Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mamy wyprowadzać się do Ciechanowa, czy chcemy żeby w Mławie było lepiej?


Nie przebrzmiały jeszcze echa ostatniej sesji Rady Miasta Mława, na której zapadły decyzje o podwyżkach: dla burmistrza wynagrodzenia o 90%, a dla mieszkańców podatku od nieruchomości i opłaty za śmieci. Ponoć było to nieuniknione. Czy jednak nasz burmistrz i rządzący radni nie nazbyt łatwo sięgają do kieszeni mieszkańców?


ksp Mława
Reklama

Żeby odpowiedzieć sobie na takie pytanie, w tym miejscu odwołać się można do dobrych przykładów z naszego sąsiedztwa. Jak zapowiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński w opracowanym projekcie budżetu miasta na rok przyszły nie będzie drastycznych podwyżek dla mieszkańców. Tam podatek od nieruchomości ma wzrosnąć o wskaźnik inflacji 3,6% w Mławie przypomnijmy, wzrósł o 5 %. Nie wzrosną też ceny biletów w ciechanowskiej komunikacji miejskiej i opłaty w strefie płatnego parkowania. Najpewniej nie wzrośnie też opłata za śmieci, która wynosi obecnie w Ciechanowie 13 zł od osoby.   

No tak, ale nasz burmistrz nie wiedzieć czemu bardzo nie lubi gdy porównujemy Mławę z Ciechanowem. Wyjątkiem jest, gdy porównanie wypada na korzyść Mławy.  Patrząc jednak przez pryzmat rozwoju miasta to przecież nie ma sensu porównywać się z tymi gorszymi, a co ważniejsze nie poprzestawać na porównaniu, ale korzystać  z cudzych doświadczeń i dobrych wzorców.

Ci mieszkańcy Mławy, którzy patrzą dalej niż na czubek własnego nosa i nie mają zaściankowej mentalności widzą co dzieje się nie tylko na swoim podwórku, ale u sąsiadów, w Polsce czy świecie. Gdy jednak mówią, że można by spróbować inaczej najczęściej słyszą  argument  nie do odrzucania „jak ci niedobrze to wyprowadź się do Ciechanowa!” Tym jednak, którzy tak twierdzą, warto przypomnieć, że to niezgodne z kampanią burmistrza „zamieszkaj w Mławie” i zdrowym rozsądkiem. Czy dlatego trzeba się wyprowadzać się do Ciechanowa, gdy się chce żeby to w Mławie było lepiej?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
4.7 3 votes
Oceń artykuł
guest
77 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
GLC
GLC
7 miesięcy temu

Jestem zażenowana artykułem. Nie ma już o czym pisać? Cel artykułu: pobudzenie narzekaczy i krytyków. Z pewnością nie jest to informowanie. Ktoś Wam za to płaci redakcjo?

Pan Podwyżka (czyt. Burmistrz)
Pan Podwyżka (czyt. Burmistrz)
7 miesięcy temu
Reply to  GLC

Piecze?

LUSIA
LUSIA
7 miesięcy temu
Reply to  GLC

Żadne pobudzenie narzekaczy i krytykantów,obrażasz LUDZI W TYM MIEŚCIE. Wielu nie podobają się obecne ”rządy” i decyzje jakie zapadają tu na miejscu. Potrzeba nam prawdziwych samorządowców, ludzi którzy zaczną coś robić dla miasta, dobrych pomysłów chociaż by zaczerpniętych od innych, a nie stagnacji jak teraz. Marzę sobie by Mława rozwijała się lepiej, niż chociaż by jak Ciechanów,ale daleko nam do tego.Bardzo dobrze ,że pisane są tego typu artykuły, może to pobudzi ludzi do myślenia i zechcą zmian, a nie codziennej szarzyzny i prozy życia.Podziwiam nauczycieli w obecnej dobie pandemii i doceniam ich mozolną pracę ,ale chyba zbyt wielu ich w Mławie na kierowniczych stanowiskach i nie koniecznie sprawdzają się w tej roli.

Ziomek
Ziomek
7 miesięcy temu

A to Burchacki mieszka w Ciechanowie?

