Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dworcowi patroni. Najpierw w Mławie, teraz w Ciechanowie


PKP nadaje dworcom kolejowym patronów. Niedawno w Mławie dworzec otrzymał imię dr Anny Tomaszewskiej – Dobrskiej, teraz przyszła kolej na dworzec w Ciechanowie.


Jan Maria Jackowski
Reklama

Żołnierz podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego z Narodowych Sił Zbrojnych, działający podczas II wojny światowej i tuż po niej na terenie Mazowsza Północnego – por. Roman Dziemieszkiewicz, w konspiracji znany pod pseudonimami „Pogoda”, „Adam” – bo o nim mowa – został patronem dworca w Ciechanowie.

Tym samym obiekt ten, jako ósmy dworzec w kraju, otrzymał imię. Uroczystość nadania imienia, którą poprzedziła Msza Święta, odbyła się przed budynkiem dworca w Ciechanowie, gdzie odsłonięto tablicę poświęconą por. Romanowi Dziemieszkiewiczowi. Kolejna część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym przy ul. Płońskiej w Ciechanowie, gdzie znajduje się grób Romana Dziemieszkiewicza. Przy grobie, podobnie jak przed dworcem, zaciągnięta została warta honorowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Straży Ochrony Kolei. Po apelu poległych żołnierze 5 MBOT upamiętnili bohatera uroczystości salwą honorową, a następnie złożono wiązanki kwiatów i znicze. Całości uroczystości uświetnił występ Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i orkiestry dętej ciechanowskiej OSP.

W wydarzeniu nadania imienia dworcowi w Ciechanowie wzięli udział m.in.: Maciej Małecki – sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Rafał Zgorzelski – członek zarządu PKP S.A., prof. Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, płk. Mieczysław Gurgielewicz – dowódca 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” oraz przedstawiciele bliskiej rodziny Patrona – bratanek i siostrzenica „Pogody” oraz ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, Marek Dziemieszkiewicz i Barbara Kownacka-Płauszewska, a także kombatanci oraz reprezentanci środowisk społecznych, kulturalnych, naukowych, wojskowych i politycznych. Podczas wydarzenia odczytano również listy skierowane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i Wojewodę Mazowieckiego. W trakcie uroczystości dystrybuowano specjalne wydaną przez Pocztę Polską S.A., przy współpracy z Fundacją Grupy PKP, okolicznościową kartę pocztową wraz ze znaczkiem i odciskiem datownika oraz wydany przez Wojskowy Instytut Wydawniczy numer okazyjny „Polski Zbrojnej” poświęconej braciom Dziemieszkiewiczom i konspiracji niepodległościowej na Mazowszu Północnym. 

źródło i fot. PKP S.A

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
Kuba
1 rok temu

Tak się bawi PIS za pieniądze podatnika, ale suweren zadowolony bo dostaje 500+ i inne plusy, To że PIS trwoni kasę, to nieważne, ważne, że suweren dostaje ochłapy z pańskiego stołu..

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x