Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Czy można wymagać okazania zaświadczenia o szczepieniu?


Według Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy rangi rozporządzenia są niewystarczającą podstawą prawną, aby domagać się od kogokolwiek okazania zaświadczenia o szczepieniu. Tak więc pracodawca, restaurator, sprzedawca i inni usługodawcy nie mają prawa pytać Was o dane wrażliwe jakim jest poddanie się szczepieniu. 


ksp Mława
Reklama

Oburzenie społeczne wywołał fakt sposobu sprzedaży biletów wcześnie na skoki narciarskie w Zakopanem, a obecnie na mecz reprezentacji Polski z Węgrami.

W związku z tym Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wystąpiło do Polskiego Związku Piłki Nożnej z prośbą o wskazanie podstawy prawnej pozwalającej wymagać, aby osoby kupujące bilety udzieliły informacji, są, czy nie są zaszczepione.

– Informacja o tym, czy się jest zaszczepionym, jest tzw. daną wrażliwą. Zgodnie z konstytucją i przepisami prawa UE, jest potrzebna wyraźna podstawa prawna, żeby kogoś o to zapytać – tłumaczył RPO prof. Marcin Więcek.

Jednocześnie przypomniał, że faktycznie istnieją rozporządzenia, które mówią o limitach i proporcji osób zaszczepionych i niezaszczepionych. Nie ma jednak żadnych przepisów prawnych, które pozwalałyby na stosowanie takich ograniczeń.

– Nie stworzono podstawy prawnej, żeby żądać tego typu informacji. Taka podstawa prawna powinna być sformułowana w ustawie. Ta luka prawna powinna być przedmiotem debaty w parlamencie – podkreślił.

Jak zaznacza Urząd Ochrony Danych Osobowych, przepisy rozporządzeń Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie uprawniają podmiotów zobowiązanych do przestrzegania określonego tymi przepisami limitu osób do żądania od nich udostępnienia informacji o zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Ewentualne okazywanie dowodów potwierdzających fakt zaszczepienia może się odbywać z inicjatywy samej osoby zainteresowanej skorzystaniem z usług takiego podmiotu.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Szajzer
Szajzer
7 miesięcy temu

I wszystko na ten temat.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x