Kamil
Kamil
7 miesięcy temu

Jestem mieszkańcem Ciechanowa więc się tutaj wypowiem. Zaczynając od sklepów i galerii to w Ciechanowie teraz jedna koło cmentarza powstaje a druga mini koło kauflanda bedzie rozbudowana. Obecnie w Ciechanowie jest juz ich kilka czy to dobrze to nie wiem bo wszędzie praktycznie to samo. Jeżeli chodzi o remonty to rzeczywiście miasto jest bardzo dobrze wyremontowane i czyste. Kosiński postawił niemal na każdym osiedlu kilka koszy małych i rzeczywiście jest czysto. Niemal prawie wszystkie ulice duże wyremontowane co nie znaczy ze wszystkie bo np Tysiąclecia jeszcze nie itp Plusem na pewno wyremontowano baseny kryty odkryty ik krubin odpicowany. Tak samo jak stadion , dom kultury mały krzywa Hala czy wieza ciśnień. Duzo boisk itp na plus. Dobry monitoring wszędzie kamery internet miejski super itp. Jeżeli o mieszkania to sa droższe niż w Mławie, prywatne przychodnie tez droższe i prywatne przedszkole kosztuje 600 zł to tez drożej niż u was. Generalnie nie jest kolorowo. Parkingów duzo nowych ale wszędzie płatne od 1.5 do 2.5 za godz to duzo. Jeszcze sa nowe parki duże 2 no i multum placów zabaw ale nie wszystkie sa idealne czyli słabe. Mieszkania komunalne wybudowano 2 bloki razem ponad 80 mieszkań teraz jeszcze koło szpitala 2 bloki razem 100 mieszkań. Mieszkania po 13 zł za metr i partycypacja 40 tys czy to dobrze to nie wiem. Mława nie jest zła w usługach ale jest słabiej remontowane niestety. Spotkałam sie w szpitalu ostatnio z kobieta z Mławy i strasznie narzekają ze mało remontów.

Ewa
Ewa
7 miesięcy temu
Reply to  Kamil

Porównując. W Ciechanowie w szpitalach mają pełne ręce roboty dzięki Mlawie. Jestem z Mławy i nigdy moje dzieci nie były przyjęte na SOR np. z urazem otwartym. Uważam, że jeśli nie ma lekarza dla dziecka to ich obowiązkiem jest udzielenie pierwszej pomocy. Pomagali mi w tym czasie tylko i wyłącznie ratownicy medyczni. Ostatecznie dzieckiem zajęli się lekarze i pielęgniarki z Ciechanowa. W Ciechanowie natomiast były pytania typu dlaczego nie ma pani przygotowanego zdjęcia z RTG lub tomografu ? Bo w Mławie nie robią … sprzęt jest, personel jest ale nie robią. Od kilku miesięcy zaczęłam pracę w Ciechanowie, bo dla Polaków w Mławie pracy nie ma. Podziękujmy burmistrzowi Mławy. Jeśli praca będzie okej rozważamy przeprowadzkę do Mławy. Rodzina przyjaciela mojego syna już przeprowadziła się.

Hahaha
Hahaha
7 miesięcy temu
Reply to  Kamil

600 za przedszkole? I tu taniej? Gdzie? XD

Mławianin
Mławianin
7 miesięcy temu

To że Codziennik szuka czytelników tytułem to już mnie nie dziwi. Większość tak teraz robi. Ale jednak tytuł sugeruje, że u nas jest taka bida, że miastu będzie potrzebna opieka społeczna. A tymczasem u nas w sklepach czy to : Carrefour, InerMarche, Kaufland, Lidl, Biedronki, Netto, Dino wciąż ludzi opór. Dodam, że Galeria (park) Stacja Mława z 30-oma sklepami ma dużą odwiedzalność. Markety budowlane są pełne(oczywiście nie przez cały dzień). A propos : Może szanowna redakcja dowiedziałby się co to za duża hala jest budowana przy Stacji Mława i przy nowym bloku. Wygląda to na duży sklep, Czyż nie? Nie wierzę, że nikt od was tego nie widzi. Przydałaby się krótka wzmianka o tym. Czy jeśli u nas nie byłoby perspektyw to czy ktoś by ryzykował taką inwestycję? Cokolwiek to jest .A dodam, że kolejni inwestorzy interesują się Mławą. Przyszły rok może vdać dużo odpowiedzi. Nikt nie inwestuje tam gdzie nie czuć zapachu pieniędzy.
Dodam jeszcze kontynuując : Ulice pełne aut nie tylko w godzinach szczytu., Pieszych dużo na ulicach. Według mnie to brakuje sygnalizacji na niektórych ulicach , i tu Codziennik przeprowadzić by mógł jakąś analizę ze zdjęciami jak ludzie i auta wręcz przepychają się na pasach. Np na Żwirki, np na Sienkiewicza przy Muzycznej. Tylko czy macie takich fachowców? Myślę, że tak. Artykuł, ok porównanie jest prawdziwe, nie zarzucam tu kłamstwa ale porównane jest tylko to co naszą niekorzyść. Trzeba patrzeć nie tylko na czubek własnego nosa.

Szik
Szik
7 miesięcy temu
Reply to  Mławianin

Minimum co drugi klient w sklepie to zza wschodniej granicy, który nie ponosi większości kosztów utrzymania. Nie płaci np. Za śmieci. W mieszkanie ma dostęp do zimnej wody, a więc oszczędza samym tym.

