Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Odeszli od nas od poprzednich Zaduszek


Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, kiedy w sposób szczególny wspominamy nie tylko naszych najbliższych, którzy już od nas odeszli, ale również bliższych i dalszych znajomych, z którymi w tym doczesnym życiu już się nie spotkamy. Przypominamy więc przynajmniej niektórych mieszkańców naszego powiatu, zmarłych od listopada 2020 roku. Niech spoczywają w pokoju!


Zdzisław Breński, znany i lubiany dziennikarz sportowy, a także nauczyciel, trener i wychowawca. Od 1966 roku śp. Zdzisław Breński pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego najpierw w szkołach na terenie powiatu żuromińskiego, potem w Sp nr w Mławie. Największe sukcesy jako nauczyciel i trener osiągał pracując z dziećmi w tenisie stołowym i piłce ręcznej. Na przełomie lat 1969/70 rozpoczął pracę jako dziennikarz sportowy, współpracując m.in.  „Trybuną Mazowiecką” i wydawanymi na lokalnym rynku mławskimi gazetami. Sport był jego największą pasją, za tę działalność otrzymał od burmistrza Mławy tytuł „Pasjonata sportu”.

Aleksander Zawistowski, wieloletni nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. W liceum pracował od roku 1961 jako nauczyciel chemii i fizyki, był wychowawcą wielu pokoleń „Wyspiańczyków”. W 1994 roku przeszedł na emeryturę, ale często można było go spotkać spacerującego w pobliżu macierzystej szkoły.  

Grzegorz Morawski. Pracę zawodową rozpoczynał w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej organizując życie kulturalne dla załogi, które stanowiło inspirację dla innych instytucji i organizacji działających na tej niwie. Później swoje umiejętności i upodobania starał się przekazać pracownikom Zakładów Mięsnych w Mławie. Działał i pracował w organizacjach młodzieżowych. Przez wiele lat był pracownikiem mławskiej Unitry, a do pracy w Zakładach Mięsnych powrócił w roku 1993 na stanowisko dyrektora d/s handlu. W maju 1996 roku założył własną firmę – Biuro Doradztwa Gospodarczego – którym, kierował do ostatnich dni swojego życia. Jego wielką pasją był sport, przez wiele lat był prezesem klubu Sportowego „Zawkrze Mława”. Za swoją działalność na rzecz sportu w mieście został w roku 2016 uhonorowany przez Burmistrza Miasta Mława tytułem „Pasjonata Sportu”. Wspólnie z grupą działaczy sportowych, jego przyjaciół i kolegów, w październiku 2016 roku zorganizował i otworzył w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej wystawę pn. „Sport w Mławie – historia i współczesność”. Pracował w Radzie Sportu Miasta Mława oraz w Mławskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego, z także wspierał działalność Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej.

W wieku 93 lat zmarła siostra Damiana Regina Ciszewska ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Siostra Damiana przepracował 39 lat w kościele pw. Św. Trójcy w Mławie jako zakrystianka i jest doskonale znana m.in. wielu pokoleniom mławskich ministrantów.

W wieku 81 lat zmarła znana i ceniona lekarz-pediatra, dr Zofia Cholewicka. Przez ponad pół wieku pracowała w Mławie i zapisała się w pamięci wielu pokoleń rodziców i dzieci, jako osoba życzliwa i wyrozumiała a przy tym będąca lekarzem o ogromnej wiedzy zawodowej. Dr Cholewicka w ostatnim czasie mieszkała w Łomży. Dr Zofia Cholewicka – ukończyła Akademię Medyczną w Białymstoku w roku 1966, zaraz po studiach rozpoczęła pracę zawodową na stanowisku lekarza w SP ZOZ w Mławie. W czasie kariery zawodowej do 2013 r. pełniła funkcje ordynatora oddziału noworodkowego i asystenta poradni dziecięcej. W czasie swojej długoletniej pracy zawodowej dała się poznać jako bardzo sumienny i oddany lekarz o bardzo ogromnej wiedzy zawodowej. W pracy bardzo zdyscyplinowana, koleżeńska, z nałożonych obowiązków wywiązywała się wzorowo. Posiadała duże doświadczenie zawodowe w kierowaniu personelem oddziału noworodkowego. Bardzo życzliwa, wyrozumiała, miła i ciepła, posiadająca profesjonalne podejście w stosunku do małych pacjentów i ich rodziców. W 2016 r. odznaczona medalem „Zasłużony dla Miasta Mława”.

