Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Legalność zatrudnienia cudzoziemców. Nieprawidłowości i grzywny dla pracodawców


Dostępne są już raporty Straży Granicznej zawierającej wyniki kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców w bieżącym roku. Okazuje się, że wyraźnie rośnie liczba wykrytych nieprawidłowości.   


Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej od 1 stycznia do 31 sierpnia br. na terenie województw mazowieckiego, łódzkiego oraz kujawsko-pomorskiego wszczęli ogółem 300 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców.

– Pracodawcy powierzali wykonywanie obowiązków obcokrajowcom bez zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia odpowiednich umów w formie pisemnej. W wyniku podjętych kontroli ujawniono ponad 600 naruszeń w tym obszarze (jest to wzrost 40% względem ubiegłego roku), z czego nielegalne wykonywanie pracy lub prowadzenie działalności gospodarczej stwierdzono u blisko 470 cudzoziemców (wzrost o 27% do roku poprzedniego). Najwięcej naruszeń ujawniono kolejno – w agencjach pośredniczących w zatrudnianiu, budownictwie oraz w branży produkcyjnej. Dominujące grupy cudzoziemskie, u których stwierdzono nielegalne wykonywanie pracy to: obywatele Ukrainy, Gruzji i Białorusi – informuje por. SG Dagmara Bielec-Janas, rzecznik prasowy Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Nie lepiej jest w sąsiednim województwie warmińsko-mazurskim. Od początku roku, funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego OSG kontrolą objęli 4 800 cudzoziemców  i stwierdzili, że ponad 470 pracowało niezgodnie z przepisami.

– 76 % nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców na Warmii i Mazurach stanowią obywatele Ukrainy. Ponad 60 % obcokrajowców zatrudnionych było niezgodnie z przepisami przez agencję pośrednictwa pracy. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od 1 stycznia do 30 września br. wszczęli blisko 155 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Pracodawcy powierzali wykonywanie obowiązków obcokrajowcom bez zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia odpowiednich umów w formie pisemnej. Naruszenia przepisów  w powierzeniu pracy stwierdzono w branżach pośredniczących w zatrudnianiu – 62% . W budownictwie pracowało nielegalnie 22% cudzoziemców, a branża produkcyjna zatrudniała niezgodnie z przepisami 9%  obcokrajowców. Najwięcej cudzoziemców pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim – 31%, ełckim – 14%, nidzickim – 12%.  Natomiast w powiatach: mrągowskim, działdowskim i gołdapskim zatrudnionych niezgodnie z przepisami było po 8% obcokrajowców. Od początku roku sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę prawie 150 tys. zł. – czytamy w raporcie Warmińsko-Mazurskiego Oddział Straży Granicznej.

red. 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x