Mławianin
Mławianin
7 miesięcy temu
Reply to  Szik

A Ty myśli aż, że w Ciechanowie nie ma pracowników z Ukrainy? Tam też ulice i sklepy zapełniają nie tylko miejscowi. Tam też są firmy które mają dużo ludzi zza wschodniej granicy. Zdziwiłbyś się ilu Ukraińców jest w Olsztynie. W całej Polsce jest ich dużo. Mława nie bije w tym temacie rekordów. Najwięcej pracowników z Ukr jest na zachodzie Polski i w okolicach południowo wschodniej granicy. Widzisz tylko to co u nas zerknij co jest za płotem.

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu
Reply to  Mławianin

Argument o budowie kolejnych sklepów i markierów budowlanych ( hala obok stacji Mława to kolejny market Castoramy) to nie świadczy o bogactwie miasta i rozwoju gospodarczym miasta. Rozwój przemysłu to jest argument który mówi o rozwoju, ale tu niestety mamy stagnację i monopol oraz monokulturę przemysłową. A taki stan rzeczy jaki mamy w Mławie świadczy już od wielu lat i niestety ta struktura gospodarcza miasta powoduje że nasze miasto w żaden sposób nie rozwija się.
Kolejna sprawa, fakt powstawania sieciowych sklepów w Mławie nie daje dochodów miastu bo podatki z działalności gospodarczej tych sklepów płyną do gmin w których według KRS są zarejestrowane, a chyba żaden z tych sieciowych sklepów nie jest zarejestrowany w Mławie co najwyżej w Warszawie lub podobnym miastach.
Fakt pełnych ulic samochodów i ludzi w sklepach wynika z kilku innych przyczyn. Mława i powiat Mławski to tereny wiejskie i mieszkańcy tych gmin wiejskich tu robią zakupy, bo w swoich wioskach co najwyżej można spotkać sklep warzywny i mały sklepik z piwem ewentualnie w większych wioskach można spotkać Dino.
Tak więc nie ma się z czego cieszyć że u nas mamy tyle sklepów i galerii handlowych bo one nie przynoszą bezpośrednich dochodów miastu, jeśli już to wyciągają kasę z Mławy a podatki z ich działalności zasilają budżety dużych metropolii.

Mam nadzieje że trochę Mławianin wyedukowała się w kwestii dochodów gmin i miast czytając mój komentarz. Bo wypowiadanie się w kwestii dochodów i rozwoju gospodarczego trzeba mieć odrobine wiedzy.

Miłego dnia życzę

Mieszkaniec
Mieszkaniec
7 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Natomiast w Ciechanowie zakupy robią same6mieszczuchy,ci ze wsi mają zakaz wjazdu

staraznajoma
staraznajoma
7 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Może zerknij najpierw na mapę zanim zaczniesz drwić. Ponadto przydałoby się trochę wiedzy o wioskach otaczających Ciechanów i tych otaczających Mławę. Powiem tylko tyle: Mławę gęstym kręgiem otaczają bogate wsie.

Last edited 7 miesięcy temu by staraznajoma
baczny obserwator!!
baczny obserwator!!
7 miesięcy temu
Reply to  staraznajoma

Te bogate wsie wokół Mławy to sami chodowcy, drobiu !!

ddd
ddd
7 miesięcy temu

To kolarz powinien zabrać rowerek i opuścić mławski urząd.

Pesel
Pesel
7 miesięcy temu
Reply to  ddd

Teresa, kosiński i burchacki zapraszają do ciechanowa

TERESA
TERESA
7 miesięcy temu
Reply to  Pesel

Nie chodzi o to żebym ja wybierała się do Ciechanowa, ale żeby tu w Mławie było lepiej niż w Ciechanowie.

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu
Reply to  Pesel

Nazwiska piszemy dużą literą. Ten kto pisze imiona, nazwiska małą literą jest człowiekiem zakompleksionym, a udaje macho. Kultury podobno i Sorbona nie nauczy, ale może…

baczny obserwator!!
baczny obserwator!!
7 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Ale kultury widać uczy portal codziennie pl.

baczny obserwator!!
baczny obserwator!!
7 miesięcy temu
Reply to  ddd

Ten kolarz że o rowerku to już dawno ZAPOMNIAŁ, co kadencję to zmieniał pojazd na coraz nowszy !!

Mławiak
Mławiak
7 miesięcy temu

Ciechanów to miasto bez żadnego uroku

TERESA
TERESA
7 miesięcy temu
Reply to  Mławiak

Zgadzam się ale ludziom żyje się lepiej.
Tam władza robi dla mieszkańców,
u nas władza żyje z mieszkańców.