W szpitalu MSWiA w Warszawie po ciężkiej chorobie zmarł asp. Paweł Nowakowski, funkcjonariusz mławskiej komendy policji. 44-letni asp. Paweł Nowakowski służył w Policji od ponad 20 lat, przez ostatnich 10 lat służbę pełnił w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mławie. Był odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Policjant”. Angażował się w działania profilaktyczne. Był także wielokrotnie nagradzany, w tym za uratowanie życie 20-letniemu kierowcy, ofierze wypadku drogowego. Jak wtedy mówił, prawdziwą nagrodą była dla niego wdzięczność rodziców uratowanego chłopaka.

Zbigniew Białaś,  Zesłaniec Sybiru, Członek Związku Sybiraków w Mławie, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rodzinnych Ogrodów Działkowych RELAX w Mławie,  Dyrektora Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Mławie w latach 1982-1990 i społecznik.

Zofia Tańska, dyrektor Miejskiego Przedszkola Samorządowego nr 5 w Mławie w latach 1975 – 2004.  Zofia Tańska ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale Psychologii i Pedagogiki w zakresie pedagogiki. Od 1 stycznia 1965 r. do 31 lipca 1975 r. była zatrudniona w Przedszkolu nr 1 w Mławie na stanowisku nauczyciela, od 1 sierpnia 1975 do 31 sierpnia 2004 r. natomiast piastowała stanowisko dyrektora w Miejskim Przedszkolu Samorządowym nr 5 w Mławie.

Wyróżnienia i nagrody:

– 1972 r. – Nagroda Ministra Oświaty i Wychowania stopnia III

– 1979 r. – Nagroda Ministra Oświaty i Wychowania stopnia II

– 10.08.1988 r. – Złoty Krzyż Zasługi

– 1989 r. – Nagroda Inspektora Oświaty i Wychowania

– 1987 r. – Nagroda Kuratora Oświaty i Wychowania

– 1994 r. – Nagroda Burmistrza Miasta Mławy.

W wieku 64 lat zmarł Wiesław Boczkowski, wójt gminy Szydłowo. Funkcję wójta sprawował nieprzerwanie od 2002 roku, a więc 19 lat. Wcześniej był radnym powiatowym I kadencji. Sprawował też funkcję prezesa zarządu gminnego PSL oraz członka zarządu powiatowego PSL. Był też od lat związany z Ochotniczą Strażą Pożarną pełniąc funkcję prezesa OSP Szydłowo. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i najwyższym odznaczeniem PSL – Medalem Wincentego Witosa oraz najwyższym odznaczeniem strażackim – Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Za zasługi dla oświaty otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.

W wieku 95 lat zmarła dr Irena Wierzbowska, znana mławska lekarka i działaczka społeczna. Dr Wierzbowska pochodziła ze znanej z patriotycznych postaw rodziny Anyszków. Była absolwentką mławskiego Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego. Po ukończeniu studiów medycznych mieszkała i pracowała w Mławie.  Jako lekarz aktywnie i bezinteresownie zajmowała się ludźmi starymi opuszczonymi i niepełnosprawnymi, m.in przez wiele lat sprawując bezpłatną opiekę lekarską w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mławie. Z jej inicjatywy powstał w Mławie Komitet Pomocy Polakom w Kazachstanie. W wyniku działania pani doktor i komitetu udało się sprowadzić do Polski 8 rodzin. Jej dom był zawsze otwarty dla młodzieży polskiej z Litwy i Białorusi, która przyjeżdżała tu na wakacje. Za aktywną i bezinteresowną pracę na rzecz dobra Mławy, dr Irena Wierzbowska w 2002 roku otrzymała tytuł Mławianina Roku.

Zmarł Henryk Szeluga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Mławie. Placówką kierował w latach 1974 – 1990.

 

Janusz Bółkowski. Zmarły to społecznik, przez wiele lat zajmował się pomocą osobom wykluczonym i bezdomnym, związany z ośrodkiem w Miączynie.

Paweł Kurkiewicz, nauczyciel i wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Mławie.

