Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nowa wersja oszustwa „NA BLIK”. Przestępca podawał się za pracownika banku, dzwonił z infolinii


fot. ilustracyjne


Oszuści nie dają za wygraną i modyfikują dobrze znaną metodę oszustwa „na Blik”. Przestępcy podają się za pracowników banku. Dzwonią z numeru, który wyświetla się jako oficjalna infolinia banku. Wczoraj, mieszkanka powiatu mławskiego straciła w ten sposób 20 tysięcy zł. Policja apeluje o ostrożność.

Oszukana 35-letnia mieszkanka pow. mławskiego powiadomiła Policję. Jak wynika z ustaleń, odebrała telefon z numeru infolinii banku. Mężczyzna, podający się za pracownika banku, przekonywał kobietę, że jej konto bankowe jest atakowane przez hakerów. Polecił, by środki przekierować na inne konto za pomocą płatności elektronicznej BLIK. Kobieta wygenerowała kilkanaście takich kodów i przekazała je oszustowi, mając przeświadczenie, że rozmawia z pracownikiem banku. Zauważyła jednak, że przelewane środki są pobierane w bankomacie na terenie kraju. Nabrała podejrzeń i skontaktowała się z prawdziwym pracownikiem banku. Powiadomiono ją, że padła ofiarą oszustwa. Jej konto zostało zablokowane. Kobieta straciła 20 tysięcy zł. Postępowanie w tej sprawie prowadzi mławska komenda Policji.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Prawdziwi pracownicy banków nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta ani tym bardziej kodów autoryzacyjnych. Jeśli dzwoni do nas osoba, podająca się za pracownika banku i namawia do przekierowania środków na inne konto, wygenerowania i przekazania kodów płatności elektronicznych czy zainstalowanie oprogramowania na telefonie lub komputerze – z cała pewnością ROZMAWIAMY Z OSZUSTEM. Uwaga – podczas rozmowy z oszustem na naszym telefonie może być także widoczny oficjalny numer infolinii banku.

O próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast poinformować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

 

autor: asp.szt. Anna Pawłowska, KPP w Mławie

 

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Zołza
Zołza
2 lata temu

Naiwnych i gł…ch nie sieją – sami się rodzą.

  • Nigdy nie podawaj obcym osobom kodu BLIK.
  • Nigdy nie wchodź w żadne linki podawane ci w smsach i podczas rozmowy, nigdy nie instaluj aplikacji na swoim telefonie, które ktoś ci każe zainstalować.
  • Pamiętaj, bank nigdy nie wymaga instalowania żadnych aplikacji.

Jakoś nie żal mi oszukanych przez dzwoniącego niby pracownika banku, tak samo jak na wnuczka czy policjanta.

Technicy Magicy
Technicy Magicy
2 lata temu

Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie ważności posiadanych środków . Testowane jest Chinach i zobaczymy jak się skończy.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x