Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

4,5 tys. wolnych miejsc pracy w powiecie mławskim. Jakich pracowników szukają przedsiębiorcy na Mazowszu?


Bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych jest obecnie zauważalne w całym kraju. Nie inaczej sytuacja kształtuje się w naszym regionie. Na Mazowszu najbardziej poszukiwani są kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych ofert pracy na te stanowiska jest obecnie o 52,4 proc. więcej niż rok temu! Duży deficyt dotyczy też fachowców remontowo-budowlanych oraz kasjerów i pracowników sklepów.


W powiecie mławskim do końca czerwca 2021 roku (podobnie jak w tym samym okresie 2020 roku) przyjęto 4515 zgłoszeń wolnych miejsc pracy oraz miejsc aktywizacji zawodowej, tym niesubsydiowanych 4195 ( w całym 2020 roku do tutejszego Urzędu pracodawcy zgłosili 8108). Najwięcej ofert pracy wpłynęło na stanowiska: pozostali pracownicy wykonujący prace proste gdzie indziej niesklasyfikowani, pomocniczy robotnik w przemyśle przetwórczym, monter sprzętu radiowego i telewizyjnego oraz pakowacz ręczny.

Most wanted w województwie mazowieckim

Na Mazowszu najbardziej poszukiwanymi obecnie fachowcami (pośród zawodów fizycznych) są pracownicy z sektora transport i spedycja, szczególnie kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. W serwisie OLX Praca w lipcu tego roku liczba aktywnych ofert dotyczących tej kategorii wyniosła rekordowe w skali kraju 4,9 tys. W naszym regionie brakuje także fachowców remontowo-budowlanych (ponad 4,7 tys. ofert). Na trzecim miejscu wśród deficytowych na Mazowszu zawodów są natomiast kasjerzy i pracownicy sklepów (to 16,8 proc. ofert kierowanych do pracowników fizycznych).

Zaobserwowane w tym roku rekordowe zapotrzebowanie na kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych o 52,4 proc. zwiększyło liczbę ofert w tym sektorze w porównaniu z ubiegłym rokiem. W analizowanych przez OLX Praca miesiącach rekordowy okazał się czerwiec – odnotowano wówczas ponad 96-procentowy wzrost ofert dla pracowników z branży transportowej i spedycyjnej w porównaniu rok do roku. O 14,1 proc. zwiększyła się też liczba ogłoszeń adresowanych do pracowników sklepów i kasjerów, 12,4-procentowy wzrost dotyczy natomiast w naszym regionie ofert dla fachowców remontowo-budowlanych (źródło: dane własne OLX Praca, okres badania: lipiec 2020 – lipiec 2021).

Benefity – nie tylko dla pracowników biurowych

Wg badania zrealizowanego w sierpniu tego roku przez SW Research na zlecenie OLX Praca – co czwarty ankietowany Mazowszanin zdecydowałoby się spróbować swoich sił w pracy spedytora, a co piąty podjąłby pracę remontowo-budowlaną, gdyby miał taką możliwość. Blisko połowa ankietowanych (49 proc.) stwierdziła natomiast, że pracownicy remontowo-budowlani mogą dobrze zarobić, choć ich praca jest wymagająca wg 51 proc. respondentów. Za najbardziej niedoceniany zawód spośród profesji badanych przez OLX Praca uznano natomiast kasjera (prawie 53 proc. wskazań). Praca w sklepie jest też zdaniem blisko połowy ankietowanych z Mazowsza zbyt nisko opłacana. Ponad 44 proc. badanych wskazało też, że pracownicy fizyczni i produkcyjni nie mogą liczyć na atrakcyjne benefity. A jak jest w praktyce? Czy potrzeba zatrudnienia idzie w parze z dobrymi warunkami oferowanymi przez pracodawców?

Okazuje się, że tak, choć nie wszyscy mają tego świadomość. Analiza ofert kierowanych do pracowników fizycznych i produkcyjnych pokazuje, że coraz częściej na benefity mogą liczyć nie tylko pracownicy biurowi, ale także kurierzy, magazynierzy, kasjerzy czy pracownicy produkcyjni. Szkolenia zapewniane są m.in. osobom z sektora handlowego, pracującym w sprzedaży i obsłudze klienta. Z kolei prywatną opieką medyczną i pakietami sportowymi pracodawcy próbują zachęcić do aplikowania pracowników magazynowych, a premie miesięczne przewidziane są m.in. dla kasjerów i pracowników sklepów (źródło: dane własne OLX Praca).

