Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

27 grudnia nowym świętem państwowym. Czy będzie dniem wolnym od pracy?


Zgodnie z ustawą, podpisaną we wtorek 23 listopada przez prezydenta Andrzeja Dudę, Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego przypadać będzie co roku 27 grudnia. Ustawa była inicjatywą ustawodawczą prezydenta, stanowi odpowiedź na głosy społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski.


Nowe święto państwowe ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.

– To akt sprawiedliwości wobec tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego; cieszę się, że to święto na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej – stwierdził Andrzej Duda.

We wrześniu apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym, poparty ośmioma tysiącami podpisów trafił do Prezydenta. Apel zainicjowany został przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Czy nowe święto będzie dniem wolnym od pracy?

Odpowiedzi na to pytanie prezydent udzielił podczas rozmowy z gazetą Głos Wielkopolski.

– Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem dziś w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego – powiedział Andrzej Duda.

źródło i fot. Kancelaria Prezydenta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
grubaberta
grubaberta
8 miesięcy temu

Ależ doniosła chwila a długopis nie na kolanach? – no no no.
Ciekawe… to też podpisze?
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,27837446,rzad-chce-by-ciaze-byly-rejestrowane-centrum-e-zdrowia-wyjasnia.html#s=BoxOpImg3

Kobieto, kobieto choć tyle masz wad, bez ciebie cóż cóż wart byłby świat.
Ten rząd w wyjątkowy sposób docenia kobiety.
Po przyjęciu tego typu ustawy kobiety które poronią będą się tłumaczyć, oj będą.

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy temu
Reply to  grubaberta

Piekła kobiet ciąg dalszy.

Terefere
Terefere
8 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Jasne

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x