aneksów do umów. Ratownicy kontraktowi, w przeciwieństwie do tych etatowych, prowadzą własną działalność gospodarczą i mają zawarte ze szpitalem kontrakty do końca grudnia br. Według nich, dyrektor Rybak jednostronnie uważa, że przyjmą zaproponowane stawki, a nie jest to pewne, czy od 1 grudnia oni przyjdą do pracy.

– Chcemy przekonywać jeszcze niezdecydowanych, bo chcielibyśmy utrzymać obecny zespół, który jest znany i sprawdzony. Ja mam obowiązek zapewnić płynną działalność szpitala i to robię, choć nie jest lekko – dodaje dyrektor Rybak.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Pracownik pogotowia
Pracownik pogotowia
11 dni temu

Pan dyrektor na każdej karetce zarabia po uwzględnieniu podwyżek i odjęciu kosztów eksploatacji i kosztów pracownika ok1800zł na dobę, co daje ok. 54000zł na miesiąc razy trzy karetki na powiecie, to sobie policzcie, i odzwierciedlenia chociażby w sprzęcie nie ma

do Paweł
do Paweł
11 dni temu

startuj na burmistrza

Anonimowo
Anonimowo
11 dni temu
Reply to  do Paweł

Przecież w Mławie nie miałby najmniejszych szans, bo i tak większość mieszkańców poprze przystojniaka z ratusza, bo on ma dobry pijar (deweloperzy) i tak ładnie się kłania i tak ładnie cmoka po rączkach.

Paweł
Paweł
11 dni temu

Najlepiej dać podwyżki radnym ,dyrektorom i ich świcie a szara masa niech na nich robi.

Pikuś
Pikuś
11 dni temu

DYREKTOR nie da pieniedzy na pogotowie i pracowników , to będzie na nagrodę za dobre prosperowanie pogotowia, a nagrodę przyzna sobie

LUSIA
LUSIA
11 dni temu

Jak to się mówi , że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia,ale chyba coś niedobrego dzieje się w Mławie.Pan burmistrz rozdaje nagrody za oszczędności dla dyrektorów , prezesów,tylko kto na tym zyskuje? Dzieci w szkołach muszą siedzieć w kurtkach, kobiety mają problem z dostaniem się do ginekologów,cierpią pracownicy ,którzy nie mogą godnie zarabiać nie tylko wymienieni w tym artykule a decydenci nabijają sobie kieszenie.

Lol
Lol
11 dni temu
Reply to  LUSIA

Tak, tak, wszystko ok. Tylko proszę nie mieszać jednostek podległych staroście z tymi podległymi burmistrzowi. Szpital akurat podlega starostwu i za działanie szpitala odpowiada starosta, a nie burmistrz.

Last edited 11 dni temu by Lol
LUSIA
LUSIA
11 dni temu
Reply to  Lol

Ale kasa musi się zgadzać ……..,ciekawe gdzie jest twój punkt siedzenia.

Lol
Lol
11 dni temu
Reply to  LUSIA

Na 100% nie w starostwie i nie w UM oraz na 100% nie w jednostkach podległych starostwu czy UM. Więcej nie zdradzę, bo to moja osobista sprawa.
Ciekawość to pierwszy stopień do piekła, uważaj bo może cię zgubić.

Zołza
Zołza
11 dni temu

Dyrektor Rybak – adekwatne nazwisko do charakteru tego pana.
Jak tam ginekologia i położnictwo panie dyrektorze?
Teraz jeszcze ratownicy medyczni panu doszli, ale nagrodę pan dostał za wypracowanie zysku kosztem pacjentów i kosztem personelu – prawdziwy wyczyn. Już nic nie mówię, że pieniądze z racji coviida płynęły do szpitala jak rwąca rzeka, ale to nie trwa wieczna.
Gratuluję optymizmu.

Pacjent
Pacjent
11 dni temu
Reply to  Zołza

Za covida chętnie pieniądze brał ale żeby dostać się do szpitala z covidem to już drzwi zamknięte!

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x