Duży deficyt kierowców w prawie całym województwie

Choć pracodawcy oferują coraz więcej w kluczowych dla rynku branżach, deficyt pracowników fizycznych wciąż dotyczy znacznej części województwa mazowieckiego. Jak wskazują dane zebrane przez Barometr Zawodów, największe zapotrzebowanie dotyczy obecnie w naszym regionie kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Osoby chętne do podjęcia pracy w tych zawodach poszukiwane są w niemal całym województwie! Szczególnie duży deficyt pracowników tego sektora widoczny jest w powiatach: wyszkowskim, nowodworskim, mińskim, żyrardowskim i grójeckim. W powiecie mławskim w 2021 roku znacząco wzrosło zapotrzebowanie na robotników magazynowych. Nadal pracodawcy chętnie zatrudniliby kierowców operatorów wózków jezdniowych.

Cieśli i stolarzy brakuje natomiast w aż 24 powiatach. Mieszkańcy m.in. powiatu białobrzeskiego, garwolińskiego, węgrowskiego, sokołowskiego, płońskiego, łosickiego czy ciechanowskiego z powodzeniem znajdą zatrudnienie w tych zawodach. Robotnicy budowlani poszukiwani są natomiast głównie w powiecie legionowskim, gdzie ich deficyt jest największy. Pracę w tym obszarze znajdą też Mazowszanie zamieszkujący centralną i wschodnią część województwa. Deficyt blacharzy i dekarzy widoczny jest z kolei  w mniej więcej połowie powierzchni naszego regionu. Fachowców brakuje m.in. w Radomiu, Ostrołęce i Siedlcach. Blacharze i dekarze potrzebni są też m.in. w powiatach: żuromińskim, pułtuskim, sochaczewskim, piaseczyńskim, garwolińskim czy zwoleńskim. Wolne wakaty dla pracowników robót wykończeniowych dostępne są natomiast głównie w centralnej części województwa, ale także w powiatach: ostrołęckim, zwoleńskim, białobrzeskim czy żuromińskim. 

Dobry czas na znalezienie pracy

Rok 2021 stał się dobrym czasem na poszukiwanie nowej pracy w deficytowych obecnie zawodach: kierowcy, pracownika produkcyjnego, magazyniera, kasjera czy kuriera. Dane zebrane przez OLX Praca oraz Barometr Zawodów pokazują, że zapotrzebowanie na pracowników fizycznych coraz częściej oznacza ich docenienie. Pracodawcy, chcąc wypełnić luki kadrowe, oferują atrakcyjniejsze niż dotychczas warunki pracy, zapewniając najbardziej pożądanym pracownikom m.in. atrakcyjne benefity.

oprac. red.

_________

Źródła danych: OLX Praca, Aktywne oferty – podział na miesiące, lata, kategorie oraz województwa, lipiec 2020 – lipiec 2021; Barometr zawodów; badanie zrealizowane przez SW Research na zlecenie OLX Praca, N = 1002, Polacy 18+ pracujący zawodowo, wywiady CAWI, przeprowadzone 21–24.08.2021 r.

Dane własne PUP Mława październik 2021.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
kkk
kkk
9 miesięcy temu

Polaki cebulaki psia mać chcą jak najtaniej zawsze i wszędzie, choćby dla zaoszczędzenia 10zł miesięcznie będą woleli ukraińca niż doświadczonego rodaka. Taka jest Polska taka jest rzeczywistość, gdzie za marne grosze ludzie potrafią jawnie oszukiwać i ryzykować utratę dobrego imienia i szacunku.

Test
Test
9 miesięcy temu
Reply to  kkk

Testoviron mi się przypomniał z tymi cebulakami .

