Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ratownicy medyczni negocjują z dyrektorem mławskiego szpitala. Czy zabraknie obsady w karetkach?


W mławskim szpitalu trwają negocjacje płacowe ratowników medycznych z dyrekcją szpitala. Chodzi o podwyżki dla tej grupy zawodowej. Ratownicy – szczególnie ci kontraktowi twierdzą, że są dla nich pieniądze z ministerstwa a proponowana w Mławie stawka jest za mała. Dyrektor szpitala uważa, że te podwyżki, które zaproponował powinny być satysfakcjonujące i uspokaja obawy, że coś może być nie tak, więc nie grozi nam scenariusz, że 1 grudnia karetki nie wyjadą.


W tym miejscu przypomnieć trzeba, że po fali protestów ratowników medycznych w kraju Ministerstwo Zdrowia znacząco podniosło wycenę pracy tzw. „dobokaretki”.  Od 1 października stawka dobokaretki „S” (z lekarzem) wzrasta z  4186 zł do 5583 zł, a stawka  dobokaretki „P” (podstawowa) – z 3177 zł do 4186 zł.

Rozmowy z pracującymi w mławskim szpitalu ratownikami medycznymi trwały już dłuższy czas. W miniony piątek dyrektor SP ZOZ Waldemar Rybak spotkał się z ratownikami tzw. kontraktowymi, wczoraj (w środę) z ratownikami pracującymi w szpitalu na etacie. Zarówno jedna, jak i druga grupa usłyszała nowe, wyższe stawki  jakie proponuje szpital. Jak twierdzi dyrektor Rybak zarówno z pierwszą jak i drugą grupą udało się porozumieć co do podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od października.

– Szanuję pracę ratowników, bo jest bardzo ciężka i odpowiedzialna. Wydaje mi się, że warto dzisiaj w Polsce być ratownikiem. W miniony piątek zakończyliśmy negocjacje z ratownikami kontraktowymi, wczoraj zawarliśmy porozumienie z którego jesteśmy zadowoleni z  etatowymi – mówi dyrektor Rybak.

Jak dodaje dyrektor,  wynagrodzenie otrzymywane przez ratowników zależy od wielu czynników, ale teraz po podwyżce oscylowałoby wokół kwoty ok. 9 tys. zł brutto. W to wynagrodzenie włączone byłyby już różne dodatki, które ratownicy dotychczas otrzymywali. Dyrektor Rybak uważa też, że nie powinno być problemu z obsadą karetek z tego względu, że na rynku pracy ratowników medycznych jest dużo.

Okazuje się jednak, że inne zdanie w kwestii porozumienia płacowego mają ratownicy kontraktowi. Wystosowali oni pismo zarówno do dyrektora Rybaka, ale też do mławskiego starosty i pogotowia płockiego.  Wskazują, że pracują w trudnych warunkach i mają zwiększony zakres obowiązków. Uważają także, że z części zwiększonej kwoty dobo karetki część środków trafia na pokrycie innych kosztów szpitalnych oddziałów, a nie na ich płace. Wskazują też, że nie otrzymali wypłaty za październik.

– My nadal uważamy, że mławska stawka jest za mała. Te pieniądze się nam należą. Minister ustalił nową stawkę i taką praktycznie dostaniemy,  ale chcielibyśmy żeby dyrektor też nam coś dał od siebie  – powiedzieli  ratownicy kontraktowi naszej redakcji.  Oczekują stawki godzinowej w wysokości 60 zł i mówią, że na razie nikt z nich nie podpisał nowych, proponowanych przez szpital aneksów do umów. Ratownicy kontraktowi, w przeciwieństwie do tych etatowych, prowadzą własną działalność gospodarczą i mają zawarte ze szpitalem kontrakty do końca grudnia br. Według nich, dyrektor Rybak jednostronnie uważa, że przyjmą zaproponowane stawki, a nie jest to pewne, czy od 1 grudnia oni przyjdą do pracy.

– Chcemy przekonywać jeszcze niezdecydowanych, bo chcielibyśmy utrzymać obecny zespół, który jest znany i sprawdzony. Ja mam obowiązek zapewnić płynną działalność szpitala i to robię, choć nie jest lekko – dodaje dyrektor Rybak.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Pracownik pogotowia
Pracownik pogotowia
1 rok temu

Pan dyrektor na każdej karetce zarabia po uwzględnieniu podwyżek i odjęciu kosztów eksploatacji i kosztów pracownika ok1800zł na dobę, co daje ok. 54000zł na miesiąc razy trzy karetki na powiecie, to sobie policzcie, i odzwierciedlenia chociażby w sprzęcie nie ma

do Paweł
do Paweł
1 rok temu

startuj na burmistrza

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  do Paweł

Przecież w Mławie nie miałby najmniejszych szans, bo i tak większość mieszkańców poprze przystojniaka z ratusza, bo on ma dobry pijar (deweloperzy) i tak ładnie się kłania i tak ładnie cmoka po rączkach.

Paweł
Paweł
1 rok temu

Najlepiej dać podwyżki radnym ,dyrektorom i ich świcie a szara masa niech na nich robi.

Pikuś
Pikuś
1 rok temu

DYREKTOR nie da pieniedzy na pogotowie i pracowników , to będzie na nagrodę za dobre prosperowanie pogotowia, a nagrodę przyzna sobie

LUSIA
LUSIA
1 rok temu

Jak to się mówi , że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia,ale chyba coś niedobrego dzieje się w Mławie.Pan burmistrz rozdaje nagrody za oszczędności dla dyrektorów , prezesów,tylko kto na tym zyskuje? Dzieci w szkołach muszą siedzieć w kurtkach, kobiety mają problem z dostaniem się do ginekologów,cierpią pracownicy ,którzy nie mogą godnie zarabiać nie tylko wymienieni w tym artykule a decydenci nabijają sobie kieszenie.

Lol
Lol
1 rok temu
Reply to  LUSIA

Tak, tak, wszystko ok. Tylko proszę nie mieszać jednostek podległych staroście z tymi podległymi burmistrzowi. Szpital akurat podlega starostwu i za działanie szpitala odpowiada starosta, a nie burmistrz.

Last edited 1 rok temu by Lol
LUSIA
LUSIA
1 rok temu
Reply to  Lol

Ale kasa musi się zgadzać ……..,ciekawe gdzie jest twój punkt siedzenia.

Lol
Lol
1 rok temu
Reply to  LUSIA

Na 100% nie w starostwie i nie w UM oraz na 100% nie w jednostkach podległych starostwu czy UM. Więcej nie zdradzę, bo to moja osobista sprawa.
Ciekawość to pierwszy stopień do piekła, uważaj bo może cię zgubić.

Zołza
Zołza
1 rok temu

Dyrektor Rybak – adekwatne nazwisko do charakteru tego pana.
Jak tam ginekologia i położnictwo panie dyrektorze?
Teraz jeszcze ratownicy medyczni panu doszli, ale nagrodę pan dostał za wypracowanie zysku kosztem pacjentów i kosztem personelu – prawdziwy wyczyn. Już nic nie mówię, że pieniądze z racji coviida płynęły do szpitala jak rwąca rzeka, ale to nie trwa wieczna.
Gratuluję optymizmu.

Pacjent
Pacjent
1 rok temu
Reply to  Zołza

Za covida chętnie pieniądze brał ale żeby dostać się do szpitala z covidem to już drzwi zamknięte!

11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x