 

 

Ks. Tadeusz Fijałkowski, emerytowany kapłan zamieszkujący na terenie parafii M.B Królowej Polski.

Tadeusz Fijałkowski
ur. 9 marca 1934 r. w Lekówcu, par. Lekowo;
diakonat: 16 września 1958 r. w Płocku;
kapłaństwo: 14 czerwca 1959 r. w Płocku;
praca duszpasterska: wikariusz par. Zawidz (1959-1961), wikariusz par. Ciechanów (1961-1965), wikariusz par. Gąbin (1965-1968), proboszcz par. Rostkowo (1968-1994), proboszcz par. Przewodowo (1994-2002), emeryt zamieszkujący na terenie parafii MB Królowej Polski w Mławie (od 2002 r.)

W wieku 80 lat zmarł Antoni Ubych. Absolwent Politechniki warszawskiej, inżynier elektryk. Człowiek pracy i modlitwy, życzliwy, skromny i nacechowany wręcz stoickim spokojem. Był radnym gminy Szydłowo i radnym powiatowym. Głęboko angażował się w życie religijne i społeczne. Był członkiem rady parafialnej i mławskiego zespołu wspierania Fundacji im. O.Honoriusza Kowalczyka w Poznaniu. 

W wieku 89 lat ks. kan. Ludwik Jan Jasiński, emerytowany kapłan, sprawujący wcześniej funkcję proboszcza m.in. w parafii w Stupsku. ur. 22 czerwca 1932 r. w Przasnyszu;
diakonat: 7 kwietnia 1957 r. w Płocku;
kapłaństwo: 8 czerwca 1958 r. w Płocku;
praca duszpasterska: wikariusz w par. Jeżewo (1958-1960), wikariusz w par. Drobin (1960-1962), wikariusz w par. Skrwilno (1962-1963), wikariusz w par. Baranowo (1963-1967), proboszcz par. Stupsk (1967-1982), proboszcz par. Ligowo (1982-1989), proboszcz par. Rościszewo (1989-1999);
odznaczenia: tytuł kanonika (2006);
emerytura od 1999 r.; zm. 23 sierpnia 2021 r.

W wieku 43 lat zmarł ks. Jacek Darmofalski, wikariusz parafii pw. św. Józefa w Makowie Mazowieckim, wcześniej pracujący duszpastersko w parafii w Szreńsku i Matki Bożej Królowej Polski w Mławie.

ur. 7 lutego 1978 r. w Rypinie;
diakonat: 31 maja 2003 r. w Płocku;
kapłaństwo: 5 czerwca 2004 r. w Płocku;
praca duszpasterska: wikariusz par. Szreńsk (2004-2006), wikariusz par. pw. św. Maksymiliana Kolbego w Sierpcu (2006-2011), wikariusz par. pw. MB Królowej Polski w Mławie (2011-2018), wikariusz par. pw. św. Józefa w Makowie Maz. (2018-2021)
zm. 15 sierpnia 2021 r.

Tadeusz Grzywiński, wieloletni prezes mławskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Tadeusz Grzywiński urodził się w 1943 roku w Mławie. W roku 1962 ukończył mławskie Liceum Pedagogiczne i podjął pracę w szkole, najpierw w Szawłach k. Konopek, potem w Mławie. Tu uczył kolejno w szkole ćwiczeń Liceum Pedagogicznego, Szkole Podstawowej Nr 3, Nr 2 i Nr 6. Od końca lat 50-tych działał w harcerstwie. W latach 1971-1973 Tadeusz Grzywiński pełnił funkcję Komendanta Hufca ZHP w Mławie. Od 1990 roku, przez 12 lat sprawował funkcję prezesa Oddziału ZNP w Mławie. W latach 1998-2006 był radnym I i II kadencji Rady Powiatu Mławskiego. Wyróżniony za pracę i aktywność społeczną Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem za zasługi dla ZHP, Odznaką za zasługi dla województwa ciechanowskiego i Medalem Zasłużony dla Miasta Mława.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mirosław
Mirosław
2 lata temu

Gdzie został pochowany dyrektor Szeluga? Może ktoś wie?

Mieszkanka
Mieszkanka
2 lata temu
Reply to  Mirosław

Blisko Małżeństwa Tanskich na cmentarzu komunalnym w Mlawie

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x