Kuba
Kuba
7 miesięcy temu
Reply to  TERESA

Terasa bez urazy, ale chyba dawno nie byłaś w Ciechanowie. To miasto obecnie jest o wiele bardziej przyjazne dla mieszkańców niż Mława i nie chodzi tylko o ponoszone koszty. Tam jest gdzie spędzić wolny czas, jest gdzie wyjść, jest gdzie się zrelaksować. Parki to posiedzenia na ławeczce, w ciszy i spokoju też są. Komunikacja miejska działa bez zarzutu, na każdym przystanku elektroniczny wyświetlacz. O ścieżkach rowerowych nie wspominam, bo o tym wszyscy wiedzą. Hala targowa – też nie ma co porównywać. Skwer przy dworcu PKP- bez komentarza.
Zabytki? – zadbane po prostu.

Tomasz
Tomasz
7 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Jakie zabytki? Kobieto . A teraz policz ile zapłacisz za bilet miesięczny w Cnowie. 100 zł? Ile bo nie wiem. U nas jest mniej linii ale nie płacisz. Masz dojjazd do centrum i z powrotem na każdą pełną godzinę. Jedynie mogliby dać więcej autobusów na nowy dworzec w momencie kiedy będą sie tam zatrzymywały nie tylko KM. Potrzeba wydłużenia peronów. Jest to ujęte w planach PKP

Kuba
Kuba
7 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Za tę darmową komunikację miejską i to obojętne czy nią jeździsz czy nie, to i tak płacisz – przyjm,ij to do wiadomości.
Nie ma nic za darmo.
W Ciechanowie płacę tyle samo za bilet, co ciechanowianin mimo, że jestem spoza Ciechanowa, a co jest w Mławie?
Zgubisz cenną kartę mławiaka, to albo płacisz za nią żeby móc od czasu do czasu pojechać MKM-ką, albo płacisz słono za bilet miesięcznicy.
Jakie zabytki? – głupie pytanie. Jeśli nie wiesz, to poszukaj sobie w necie. Jeśli tu piszesz, to znaczy, że masz do niego dostęp. Dobrze, chociaż, że do całej reszty nie masz zastrzeżeń, kobieto.

baczny obserwator!!
baczny obserwator!!
7 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

A trasy przejazdu autobusów KM są tak wyznaczone że pojazdy jeżdżą puste że wożą tylko powietrze.

baczny obserwator!!
baczny obserwator!!
7 miesięcy temu
Reply to  Kuba

Ano wlasnie, a w naszej MLAWIE na zabytkach rosną sobie drzewa, słynna kamienica POD CYCAMI”” a żeby było śmieszniej to prawie wprost pod oknami BURMISTRZA MIASTA ,

Wml
Wml
7 miesięcy temu
Reply to  Mławiak

Dokładnie, brawo!

do Artura
do Artura
7 miesięcy temu

Artur wez już zostań w tym ciechanówku i nie przyjeżdżaj tutaj.A Kosiński to cudowne dziecko PSLU , tak mawia Antczak i dostanie zawsze kasę od Struzika , bo idzie na posła.

Lol
Lol
7 miesięcy temu
Reply to  do Artura

D.upa piecze, co? 😀

Staraznajoma
Staraznajoma
7 miesięcy temu

Zawsze uważałam, że jestem tolerancyjna i nie jestem rasistką, ale po napływie tylu osób że wschodu, twierdzę, że mam problemy z akceptacją tego faktu. Mam serdecznie dosc kolejek w marketach i tak wysokich oplat. W Mławie jest bardzo dużo ludzi że wschodu, mieszkają kontem u Polaków, są niezameldowani. Przed takimi domami tony śmieci do wywiezienia, tony śmieci z takich mieszkań w śmietnikach przy blokach, a suma summarum ja za to place i inni tacy jak ja. Wynajmujący zacierają ręce i liczą kasę. Ot, Polska właśnie. Jak zaczynam narzekać, to każą mi się wyprowadzać zamiast coś z tym fantem zrobić. Każdy przyjezdzajacy obcokrajowiec winien być odgórnie rejestrowany na swojej kwaterze. Jakiż to problem? – nie widzę, przecież wszyscy przyjeżdżają do pracy.

Kolejna sprawa, to to, że włodarz miasta i cała ekipa ratusza jest jak beton. Zamiast szukać nowych rozwiązań żeby mlawianom żyło się lepiej i taniej, to szukaja nowych rozwiązań żeby się nie narobić a zarobić i taka jest właśnie różnica między Mlawą a Ciechanowem.

Szacun dla prezydenta Ciechanowa.

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu
Reply to  Staraznajoma

Tak jest, nie chcesz rejestrować wynajmu, obcokrajowiec nie może u ciebie mieszkać, bo nie dostanie pracy. Koniec, kropka.
Chcesz zarabiać na wynajmie, zarabiaj ale legalnie a nie na czarno. Druga sprawa: obcokrajowcy na kwaterze to nie rodzina, to nie jedno gospodarstwo domowe. Każdy z nich winien płacić za woje śmieci bez wyjątków i bez żadnych ulg.

