Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Telefoniczni oszuści nadal są skuteczni. Uwaga na ich nową metodę


Otrzymałeś telefon od pracownika banku, który w trosce o twoje pieniądze poleca zainstalowanie konkretnej aplikacji lub prosi o podanie kodu do systemu płatności mobilnych? Uważaj zapewne są oszuści działający metodą spoofingu. Ostatnio w taki sposób oszukano  kilka osób w sąsiednich powiatach.


ksp Mława
Reklama

W powiecie płońskim namowom oszustów uległ 24-letni Białorusin i stracił ze swojego konta pieniądze. Płońszczanka, do której również dzwonili, przed utratą środków pieniężnych, zdążyła zablokować dostęp do swojego konta. Za to mieszkanka Olsztyna straciła w taki sposób aż 130 tys. zł.

Kilka dni temu do 24-letniego obywatela Białorusi mieszkającego na terenie pow. płońskiego zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Twierdził, że ktoś próbował z konta jego rozmówcy wypłacić pieniądze, lecz ta transakcja została skutecznie zablokowana. By jednak nikt nie mógł dokonać kradzieży pieniędzy, 24- latek miał coś potwierdzić w aplikacji swojego banku, a następnie podać kod do systemu płatności mobilnych. Po przekazaniu kodu fałszywemu pracownikowi banku z konta obywatela Białorusi zniknęło 1000 złotych, a połączenie telefoniczne zostało zakończone. Gdy pokrzywdzony zadzwonił na numer infolinii banku, zorientował się, że został oszukany.

Podobny przebieg miała rozmowa oszustów z 35-letnią płońszczanką. W czasie połączenia na wyświetlaczu telefonu kobiety pojawiła się nazwa banku i konkretnego oddziału. Osoba podającą się za przedstawicielkę banku twierdziła, że przez bank odnotowana została próba wypłaty pieniędzy z konta płońszczanki. Przekonywała swoją rozmówczynię o tym, że posiadane przez bank zabezpieczenia wychwyciły próbę włamania na konto i skutecznie jej zapobiegły. Konieczne było jednak sprawdzenie, czy do konta nie zostało przypisane jakieś złośliwe oprogramowanie. W tym celu, po przełączeniu do działu technicznego, jego pracownik polecił 35-latce zainstalowanie aplikacji do zdalnej obsługi jej telefonu. Po trwającej kilkanaście minut „weryfikacji” mężczyzna polecił zmianę hasła do konta i zakończył rozmowę. Kobieta próbowała się zalogować do bankowości internetowej jednak bezskutecznie. Jej szybka reakcja i telefon na infolinię banku, umożliwił zablokowanie dostępu do konta, dzięki czemu nie straciła pieniędzy.

Wyjątkową niefrasobliwością w kontakcie z obcą osobą dzwoniącą na jej numer telefonu wykazała się29-letnia mieszkanka Olsztyna. Ofiara oszustwa, nie czując zagrożenia, podała swojemu rozmówcy hasła i kody do swojego konta bankowego. Kobieta zgodnie z instrukcją podaną przez oszusta wypłacała pieniądze ze swojego rachunku bankowego, a następnie wpłacała je na podawane na bieżąco przez fałszywego pracownika banku przesyłane kody blik. Działając w ten sposób, kobieta straciła pieniądze w łącznej kwocie ponad 130 tysięcy złotych.

Przypominamy, że „spoofing” to nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu je odbierający. Oszuści najczęściej podszywają się pod pracowników i przedstawicieli banków.

Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x