Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dzierzgowo. Wzrosła pensja wójta i diety radnych


Z 10 tys. zł na 17,5 wzrosła miesięczna pensja wójta Rafała Kucińskiego, z 1342 zł na 1800 – dieta przewodniczącego rady, a diety radnych z 250 zł na 300. Takie decyzje podjęła Rada Gminy Dzierzgowo na ostatniej, listopadowej sesji.


Gmina Dzierzgowo jest pierwszą w naszym powiecie, która dostosowała wynagrodzenie wójta do obowiązujących od 1 listopada br. nowych zasad wynagradzania pracowników samorządowych.

Uchwalona niedawno przez Sejm nowelizacja ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe podnosi maksymalną wysokość miesięcznego wynagrodzenia m.in. wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków województw, a także maksymalną wysokość diet radnych.

W przypadku diet radnych maksymalna jej wysokość nie może przekroczyć  w ciągu miesiąca łącznie 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Kwota bazowa wynosi obecnie 1 789,42 zł. Oznacza to, że po wejściu w życie przepisów, maksymalna dieta radnego wzrośnie do 4 294,60 zł (obecnie jest to 2 684,13 zł). Ustawodawca nie wprowadził przy tym określenia minimalnej kwoty diety, pozostawiając radzie swobodę jej określania.

W przypadku wynagrodzenia miesięcznego wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków województw ustawodawca określił, że nie może ono przekroczyć  11,2-krotności kwoty bazowej (wcześniej była to 7-mio krotność kwoty bazowej) – a więc według obecnej kwoty bazowej  ich maksymalne miesięczne wynagrodzenie nie może przekroczyć kwoty 20 041,5 zł.

Nowym przepisem ustawodawca ustalił jednak również dolną granicę wysokości wynagrodzenia dla wspomnianych wyżej szefów urzędów. Nie może być ono niższe niż 80% maksymalnego wynagrodzenia. I to właśnie ten zapis powoduje, że wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i marszałkowie, których wynagrodzenie jest teraz niższe od minimalnego muszą otrzymać je w nowej wysokości z wyrównaniem od 1 sierpnia. W praktyce oznacza to, że żaden wójt nie będzie zarabiał teraz poniżej kwoty 16 000 zł brutto. W jakiej dokładnie wysokości będzie ich wynagrodzenie jednak  musi zadecydować każdorazowo rada.

W przypadku wójta Rafała Kucińskiego od 1 sierpnia br. otrzyma on wynagrodzenie w wysokości 17 523 zł brutto. Składać się na nie będą następujące elementy:

Wynagrodzenie zasadnicze  – 9225,00 zł

Dodatek funkcyjny – 2835,00 zł

Dodatek specjalny w wysokości 30% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego – 3618,00 zł

Dodatek za wysługę lat w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego – 1845 zł.

Według uchwały Rady Gminy Dzierzgowo z 2018 r. ustalającej wysokość wynagrodzenia wójta, jego miesięczne wynagrodzenie wynosiło poprzednio 9992 zł brutto.   

Dzierzgowscy radni podjęli również nową uchwałę ustalającą wysokość diet radnych.  Te regulacje podobnie jak w przypadku wynagrodzenia wójta obowiązywać będą od 1 sierpnia. W nowej uchwale miesięczna dieta przewodniczącego rady wzrasta z dotychczasowej kwoty 1342 zł do kwoty 1800 zł. Miesięczne diety radny wzrastają z dotychczasowych 250 zł do 300 zł. Bez zmian pozostaje wysokość diety wypłacanej sołtysom za udział w sesji bądź naradzie zwołanej przez wójta i wynosi ona 150 zł.

Warto tu może jeszcze przypomnieć, że w 2018 roku rząd wprowadził przepisy, które zmusiły samorządy do obniżenia wójtom, burmistrzom, prezydentom i marszałkom miesięcznego wynagrodzenia średnio o 20%. Można by więc przepisy obecnej ustawy nazwać swoistym zadośćuczynieniem. Trzeba też zauważyć, że pomimo obecnej tak znacznej podwyżki wynagrodzenia szefów samorządów, nie ma jeszcze opracowanych projektów budżetu na przyszły rok i nie wiadomo dziś, na jakie podwyżki wynagrodzenia będą mogli liczyć urzędnicy na pozostałych stanowiskach.  

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
30 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Zmotoryzowany
Zmotoryzowany
7 miesięcy temu

Zarobki i podwyzki praca na krotki rekaw a w szkole w rzegnowie 13stopni ciepla w poludnie fxieci zamarzms

Jacek
Jacek
9 miesięcy temu

proste liczenie podwyżka 75 % czemu nie przyjęto tego kryterium do wszystkich szczebli zatrudnienia w gminie

Jacek
Jacek
9 miesięcy temu

czas najwyższy z tym skończyć i podziękować dotychczasowym posłom senatorom i innej władzy

Job
Job
9 miesięcy temu

Drodzy mieszkańcy gminy Dzierzgowo,
W ostatnich wyborach do Sejmu, Senatu i na Prezydenta głosowaliście w większości na obecną partię. Także czego się spodziewacie? Jak głosowaliście tak macie. Proste. Proszę nie mieć pretensji do Wójta tylko do tych co uchwalają ustawy.

Hania
Hania
9 miesięcy temu

W głowie się nie mieści takie stawki to tylko w budżetówce, pensja + dodatki.
Pensja wójta czy burmistrza powinna być wyciągana z średniej całej gminy czy miasta:)

Michał
Michał
9 miesięcy temu

Dla mnie to nie szok. Ja jako ratownik medyczny bez studiów trzepałem 1000 zł na Narodowym za 1 dyżur (12 godzin samej pracy). Tylko czekam, aż się to rozbucha i bede miał więcej kaski jak taki pan wójt każdej gminy :).