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Odnośnie rejestracji pracowników ze wschodu to oni faktycznie są rejestrowani bo inaczej nie otrzymają pracy , tylko tu chce nadmienić jedna rzecz, ci pracownicy zatrudniani są bezpośrednio przez firmy agencje pracy tymczasowej które rejestrują tych ludzi tam gdzie maja siedzibę biura i to są raczej inne większe miasta Wrocław , Gdańsk , Warszawa.
Więc oni rzutują na opłaty tych miast.

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Powinni być rejestrowani w miejscu faktycznego pobytu.

iyfioy
iyfioy
7 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

i są

Lol
Lol
7 miesięcy temu
Reply to  iyfioy

Tak??? Ciekawe gdzie?? Jeśli większość wynajmujących nie płaci podatków inie melduje ich, tylko kombinuje?

Mławiak
Mławiak
7 miesięcy temu

Gdybym mieszkał w Ciechanowie placilbym za śmieci 26 zł. /2 osoby/
Mieszkam w Mlawie – zapłacę 125 zł.
Jest ogromna różnica. Płakać się chce.

Wml
Wml
7 miesięcy temu
Reply to  Mławiak

Ej, człowieku. Na jakiej podstawie to wyłączyłeś????? To ile we dwójkę zużywacie wody? Macie ZOO w domu? Pytam poważnie, bo jak dwie osoby mogą zużyć tyle wody. My mieszkamy we trójkę i płacę 64 zł. Uprzedzam zarzut- codzienny prysznic jest u nas czymś normalnym…..

Tik tok tak
Tik tok tak
7 miesięcy temu
Reply to  Wml

65 złotych
Pamiętacie ta kwota wielokrotnie przewijała się w relacjach ratusza dość łatwo was rozszyfrować

Tomasz
Tomasz
7 miesięcy temu
Reply to  Tik tok tak

Ale on napisał 64 zł.
Ja np za 4 osoby płacę około 82 zł Tak więc nie wiem co Ty taki podejrzliwy tik toku.

Obiektywny
Obiektywny
7 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Ja 5 osób pranie,mycie itd 137 zł żaden dramat. Wszystko drożeje. Za prąd kiedyś płaciłem 200-300zl teraz rachunek to 500. Takie czasy są poprostu i nie wszystko to wina burmistrza. Ale portal nie jest obiektywny. Minął czas reakcji pi artykułach po sesji ostatniej to odgrzewa kotlet.

elo
elo
7 miesięcy temu
Reply to  Wml

Ja zużywam 10-12 m3 wody na trzy osoby.
Przyjmuje się, że dziennie 1 osoba zużywa ok. 100-150 litrów i mniej więcej tak to wychodzi.

Tomasz
Tomasz
7 miesięcy temu
Reply to  elo

A rachunek masz co miesiąc czy co dwa????? To jest ważne

Ania
Ania
7 miesięcy temu
Reply to  Wml

Dla jednego wystarczy umyć się raz na tydzień. Kto inny ma potrzeba umyć się codziennie, chodzić w czystych ubraniach, mieszkać w czystym domu. Jeśli w domu dodatkowo ktoś ma leżąco osobę to wody idzie jeszcze więcej. Nigdy nie powinna powstać taka metoda rozliczenia za śmieci. Bo jest najbardziej niesprawiedliwa. Nie wiem jak można zużyć 6m wody w 3 osoby , raczej nie możliwe. No cóż nasuwa się stwierdzenie Polak potrafi. Ale to jest nie ważne woda nie ma nic wspólnego ze śmieciami. Każdy funkcjonuje na swój sposób. I nie można karać kogoś wyższą opłatą za śmieci tylko dlatego że zużywa więcej wody.

BACZNY OBSERWATOR !!!
BACZNY OBSERWATOR !!!
7 miesięcy temu
Reply to  Ania

Ale POLKA potrafi pisać takie bzdury jak ty— czy zużycie wody to polega tylko na myciu się, a co zresztą czynności takich jak pranie, zmywanie i.tp, a to co pisze Mławiak– to już czyste kuriozum .

Ania
Ania
7 miesięcy temu

Jeśli nie potrafisz zrozumieć znaczenia mojego komentarza to twój problem. Nie czułam potrzeby wymieniać każdej czynności przy której zużywamy wodę tylko podkreślić. Że woda nie ma nic wspólnego ze śmieciami. Przykładowo niektórzy nie mają prawie nic do zmywania bo stołują się na mieście. Wspomniałam o myciu bo jest to czynność którą robi każdy w domu. Człowiek który dba o higienę osobistą robi to co najmniej 2 razy dziennie. Przy czym nie ważne jest że produkuje mało śmieci , a płaci za to dużą bo się myje. I zużywa wodę przy różnych czynnościach.

baczny obserwator!!
baczny obserwator!!
7 miesięcy temu
Reply to  Ania

Ja potrafię zrozumieć komentarze, pisane prostym tekstem, ale za takimi postami im takiej uczonej jeszcze się nie spotkałem, przeczytaj jeszcze raz swój poprzedni post to może zrozumiesz mój komentarz !! Widzę że u CIEBIE ciężko z pomyslunkiem !!