Oberwator
Oberwator
9 miesięcy temu

Jeśli będą naprawdę potrzebować pracowników to zapłacą jak się należy.
Podpowiadam, że można „sięgnąć” po tych, którzy wyjechali do pracy w Europie Zachodniej. Nie trzeba zatrudniać Ukraińców. Jeden tylko warunek: odpowiednia płaca i umowa o pracę.
Dlaczego media nie piszą o tym, że pracodawcy są sknerami.

Niedzielny
Niedzielny
9 miesięcy temu
Reply to  Oberwator

Halo czy jest tu pracodawca , można jakieś advocem.

Antek
Antek
9 miesięcy temu
Reply to  Oberwator

Może sam powinieneś założyć firmę, wszystkim idealnym i sumiennym pracownikom dobrze płacić „ściągnąć ” kilku pracowników z zachodu oczywiście za odpowiednią płacę. Później opłacić wszystkie daniny podatki, zus, oczywiście dołożyć się do programów socjalnych które wspierają nieróbstwo i utrzymują wierny elektorat. Przecież każdy ma równe szanse więc po co pisać bzdury jak można zacząć działać i pokazać sknerom i oszustom jak powinno się prowadzić firmę.

Niedzielny
Niedzielny
9 miesięcy temu
Reply to  Antek

Ale nadal żadnych konkretów. Po się tak pompujesz. O jakich bzdurach mówisz piszesz. O co ci chodzi. Z tego co wiem to kierowcy zarabiają najniższą krajową a reszta jest dietach wypłacana i tak jest już od lat. Jak się biznes nie opłaca to się go nie prowadzi i tyle. Wieczne narzekanie pracodawców to ja słyszę od 20 lat .

Kierowca
Kierowca
9 miesięcy temu
Reply to  Antek

Zawsze możesz handlować pietruszką jak Cię nie stać na opłaty tylko jeczysz

Niedzielny
Niedzielny
9 miesięcy temu
Reply to  Kierowca

oj chyba też to jest ciężki kawałek chleba , z tego co widać na mieście to są wojny warzywniakowe i ” kanibalizm żabek ” .

Polak.
Polak.
9 miesięcy temu
Reply to  Antek

Jeśli ci się nie opłaci prowadzić firmy to po co to robisz i narzekasz?

Kuba
Kuba
9 miesięcy temu
Reply to  Oberwator

To jest wypowiedź typowego suwerena oglądającego na okrągło TVPIS Info.
Z takimi się nie dyskutuje, oni są już straceni, bo zmanipulowani i zahipnotyzowani przez kur.wizję i PIS, 500+ i inne plusy całkowicie ich zaślepiły i rzeczywistość do nich nie dociera.

Kierowca
Kierowca
9 miesięcy temu

Brakuje kierowców a może by tak zweryfikować dlaczego? Wszystkie transe mają wymagania z górnej półki a stawki jak kieszonkowe dla przedszkolaka. Polecam zweryfikowac

Niedzielny
Niedzielny
9 miesięcy temu
Reply to  Kierowca

to ile w końcu płacą i czego oczekują . Z tego co wiem kierowcy TIRÓW nie zarabiają źle , wiem musicie spać w kabinie i nie ma was w domach .

oMg GM
oMg GM
9 miesięcy temu

Skasować Urzędy Pracy. Przerobić na domy samotnych ojców lub inne projekty pro społeczne , np. spółdzielnie pracy , inkubatory pracy twórczej lub centra intergracji kultury wschodniej .

Ola
Ola
9 miesięcy temu
Reply to  oMg GM

Te panie z urzędów pracy wszystkie powinny zostać zwolnione. Na siłę wciskają ludziom prace która ich nie interesuje. A w zawodach których by chcieli pracować żadnej pomocy z ich strony aby pomóc. Ulubione powiedzenia tych pań to po co pan pani się rejestrował . Albo trzeba brać to co jest. Wyślą na siłę takiego pracownika do niechcianej pracy a za jakiś czas wróci jako bezrobotny. Ludziom po studiach proponują kurs spawacza czy operatora koparki itp. To pytam po co ludzie 5 lat studiowali żeby ich zdegradować. Do takich zawodów można iść po zawodówce. Nie zorganizują żadnych ciekawych szkoleń normalnie tragedia.

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x