Gościu
Gościu
9 miesięcy temu
Reply to  Michał

Nie ma to jak chora ambicja

17 tyś na taką gminę to trochę dużo za robienie niczego

Życie ludzkie stres nie jest wart żadnej kasy

Sąsiad
Sąsiad
9 miesięcy temu
Reply to  Gościu

„Robienie niczego” – to już bardzo duża złośliwość z twojej strony. Przecież w waszej gminie to pozazdrościć cały czas się coś robi aż miło jak się przejeżdza.

Anonimowo
Anonimowo
9 miesięcy temu
Reply to  Sąsiad

Miło to mogłoby być tam już dłuuugi czas temu, tylko rada wiele rzeczy zablokowała.

Mirosław
Mirosław
9 miesięcy temu

17 tysięcy za bycie wójtem takiej małej gminy? Szok

łesop
łesop
9 miesięcy temu

Dlaczego nie protestowaliście jak przed kilkoma miesiącami posłowie podnieśli sobie pensje? Specjalnie wprowadzili minimalne wynagrodzenie dla prezydentów, burmistrzów, wójtów żeby ludzie mieli na kim się wyżyć. Jaka jest odpowiedzialność, obciążenie posła w porównaniu z prezydentem, burmistrzem czy wójtem?

Anonimowo
Anonimowo
9 miesięcy temu

Co do GOPSU to Wójt nic nie zrobi ta pani siedzi nic nie robi i na niczym się nie zna w prostych sprawach odsyła do pracowników albo do wójta sama nie potrafi prostej rzeczy załatwić jednym słowem to jest cała klika PISOWSKA DBAJĄ TYLKO O SWOICH JAK KLIKA NA GÓRZE KRADNIE ILE SIĘ DA ZRUJNOWALI JUŻ WSZYSTKO ARMIĘ ,SĄDY ROLNICTWO RELACJE Z WSZYSKIMI PANSTWAMI NAWET Z USA

Józek
Józek
9 miesięcy temu

Ciekawi jesteśmy o jaką kwotę wzrośnie wynagrodzenie wójta z Szydłowa, ponieważ w lipcu obejmując stanowisko pani gówna zaproponowała wynagrodzenie zasadnicze wraz ze wszystkimi dodatkami poprzedniego wójta, który był włodarzem gminy przez 19 lat. Zwracając się o wszystkie obietnice przedwyborcze do wójta słyszymy odpowiedź nie ma na ten cel środków w budżecie, chciałbym pomóc ale nie mogę.
A na tak wysokie wynagrodzenie jest fundusz?
Mamy nadzieję, że to pierwsze i ostatnie 2 lata.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
9 miesięcy temu

Trzeba porządek w gipsie . Pani kierownik nie wie nawet o co chodzi w tej pracy . Pora na zmiany

ccc
ccc
9 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

chyba w GOPSie

Przyszły Burmistrz
Przyszły Burmistrz
9 miesięcy temu

Wyższa pensja = ostatnia kadencja. Strzał w stopę dla wszystkich, którzy to zrobią…

Mieszkaniec
Mieszkaniec
9 miesięcy temu

Trzeba było nie obniżać pensji wójtom i to sposób poniżający ludzi, którzy ponoszą ogromną odpowiedzialność, może to po prostu sprawiedliwość Boża.

loq
loq
9 miesięcy temu
Reply to  Mieszkaniec

Boga w to nie plącz, samorządy wedle rozporządzeń Sejmu dostają podwyżkę, to nie żadna sprawiedliwość. Przyjdzie tobie zapłacić więcej za śmieci, energię, ogrzewanie domu, paliwo. Będziesz wtedy mówił, że to sprawiedliwość? Pewnie tak.

Anonimowo
Anonimowo
9 miesięcy temu

TAK ROBI BANDA PISOWSKA NA CZELE Z PRZEWODNICZĄCEYM RADY ZAWZIĘTY PISIOR TO GRABIEŻ W BIAŁY DZIEN NIEUDACZNIKI ABY CIĄGNĄ DLA SIEBIE RADNYM GROSZE A SOBIE KROCIE A SOŁTYSOM NIC

szon
szon
9 miesięcy temu

ta gmina ledwo zipie finansowo, a jako pierwsza wyciąga ręce po podwyżki. Można się zastanowić, komu ma służyć „nowy ład”, bo na pewno nie zwykłym obywatelom.

Z gminy
Z gminy
9 miesięcy temu

Po co PiS obcinał 4 lata temu pobory, żeby teraz podnosić.

ujjbny
ujjbny
8 miesięcy temu
Reply to  Z gminy

po co podnosić w tak niepewnych czasach???

Mariusz
Mariusz
9 miesięcy temu

Tak ale o podwyżkach dla posłów, ministrów prezydentow, radnych, wójtów itd zaecydowal rząd i sejm.

Pan
Pan
9 miesięcy temu

Nawozy w górę to i pensja w górę wkoncu Gmina rolnicza

Wstyd

Sasiad
Sasiad
9 miesięcy temu

Rafałek to już chyba ostatnia kadencja

Job
Job
9 miesięcy temu

Pytam się, za co?

Pik Pok
Pik Pok
9 miesięcy temu

Ciekawe ile u nas sobie da…

Obywat
Obywat
9 miesięcy temu

Dla zwykłego obywatela, zero.
Ale gdy trzeba naprawić drogę to odpowiedź że w budżecie nie ma środków na wyznaczony cel.

fakt
fakt
9 miesięcy temu
Reply to  Obywat

…inne cele mają..

Maro
Maro
9 miesięcy temu
Reply to  Obywat

To u nas w Szydłowie

30
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x