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu

Jeśli jesteś takim bacznym obserwatorem to winieneś przeczytać pierwsze zdanie komentarza tej Pani i wiedzieć, że nie pisze tylko i wyłącznie o myciu się:
„Dla jednego wystarczy umyć się raz na tydzień. Kto inny ma potrzeba umyć się codziennie, chodzić w czystych ubraniach, mieszkać w czystym domu.”
Czysty dom to posprzątany dom, to zarówno czysto w łazience jak i pozmywane naczynie, jak i czyste podłogi, czysta pościel itp.itd, panie czepialski. Jeśli nie potrafisz zrozumieć tego, to twój osobisty problem i nie zwalaj za to winy na innych.

BACZNY OBSERWATOR !!!
BACZNY OBSERWATOR !!!
7 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Panie czepialski —chyba piszesz o sobie i mogę to zrozumieć, bo na portalu jest ciebie pełno w każdym temacie !!!!— ja napisałem swój komentarz bo czułem potrzebę , aby zwrócić ANI uwagę, tylko dlatego że ja nie muszę się domyślać / nie chodzi tu o mnie / bo jeśli się zabiera głos, to pisze się otwartym tekstem o co mi chodzi, a to dlatego że nie każdy bywalec portalu czy komentator musi się zastanawiać o co w tym tekście chodzi, nie każdy jest tak „bystrym i inteligentnym fachowcem” jak ty że w lot wie o co chodzi. To nie jest mój problem !!!– chyba że twój bo chodzisz za mną cały czas w swych komentarzach, i starasz się pouczać , mi te twoje pouczania, już na prawdę się znudziły !! — mógłbyś wreszcie, przestać zwalać wine na innych, — bo takiemu fachowcowi jak ty to nie przystoi !!!!!!

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu

Nie lubisz kobiet, co? Przyznaj się, bo naprawdę przyczepiłeś się Pani Ani jak rzep psiego ogona. To koniec mojej dyskusji z tobą, bo ty nie umiesz dyskutować staruszku Włodku. Lepiej zajmij się wnukami albo prawnukami, no ale może tego też nie umiesz. Umiesz za to obrażać, wyzywać itp. Tu pływasz jak ryba w wodzie. Dodam tylko, że wielu komentatorów pisze anonimowo, a szczególnie, gdy ma uwagi do ciebie, bo nie chce dostać się na twój plugawy język. Nie pouczam cię i nie mam takiego zamiaru, bo tacy ludzie jak ty są niereformowalni.

baczny obserwator!!
baczny obserwator!!
7 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Panie ANONIMOWO, ODPOWIEM PANU WPROST, TYM CO PAN NAPISAL, bo uczepił się pan nie właśnie jak rzep psiego ogona!!— a ta uwaga na przyszłość !! — NIM TEN SWOJ JĘZOR OBRAZAJACY INNYCH, PUSCISZ W TANY !! — TO ZALUZ NA SWA MORDĘ KAGANIEC !! JA TAKZE NIE BEDE KOMENTOWAL TYCH TWOICH DURNYCH OPINI O INNYCH. Wytrzyj zasmarkancu ten gil z tego kulfona– i odczep się odemnie wielu pisze pod takim nickiem jak ty ale takiego Durnia jak ty to jeszcze nie spotkałem!! — co chciałeś to masz!!

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu

😀
„Ło laboga, łoj sie narobiło” 😀
„Kulfon, kulfon co z ciebie wyrośnie…” – ależ się uśmiałem.
Piękna wiązanka od zgorzkniałego Włodka, a może zawsze taki byłeś?

elo
elo
7 miesięcy temu
Reply to  Wml

@Wml, z ciekawości, policzmy.
Płacisz 64 złote więc zużywasz średnio 6400 litrów wody miesięcznie (1 m3 to 1000 litrów). Średnio miesiąc ma 30,42 dni (365 dni / 12 miesięcy), więc każdego dnia twoja trzyosobowa rodzina zużywa 210 litrów wody. Biorąc pod uwagę, że prysznic zużywa ok. 15 litrów wody na minutę, członkowie Twojej rodziny mogą brać prysznic łącznie przez 14 minut dziennie (ok. 4,5 minuty na osobę), ale wtedy nie mogliby już myć rąk ani spuszczać wody w toalecie.

