Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Pieśni i modlitwy religijne – litania do świętego Józefa


Wierni Kościoła Katolickiego swoje nadzieje, skargi, a także troski najchętniej zanoszą właśnie do Boga Ojca. Rozmowa z nim możliwa jest przez modlitwy, które mogą być odmawiana indywidualnie, ale również i wspólnie z innymi wiernymi w Domu Bożym, czyli w kościele. Okazuje się, że modlitwy mogą przybierać formę pieśni, a także litanii. Powinny one zostać dostosowane odpowiednio do okazji. Modlitwy, bez względu na ich formę powinny być odmawiane w skupieniu i spokoju. Jedną z nich jest litania do świętego Józefa. Co warto o niej wiedzieć?


Czym jest modlitwa?

Zgodnie z założeniami Kościoła Katolickiego, modlitwa jest osobistą rozmową z Bogiem, w której możemy zawrzeć nasze prośby, troski, zmartwienia i obawy. Podczas modlitwy wierni kierują swoje myśli do Boga Ojca. Dzięki modlitwom wierni mogą również uwielbiać i czcić Stwórcę w postaci osobowej. W wierze chrześcijańskiej, uczymy się modlitw przede wszystkim od proroków i świętych, a w szczególności od samego Jezusa Chrystusa, który- zgodnie z tym co zawierają zapisy Ewangelii – podczas swojego życia wielokrotnie zwracał się do samego Boga, a następnie przekazywał zasłyszane od niego modlitwy swoim uczniom. Warto wspomnieć również, że modlitwa jest szczególnym rodzajem duchowej rozmowy z Bogiem, dzięki której wierni Kościoła Katolickiego, mogą ubiegać się o wstawiennictwo u Stwórcy i jego błogosławieństwo. 

Litania do świętego Józefa – jedna z najpopularniejszych modlitw w Kościele Katolickim

Jedną z lepiej znanych modlitw wśród wiernych Kościoła Katolickiego jest wspomniana na początku litania do świętego Józefa. Jak łatwo można się domyślić, powstała ona właśnie na cześć świętego Józefa. Pierwsze tego typu modlitwy powstały już w XVI wieku, niemniej jednak, polskie odpowiedniki litanii do świętego Józefa datuje się na wiek XVII. Warto zauważyć, że ten typ modlitwy został zatwierdzony przez ówczesnego papieża, którym był Pius X. Kiedy odmawia się więc litanię do świętego Józefa? Otóż wierni Kościoła Katolickiego obchodzą tak zwany Rok Świętego Józefa. W naszym kościele trwa on zwykle od 8 grudnia danego roku, do 8 grudnia roku następnego. Wówczas możliwe jest uzyskanie odpustu zupełnego, uwzględniając zwykłe warunki, właśnie za odmówienie Litanii do świętego Józefa, w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz, a także od zewnątrz, a także w intencjach ulżenia wszystkim chrześcijanom na świecie, którzy zmagają się i cierpią w związku z różnego rodzajami prześladowań. Warto wspomnieć również, że 1 maja tego roku Watykan, czyli Stolica Apostolska, ogłosiła aż siedem nowych wezwań, które obowiązują właśnie w związku z litanią świętego Józefa. Zaliczamy do nich:

 • Custos Redemptoris
 • Servus Christi
 • Minister Salutis
 • Fulcimen in diffcultatibus
 • Patronus exsulum
 • Patronus afficotorum
 • Patronus pauperum

Oczywiście są to nazwy łacińskie, które już miesiąc później, bo w czerwcu tego samego roku zostały przetłumaczone i zatwierdzone przez Konferencje Episkopatu Polski w języku polskim i brzmią one:

 • Opiekun Odkupiciela
 • Sługa Chrystusa
 • Sługa Zbawienia
 • Podpora w trudnościach
 • Patron wygnańców
 • Patron cierpiących
 • Patron ubogich

mat.sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]