Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Odeszli od nas od poprzednich Zaduszek


Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy w sposób szczególny wspominamy nie tylko naszych najbliższych, którzy już od nas odeszli, ale również bliższych i dalszych znajomych, z którymi w tym doczesnym życiu już się nie spotkamy. Przypominamy więc przynajmniej niektórych mieszkańców naszego powiatu, zmarłych od listopada 2020 roku. Niech spoczywają w pokoju!


Zdzisław Breński, znany i lubiany dziennikarz sportowy, a także nauczyciel, trener i wychowawca. Od 1966 roku śp. Zdzisław Breński pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego najpierw w szkołach na terenie powiatu żuromińskiego, potem w Sp nr w Mławie. Największe sukcesy jako nauczyciel i trener osiągał pracując z dziećmi w tenisie stołowym i piłce ręcznej. Na przełomie lat 1969/70 rozpoczął pracę jako dziennikarz sportowy, współpracując m.in.  „Trybuną Mazowiecką” i wydawanymi na lokalnym rynku mławskimi gazetami. Sport był jego największą pasją, za tę działalność otrzymał od burmistrza Mławy tytuł „Pasjonata sportu”.

Aleksander Zawistowski, wieloletni nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. W liceum pracował od roku 1961 jako nauczyciel chemii i fizyki, był wychowawcą wielu pokoleń „Wyspiańczyków”. W 1994 roku przeszedł na emeryturę, ale często można było go spotkać spacerującego w pobliżu macierzystej szkoły.  

Grzegorz Morawski. Pracę zawodową rozpoczynał w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej organizując życie kulturalne dla załogi, które stanowiło inspirację dla innych instytucji i organizacji działających na tej niwie. Później swoje umiejętności i upodobania starał się przekazać pracownikom Zakładów Mięsnych w Mławie. Działał i pracował w organizacjach młodzieżowych. Przez wiele lat był pracownikiem mławskiej Unitry, a do pracy w Zakładach Mięsnych powrócił w roku 1993 na stanowisko dyrektora d/s handlu. W maju 1996 roku założył własną firmę – Biuro Doradztwa Gospodarczego – którym, kierował do ostatnich dni swojego życia. Jego wielką pasją był sport, przez wiele lat był prezesem klubu Sportowego „Zawkrze Mława”. Za swoją działalność na rzecz sportu w mieście został w roku 2016 uhonorowany przez Burmistrza Miasta Mława tytułem „Pasjonata Sportu”. Wspólnie z grupą działaczy sportowych, jego przyjaciół i kolegów, w październiku 2016 roku zorganizował i otworzył w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej wystawę pn. „Sport w Mławie – historia i współczesność”. Pracował w Radzie Sportu Miasta Mława oraz w Mławskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego, z także wspierał działalność Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej.

W wieku 93 lat zmarła siostra Damiana Regina Ciszewska ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Siostra Damiana przepracował 39 lat w kościele pw. Św. Trójcy w Mławie jako zakrystianka i jest doskonale znana m.in. wielu pokoleniom mławskich ministrantów.

W wieku 81 lat zmarła znana i ceniona lekarz-pediatra, dr Zofia Cholewicka. Przez ponad pół wieku pracowała w Mławie i zapisała się w pamięci wielu pokoleń rodziców i dzieci, jako osoba życzliwa i wyrozumiała a przy tym będąca lekarzem o ogromnej wiedzy zawodowej. Dr Cholewicka w ostatnim czasie mieszkała w Łomży. Dr Zofia Cholewicka – ukończyła Akademię Medyczną w Białymstoku w roku 1966, zaraz po studiach rozpoczęła pracę zawodową na stanowisku lekarza w SP ZOZ w Mławie. W czasie kariery zawodowej do 2013 r. pełniła funkcje ordynatora oddziału noworodkowego i asystenta poradni dziecięcej. W czasie swojej długoletniej pracy zawodowej dała się poznać jako bardzo sumienny i oddany lekarz o bardzo ogromnej wiedzy zawodowej. W pracy bardzo zdyscyplinowana, koleżeńska, z nałożonych obowiązków wywiązywała się wzorowo. Posiadała duże doświadczenie zawodowe w kierowaniu personelem oddziału noworodkowego. Bardzo życzliwa, wyrozumiała, miła i ciepła, posiadająca profesjonalne podejście w stosunku do małych pacjentów i ich rodziców. W 2016 r. odznaczona medalem „Zasłużony dla Miasta Mława”.