Jeśli chcieliby 2 razy dziennie umyć zęby i ręce (3 os. * 3 litry wody * 2x dziennie) zużyją 18 litrów. Jedno spłukanie wody w toalecie to 9 litrów więc dajmy im skorzystać 2x dziennie (3 os. * 9 litrów wody * 2x dziennie) – zużyją 54 litry wody.
Samo mycie rąk, zębów i spuszczanie wody w toalecie zużywa nam 72 litry dziennie. Na mycie się zostaje 138 litrów do podziału na 3 osoby (48 litrów wody na osobę) czyli maksymalnie 3 minuty prysznica na osobę.

Cała woda, którą rzekomo zużywasz, została rozdysponowana na korzystanie z łazienki. Nie zostaje już nic na gotowanie, robienie sobie herbaty czy podlewanie kwiatów. Coś mi się tu nie klei – albo wprowadzasz nas w błąd co do wysokości opłat, albo codzienny prysznic nie jest jednak u ciebie czymś normalnym :>

elo
elo
7 miesięcy temu
Reply to  elo

Podsumowując powyższe wyliczenie, płacenie 64 zł za śmieci rozliczając się uczciwie ze zużytej wody w 3-osobowym gospodarstwie domowym (które podobno dba o higienę), jest mało prawdopodobne. Cała woda została zużyta na prysznic, mycie rąk i spuszczanie wody w toalecie. To znaczy że nie gotujecie, nie zmywacie, nie myjecie podłóg w domu, nie podlewacie kwiatów, nie pijecie herbaty i nie pierzecie ubrań – po prostu nie starczyłoby wam na to wody w ramach 6.4m3 miesięcznie, które podobno zużywacie.

Wml
Wml
7 miesięcy temu
Reply to  elo

Co Ty bredzisz? Skąd te wyliczenia? Jedno spuszczenie wody w toalecie to albo 3 litry albo 6 zależy co spuszczasz. Ja po miękkim używam 3:a po twardym 6. A Ty pewnie cały czas 9???? Po drugie to gdy myję zęby to zakręcamy wodę. Po trzecie pranie wrzucam gdy pralka jest pełna. Po czwarte zmywarka też czeka na zapełnienie; a nie włączam z trzema talerzami, jednym garnkiem i dwiema filiżankami. Pod prysznicem najpierw opryskuję ciało , potem zakręcam wodę, używam żel a potem dopiero odkręcam ponownie wodę by spłukać żel. Jeszcze chcesz wiedzieć coś z mojego życia.
I tak oto wychodzi nam tyle zużycia wody. Nie wiem masz takie liczby..,.hmmmmmm

elo
elo
7 miesięcy temu
Reply to  Wml

To są dolne granice wartości, jakie przyjmuje się np. w budownictwie, przy obliczaniu zapotrzebowania na wodę. Pewnie nie zawsze będą poprawne akurat w twoim przypadku, bo możesz mieć np. spłuczkę o mniejszej pojemnosci niż standardowa, perlatory na kranach (choć to już standard chyba wszędzie), ale nie zmniejszy to drastycznie zużycia wody. Teraz napisałeś, że zyjesz mega oszczędnie i odkręcasz wodę tylko aby coś spłukać, a jeszcze kilka postów wyżej twierdziles że 6.4m3 wody to bardzo dużo na trzy osoby i ktoś, kto zużywa więcej, pewnie trzyma w domu ZOO :>

Mieszkaniec
Mieszkaniec
7 miesięcy temu
Reply to  Mławiak

To zużywaj mniej wody

Miłośnik mlawy
Miłośnik mlawy
7 miesięcy temu

Kto wogole wybral taki ryj widac że krętacz po tej głupiej minie a i jeszcze teraz wypłatę tak dojeb… ze szok

Staraznajoma
Staraznajoma
7 miesięcy temu

Po co zaraz te inwektywy, nie można bardziej kulturalnie? Zgadam się, ale bez obraźliwych słów.

obserwator
obserwator
7 miesięcy temu

z wyrównaniem od sierpnia 🙁

BACZNY OBSERWATOR !!!
BACZNY OBSERWATOR !!!
7 miesięcy temu

ZASTANÓW SIIĘ !!!— nim w przyszłosci swój nie wyparzony jęzor puścisz w tańce—TO ZAŁUŻ NA SWÓJ RYJ KAGANIEC !!!

Pan podwyżka (czyt. Burmistrz)
Pan podwyżka (czyt. Burmistrz)
7 miesięcy temu

Jest drogo i będzie coraz drożej…

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu

w Mławie tylko L>G + Ukraina = emigracja

Artur
Artur
7 miesięcy temu

Ja już 2 lata temu wyprowadziłem się do Ciechanowa. Zalety, tańsze mieszkania, podatki, śmieci, woda. Więcej atrakcji, miejsc do spacerów, jazdy rowerem. Pochodzę z Mławy i dziwię się, że ceny tam są większe niż w Legionowie. Tragedia. Odwiedzam często miasto rodzinne ze względu na rodzinę i to co zauważyłem to więcej ludzi starszych w mieście niż młodych. A jak są młodzi to Ci którzy jeszcze nie ukończyli szkołę. Burmistrzowi należałoby się dobrać do dupy.

