Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dostali 5 mln zł na inteligentny system segregacji odpadów. Za śmieci płacą po 13 zł od osoby


Ciechanów rozbuduje inteligentny system segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Na kolejnych osiedlach udostępnione będą nowoczesne, bezdotykowe pojemniki do selektywnej zbiórki. Zakupione będzie też nowe auto do odbioru odpadów dla PUK. Władze miasta pozyskały na ten cel promesę inwestycyjną Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 5 mln zł.


Środki finansowe pozyskane przez samorząd umożliwią wyposażenie kolejnych osiedli w zabudowie wielorodzinnej w nowoczesny system do zbiórki odpadów. Na obszarze bloków zamontowane będą inteligentne, bezdotykowe pojemniki na odpady segregowane, takie same jakie miasto udostępniło już na osiedlu „Płońska”. Powiększy się też flota Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, dla której zakupione zostanie nowe auto do odbioru odpadów z terenu miasta.

Stworzony w Ciechanowie pierwszy w Polsce System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO) umożliwia rozliczanie mieszkańców bloków z segregacji odpadów tak samo jak właścicieli zabudowy jednorodzinnej. Otrzymują oni kody kreskowe, które nakleja się na worki z posegregowanymi śmieciami. Przy ich wyrzucani do pojemników worki są ważone. System umożliwia optymalizację odbioru odpadów, zwiększa poziom higieny (klapy pojemników otwierają się bezdotykowo) oraz estetyki przestrzeni. Do pojemników nie dostają się gryzonie i ptaki, odpadów nie rozwiewa wiatr. Zlikwidowany jest też problem podrzucania odpadów spoza osiedla (nie można ich włożyć do pojemnika bez posiadania kodu otwierającego urządzenia), co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ich odbiorem.

Program Inwestycji Strategicznych zakłada, że Bank Gospodarstwa Krajowego wystawi promesę wstępną, dzięki której samorząd będzie mógł uruchomić postępowanie przetargowe niezbędne do realizacji inwestycji. Po jego rozstrzygnięciu miasto zawnioskuje do BGK o udzielenie promesy inwestycyjnej dofinansowania inwestycji ze środków programu.

– Innowacje techniczne ułatwiają nam życie, ale pozwalają też osiągnąć ważne dla ekologii cele. Po wprowadzeniu systemu inteligentnych pojemników na odpady na jednym z ciechanowskich osiedli poziom segregacji wzrósł do 90%. Dobra jakościowo selektywna zbiórka jest jednym z czynników, który pozwala mniej płacić za odbiór odpadów. W Ciechanowie mamy jedną z najniższych opłat w Polsce, a nasz system gospodarki odpadami jest zbilansowany finansowo. Dzięki promesie inwestycyjnej praktycznie bezkosztowo będziemy mogli wdrożyć inteligentne pojemniki na kolejne obszary zabudowy wielorodzinnej – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Innowacyjny System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO) wdrożono na stałe na osiedlu „Płońska” w 2020 r. Po rocznym pilotażu zamontowano tam 24 nowe, udoskonalone, bezdotykowe urządzenia na odpady. Systemem zostało objętych ponad 300 gospodarstw domowych. Poza pojemnikami dla mieszkańców SISO umożliwia samorządowi wieloaspektowe rozwiązanie problemu zbiórki odpadów w zabudowie wielorodzinnej.

Organizacja gospodarki odpadami w Ciechanowie umożliwia utrzymanie jednej z najniższych w Polsce opłat za odbiór odpadów od mieszkańców. W przypadku segregujących odpady wynosi 13 zł od osoby.

Wdrożony w mieście projekt „T-MASTER Inteligentne pojemniki na odpady – ciechanowska rewolucja dla polskiej gospodarki odpadami” został doceniony w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.

źródło: UM Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
tak
tak
9 miesięcy temu

Niestety w Mławie mamy tylko 2 sportowców. Jeden potrafi się uśmiechać do zdjęć, a drugi ucieka przy trudnych pytaniach. Bardzo daleko nam do Ciechanowa, u nas tylko potrafią podnosić opłaty. Miastem powinny zarządzać osoby z wykształceniem samorządowym .

tik tak
tik tak
9 miesięcy temu

W Mławie pan burmistrz wraz ze swymi podwładnymi stosuje zasadę „co tu robić żeby nic nie robić” Dodatkowo żeby nie myśleć bo po co ? Pożyteczni idioci i tak go wybiorą na burmistrza bo taki „śliczny ” 😀

staraznajoma
staraznajoma
9 miesięcy temu
Reply to  tik tak

Masz 100 % racji.
Podoba mi się też to zdanie:
„Pożyteczni idioci i tak go wybiorą na burmistrza bo taki „śliczny ”
Ja dodałabym jeszcze:
i taki ugrzeczniony, zawsze się wszystkim kłania, kobiety po łapkach całuje.

Towar1$
Towar1$
9 miesięcy temu

Dzieci Leśnych dziadków ostro idą w technologię nauka nie poszła w las. Jedyna szansa żeby być Eko to jest to żeby butelka leżała koło butelki tylko żeby było ich jak mniej a tu technologia nie pomoże. Czyli dziadki coś nie za baradzo kumamte.

Anonim
Anonim
9 miesięcy temu
Reply to  Towar1$

Przeczytałeś to co napisałeś? – raczej nie, bo napisałeś że czarne jest białe, a białe jest czarne, czyli jesteś zwykłym suwerenem.
Mimo wszystko , ponieważ umiem myśleć, bo nie oglądam tvpis, to wiem o co ci chodziło.
Wg ciebie lepsze jest leśne ruchadło. No cóż jeszcze zapłaczesz, ale już będzie za późno.
***** ***

staraznajoma
staraznajoma
9 miesięcy temu
Reply to  Towar1$

Leśne dziadki? – wiesz, wolę te leśne dziadki, które potrafią myśleć logicznie i które dbają o swoje miasto i i swoich mieszkańców i nie sprzedały Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych ani nie poszły w PPP z wodociągami czy oczyszczalnią ścieków niż tych nowoczesnych nierozgarniętych, którzy robotę odpychają od siebie i wszystkiego się pozbywają, byle jak najmniej robić, a pieniądze zarabiać i kosztami obciążać mieszkańców.
Wolałabym mieć takiego jakim jest Pan Kosiński ( jak to określasz dziecko leśnych dziadków) niż wuefistę Kowalewskiego, który potrafi zadbać, ale tylko o swój własny interes i nie kiwnie palcem w sprawie mieszkańców (dlaczego tak jest? – to już chyba nawet każde dziecko w tym mieście wie dlaczego).

Last edited 9 miesięcy temu by staraznajoma
staraznajoma
staraznajoma
9 miesięcy temu
Reply to  staraznajoma

Powinno być: „Wolałabym mieć takiego burmistrza jakim jest Pan Kosiński…. ”
🙂

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x