W szpitalu MSWiA w Warszawie po ciężkiej chorobie zmarł asp. Paweł Nowakowski, funkcjonariusz mławskiej komendy policji. 44-letni asp. Paweł Nowakowski służył w Policji od ponad 20 lat, przez ostatnich 10 lat służbę pełnił w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mławie. Był odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Policjant”. Angażował się w działania profilaktyczne. Był także wielokrotnie nagradzany, w tym za uratowanie życie 20-letniemu kierowcy, ofierze wypadku drogowego. Jak wtedy mówił, prawdziwą nagrodą była dla niego wdzięczność rodziców uratowanego chłopaka.

Zbigniew Białaś,  Zesłaniec Sybiru, Członek Związku Sybiraków w Mławie, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rodzinnych Ogrodów Działkowych RELAX w Mławie,  Dyrektora Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Mławie w latach 1982-1990 i społecznik.

Zofia Tańska, dyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego nr 5 w Mławie w latach 1975 – 2004.  Zofia Tańska ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale Psychologii i Pedagogiki w zakresie pedagogiki. Od 1 stycznia 1965 r. do 31 lipca 1975 r. była zatrudniona w Przedszkolu nr 1 w Mławie na stanowisku nauczyciela, od 1 sierpnia 1975 do 31 sierpnia 2004 r. natomiast piastowała stanowisko dyrektora w Miejskim Przedszkolu Samorządowym nr 5 w Mławie.

Wyróżnienia i nagrody:

– 1972 r. – Nagroda Ministra Oświaty i Wychowania stopnia III

– 1979 r. – Nagroda Ministra Oświaty i Wychowania stopnia II

– 10.08.1988 r. – Złoty Krzyż Zasługi

– 1989 r. – Nagroda Inspektora Oświaty i Wychowania

– 1987 r. – Nagroda Kuratora Oświaty i Wychowania

– 1994 r. – Nagroda Burmistrza Miasta Mławy.

W wieku 64 lat zmarł Wiesław Boczkowski, wójt gminy Szydłowo. Funkcję wójta sprawował nieprzerwanie od 2002 roku, a więc 19 lat. Wcześniej był radnym powiatowym I kadencji. Sprawował też funkcję prezesa zarządu gminnego PSL oraz członka zarządu powiatowego PSL. Był też od lat związany z Ochotniczą Strażą Pożarną pełniąc funkcję prezesa OSP Szydłowo. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i najwyższym odznaczeniem PSL – Medalem Wincentego Witosa oraz najwyższym odznaczeniem strażackim – Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Za zasługi dla oświaty otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.

W wieku 95 lat zmarła dr Irena Wierzbowska, znana mławska lekarka i działaczka społeczna. Dr Wierzbowska pochodziła ze znanej z patriotycznych postaw rodziny Anyszków. Była absolwentką mławskiego Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego. Po ukończeniu studiów medycznych mieszkała i pracowała w Mławie.  Jako lekarz aktywnie i bezinteresownie zajmowała się ludźmi starymi opuszczonymi i niepełnosprawnymi, m.in przez wiele lat sprawując bezpłatną opiekę lekarską w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mławie. Z jej inicjatywy powstał w Mławie Komitet Pomocy Polakom w Kazachstanie. W wyniku działania pani doktor i komitetu udało się sprowadzić do Polski 8 rodzin. Jej dom był zawsze otwarty dla młodzieży polskiej z Litwy i Białorusi, która przyjeżdżała tu na wakacje. Za aktywną i bezinteresowną pracę na rzecz dobra Mławy, dr Irena Wierzbowska w 2002 roku otrzymała tytuł Mławianina Roku.

Zmarł Henryk Szeluga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie. Placówką kierował w latach 1974 – 1990.

 

Janusz Bółkowski. Zmarły to społecznik, przez wiele lat zajmował się pomocą osobom wykluczonym i bezdomnym, związany z ośrodkiem w Miączynie.

Paweł Kurkiewicz, nauczyciel i wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Mławie.