Rodowity Mławianin
Rodowity Mławianin
7 miesięcy temu
Reply to  Artur

Krzyż na drogę !
Nie musisz przyjeżdżać, nikt Ciebie nie oczekuje Kosmopolito !

Mławianin
Mławianin
7 miesięcy temu
Reply to  Artur

Artur, nie bredź i nie kłam. Nie chcę krytykować Cię że zmieniłeś miejsce zamieszkania ale nie wprowadzaj ludzi w błąd. W Ciechanowie ceny nowych mieszkań są wyższe: Sprawdzałem i porównywałem u deweloperów. Ceny w Legionowie są jeszcze wyższe. Albo jesteś z Ciechanowa albo…..Nie wiem czemu kłamiesz. Również jeśli chodzi o ludzi starszych/młodszych to w Ciechanowie jest niemal identyczny procent. Powtarzam, nie krytykuję ale piszę tu zdecydowanie do Ciebie, chłopie – nie kłam .

vvv
vvv
7 miesięcy temu
Reply to  Mławianin

To że mało jest młodych ludzi w Mławie jest prawdo. Nie wiem jak w Ciechanowie ale z Mławy wyjeżdża większość młodzieży po skończeniu szkoły.

kos
kos
7 miesięcy temu
Reply to  Artur

Pewnie odwiedziłeś rodzinę w niedzielę i poszliście do kościoła. Tam już głównie starsi ludzie chodzą. Złe wnioski proszę Pana.

anonim XC2
anonim XC2
7 miesięcy temu
Reply to  kos

Co w tym zlego ze starsi ludzie chodza do kosciola za chwile ty tez bedziesz stary ale czy madry.Zeby byc staryn i madrym trzeba byc najpierw mlodym i glupim

kos
kos
7 miesięcy temu
Reply to  anonim XC2

A zrozumiałeś o co mi chodziło ? Czy Ty wciąż jesteś młodym i głupim? Nic złego w tym, że ludzie chodzą do kościoła, czy to starsi czy to młodsi. Odpisałem człowiekowi, który widzi mało ludzi młodych w naszym mieście. Nie zgadzam się z tym bo młodzieży jest u nas dużo. Warto najpierw przeczytać potem zrozumieć a potem się zastanowić czy warto odpisywać drogi XC2

bas
bas
7 miesięcy temu
Reply to  kos

Tak młodzieży jest dużą ale jest to młodzież która chodzi jeszcze do szkoły. Po zakończeniu edukacji opuszczają miasto . Czy to wyjeżdżając do pracy za granicę. Czy na studia do dużych miast, oczywiście już tam zostają. Bo w Mławie nie ma żadnych perspektyw na życie. Taka osoba po skończonych studiach idąc np do Urzędu Pracy w Mławie. Dostanie propozycje kursu spawacza, czy operatora koparki. Albo skierowanie na taśmę do LG. Jak odmówi to usłyszy to po co pan pani się rejestrował. Albo trzeba brać co jest ulubione powiedzenia pracowników urzędu pracy. Ktoś kto ma większe ambicje niestety Mławę musi opuścić. I tak niestety się dzieje.

elo
elo
7 miesięcy temu
Reply to  anonim XC2

anonim XC2, można jeszcze być starym i głupim :>

Anonim
Anonim
7 miesięcy temu
Reply to  kos

Tak, a co trzeci mlody to Polak – posłuchaj tych młodych na ulicy w jakim języku mowia, tylko tych dorosłych nie dzieci.

staraznajoma
staraznajoma
7 miesięcy temu
Reply to  Artur

…I ci ze wschodu (mlodzi). Masz rację w 100 % – popieram. To „zamieszkaj w Mławie” wraz z drożyzną życia codziennego nie odniosło sukcesu. Haslo nijak ma się do panujących tu realiów.

Bierny PSL
Bierny PSL
7 miesięcy temu

Czy opozycyjny PSL zawiadomił Prokuraturę w sprawie tzw. dworca integracyjnego? (W tym trzeba upatrywać potrzebę wzrostu podatków).
Wnioskuję z tej bierności, że po ewentualnej zmianie ekipy niwiele się zmieni, bo ręka rękę kryje/myje.

Anonimowo
Anonimowo
7 miesięcy temu
Reply to  Bierny PSL

Masz jakąś obsesję na punkcie PSL, może czepiaj się swojego PiS-u?

BACZNY OBSERWATOR !!!
BACZNY OBSERWATOR !!!
7 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

W tym komentarzu ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ !!!—WIDAĆ ŻE MAMY PODOBNE POGLĄDY!!!

77
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x