Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W Ratowie dyskutowano o zabytkach


Ratowo, 6.10.2021. Konferencja o ochronie zabytków. Sanktuarium św. Antoniego. Fot. ks. Wł. Piętka


Cenne zabytki historycznej Ziemi Zawkrzeńskiej, zasady renowacji i konserwacji obiektów zabytkowych, problemy związane ze składaniem wniosków oraz realizacją projektów dofinansowanych ze środków publicznych – to najważniejsze zagadnienia omawiane podczas konferencji, która odbywała się w osiemnastowiecznym Zespole klasztornym w Ratowie. 

Konferencję pt. ”Obiekty zabytkowe jako centra lokalnego dziedzictwa kulturowego. Jak je chronić, ożywiać, restaurować?” zorganizowało Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy, wspólnie z ciechanowską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz stowarzyszeniem Ratujmy Ratowo.

Witając uczestników ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium wskazał, że nie tylko pełni ono funkcję centrum duchowości antoniańskiej diecezji płockiej, ale stanowi też ważne miejsce dziedzictwa kulturowego Mazowszan.

Kultura to jedno z najbardziej powszechnych a zarazem wieloznacznych pojęć, to zarówno dziedzictwo materialne jak i niematerialne, wspólna przestrzeń, z której możemy nie tylko czerpać ale też ją współtworzyć – podkreślił ks. Pawłowski.

Obrady otworzyła Anna Cicholska poseł na Sejm RP, członkini sejmowej komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, która objęła konferencję patronatem honorowym.

W wystąpieniu pani poseł zwróciła uwagę na potrzebę organizacji takich spotkań, na których reprezentowane są różne środowiska zaangażowane w proces ochrony zabytków, co daje szeroką płaszczyznę wymiany myśli i doświadczeń.

Następnie zabrał głos ks. kan. Roman Bagiński, ekonom diecezji płockiej, który nadzoruje projekty z zakresu renowacji zabytków, realizowane na terenie diecezji. Dzieląc się swoimi doświadczeniami ks. Bagiński, podkreśli, że ważne jest, by zarządcy i właściciele obiektów zabytkowych mogli liczyć na bieżące wsparcie ze strony urzędów instytucjonalnie zajmujących się ochroną zabytków.

Pierwszy z prelegentów, dr hab. Michał Wardzyński z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, wygłosił referat pt. „Najcenniejsze zabytki
dawnej Ziemi Zawkrzańskiej i ich walory kulturowo-artystyczne”
poświęcony ważnym obiektom zabytkowym tej ziemi, zarówno sakralnym jak i świeckim.

Natomiast dr inż. Katarzyna Pałubska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowała wykład pt. „Zasady i standardy konserwatorskie prac przy zabytkach”, w którym zwróciła uwagę na fundamentalne reguły prawidłowego wykonywania prac renowacyjnych.

Podczas drugiego panelu konferencji Wanda Gołębiewska, kierownik oraz Kamil Szczepkowski, pracownik ciechanowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie przedstawili najważniejsze aspekty związane z dotacjami Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z kolei Dariusz Makowski, dyrektor Wydziału Infrastruktury, Rolnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Mławie omówił zagadnienia dotyczące wydawania pozwoleń na prowadzenie robót budowalnych przez obiektach zabytkowych a Ewa Kozłowska-Głębowicz, prezes stowarzyszenia Ratujmy Ratowo, przybliżyła zasady przygotowywania wniosku, realizacji i rozliczania projektów zarówno tzw. „miękkich”, kulturalno-edukacyjnych jak i z zakresu prac renowacyjnych.

Spotkanie zakończyło zwiedzanie zabytkowego zespołu klasztornego oraz prezentacja ukończonej niedawno w całości renowacji ołtarza bocznego pw. Matki Bożej Śnieżnej, na którym odkryto unikatowe techniki polichromowania drewna – marmoryzację i „szypolen”.

 W konferencji wzięło udział ok 70. osób, w tym starosta mławski Jerzy Rakowski, członek zarządu powiatu mławskiego Witold Okumski oraz wójt gminy Radzanów Przemysław Pakuszewski, przedstawiciele samorządu lokalnego z Mławy, Żuromina oraz gmin powiatu mławskiego, przedstawiciele urzędów ochrony zabytków z Warszawy, Ciechanowa, Płocka, Radomia, Ostrołęki, kapłani diecezji płockiej oraz zarządcy i właściciele obiektów zabytkowych z północnego Mazowsza.

źródło: organizator

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x