 

 

Ks. Tadeusz Fijałkowski, emerytowany kapłan zamieszkujący na terenie parafii M.B Królowej Polski.

Tadeusz Fijałkowski
ur. 9 marca 1934 r. w Lekówcu, par. Lekowo;
diakonat: 16 września 1958 r. w Płocku;
kapłaństwo: 14 czerwca 1959 r. w Płocku;
praca duszpasterska: wikariusz par. Zawidz (1959-1961), wikariusz par. Ciechanów (1961-1965), wikariusz par. Gąbin (1965-1968), proboszcz par. Rostkowo (1968-1994), proboszcz par. Przewodowo (1994-2002), emeryt zamieszkujący na terenie parafii MB Królowej Polski w Mławie (od 2002 r.)

W wieku 80 lat zmarł Antoni Ubych. Absolwent Politechniki warszawskiej, inżynier elektryk. Człowiek pracy i modlitwy, życzliwy, skromny i nacechowany wręcz stoickim spokojem. Był radnym gminy Szydłowo i radnym powiatowym. Głęboko angażował się w życie religijne i społeczne. Był członkiem rady parafialnej i mławskiego zespołu wspierania Fundacji im. O.Honoriusza Kowalczyka w Poznaniu. 

W wieku 89 lat ks. kan. Ludwik Jan Jasiński, emerytowany kapłan, sprawujący wcześniej funkcję proboszcza m.in. w parafii w Stupsku. ur. 22 czerwca 1932 r. w Przasnyszu;
diakonat: 7 kwietnia 1957 r. w Płocku;
kapłaństwo: 8 czerwca 1958 r. w Płocku;
praca duszpasterska: wikariusz w par. Jeżewo (1958-1960), wikariusz w par. Drobin (1960-1962), wikariusz w par. Skrwilno (1962-1963), wikariusz w par. Baranowo (1963-1967), proboszcz par. Stupsk (1967-1982), proboszcz par. Ligowo (1982-1989), proboszcz par. Rościszewo (1989-1999);
odznaczenia: tytuł kanonika (2006);
emerytura od 1999 r.; zm. 23 sierpnia 2021 r.

W wieku 43 lat zmarł ks. Jacek Darmofalski, wikariusz parafii pw. św. Józefa w Makowie Mazowieckim, wcześniej pracujący duszpastersko w parafii w Szreńsku i Matki Bożej Królowej Polski w Mławie.

ur. 7 lutego 1978 r. w Rypinie;
diakonat: 31 maja 2003 r. w Płocku;
kapłaństwo: 5 czerwca 2004 r. w Płocku;
praca duszpasterska: wikariusz par. Szreńsk (2004-2006), wikariusz par. pw. św. Maksymiliana Kolbego w Sierpcu (2006-2011), wikariusz par. pw. MB Królowej Polski w Mławie (2011-2018), wikariusz par. pw. św. Józefa w Makowie Maz. (2018-2021)
zm. 15 sierpnia 2021 r.

Tadeusz Grzywiński, wieloletni prezes mławskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Tadeusz Grzywiński urodził się w 1943 roku w Mławie. W roku 1962 ukończył mławskie Liceum Pedagogiczne i podjął pracę w szkole, najpierw w Szawłach k. Konopek, potem w Mławie. Tu uczył kolejno w szkole ćwiczeń Liceum Pedagogicznego, Szkole Podstawowej Nr 3, Nr 2 i Nr 6. Od końca lat 50-tych działał w harcerstwie. W latach 1971-1973 Tadeusz Grzywiński pełnił funkcję Komendanta Hufca ZHP w Mławie. Od 1990 roku, przez 12 lat sprawował funkcję prezesa Oddziału ZNP w Mławie. W latach 1998-2006 był radnym I i II kadencji Rady Powiatu Mławskiego. Wyróżniony za pracę i aktywność społeczną Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem za zasługi dla ZHP, Odznaką za zasługi dla województwa ciechanowskiego i Medalem Zasłużony dla Miasta Mława.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mirosław
Mirosław
27 dni temu

Gdzie został pochowany dyrektor Szeluga? Może ktoś wie?

Mieszkanka
Mieszkanka
17 dni temu
Reply to  Mirosław

Blisko Małżeństwa Tanskich na cmentarzu komunalnym w Mlawie

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x