Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Mazurek Dąbrowskiego” ulegnie zmianie?


Nasze symbole narodowe czekają zmiany. Nowy projekt ustawy zakłada m.in. zamianę kolejności zwrotek hymnu Polski.


Według przygotowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu chodzi o uporządkowanie stanu prawnego dot. wykorzystywania symboli państwowych – flagi i godła RP, a także modyfikację tekstu hymnu Polski – polegającą na zamianie kolejności drugiej i trzeciej zwrotki.

5 października projekt został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji, a także skierowany do konsultacji publicznych. Nowa ustawa ma zastąpić dotychczasową z 1980 roku.

– Nadrzędnym celem projektowanej ustawy jest uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, jak również wprowadzenie wzorów symboli państwowych, zgodnych ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi – brzmi uzasadnienie projektu.

Według autorów poprawek obecna ustawa posiada załączniki graficzne, które odbiegają od obecnych standardów i możliwości graficznych. Pomysłodawcy zmian chcą także zwiększyć ochronę symboli państwowych i wprowadzić kokardę narodową.

Zmiany miałyby dotknąć także Mazurka Dąbrowskiego. – W propozycji druga zwrotka hymnu zaczyna się od słów „Jak Czarniecki do Poznania”, a nie jak dotychczas „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę” – dodali autorzy.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Darek
Darek
2 lata temu

Brakuje tylko zapisu w konstytucji, że w spółkach skarbu Państwa może zasiadać tylko rodzina i znajomi „królika”. Ten kraj się pomału kończy…

Arłamow15
Arłamow15
2 lata temu
Reply to  Darek

Ja bym jeszcze wrowadził nakaz noszenia ” konstytutek ” dla wszystkich zdrajców i kolaborantów . W sumie już pierwsze przykłady mamy więc jakiś pilotaż jest.

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Arłamow15

Con to jest konstytutka, psze pana?
Nasz polski język się stacza razem z państwem.
Ileż ten pis wprowadził ju8ż różnych dziwolągów językowych.
Konstytutka to chyba coś z ruskiego, co?

Anonimowo
Anonimowo
2 lata temu
Reply to  Darek

Niepotrzebny wcale taki zapis bo i tak w spółkach Skarbu Państwa zasiada tylko rodzina i znajomi królika.
To samo w spółkach miasta czy starostwa.

Kuba
Kuba
2 lata temu

Oni wszystko zmienią:
zmienią Konstytucję
zmienią hymn
wprowadzą polexit
zmienią Polskę na Wolskę albo na Białoruś
flagę też zmienią?
ale suweren ma pincet plus i tak będzie ich chwalił dopóki się nie okaże, że te pincet plus to starczy tylko gorzałę, a na zakąskę już nie. Tyle, że to będzie już za późno, bo ręka będzie już w nocniku.
Tylko się zastanawiam, dlaczego ja będę cierpieć za nielogiczne wybory suwerena.
Niech suweren zgodnie z przekazem TVPIS nie zwala wszystkiego na UE, bo teraz wszystko co złe to Unia, ale jak PIS wyprowadzi Polskę z Unii, to na kogo suweren będzie zwalał? znów na Tuska?

Last edited 2 lata temu by Kuba
Kuba
Kuba
2 lata temu
Reply to  Kuba

Przeczytaj sobie suwerenie. 🙂

https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103090,27666113,podrozeje-alkohol-i-papierosy-rzad-chce-podniesc-akcyze-na.html#s=BoxOpImg9

Dobrze napisałem o tym alkoholu, wyczułem pismo nosem. Tak, tak, skądś trzeba brać pieniądze na te wszystkie plusy. Nie ma nic za darmo. Nie tylko pracujących obciąży się wydatkami na fanaberie PIS takie jak nadawanie patronatu wszystkim dworcom PKP w Polsce czy dotowanie interesów ojca Tadeusza itp.

BLM
BLM
2 lata temu
Reply to  Kuba

Przestań ” bić pianę ” i wprowadzać retorykę rodem z TVNu . Zmiany i unormowanie kwestii o których mowa jest jak najbardziej na miejscu i potrzebne . Teraz i tu . Jak nie my to kto .

zagraniczny
zagraniczny
2 lata temu
Reply to  BLM

Retorykę i to agresywną uprawia się teraz rodem z PIS. Wyimaginowana tak że PRL to przy tym pikuś. Potrzeba przemiany, ale rządzących. Ich żaślepienie i buta, doprowadzą nas POLAKÓW nad przepaść. Unormują Ci wszystko,zwłaszcza podatki i portfel. Będziesz płakać i płacić.

BLM
BLM
2 lata temu
Reply to  zagraniczny

Taka kolej rzeczy że demokracja pewien ” defekt ” że rządzi większość i to trzeba zrozumieć i przyjąć do wiadomości a nie płakać . Na tą chwilę dobrze że jest to PiS bo coś czuję a jest to tylko przeczucie że wesoła ferajna popłynęła by już dawno z tematem . Po za tym pewne rzeczy dzieją się bez względu kto jest u władzy i to jest bardziej ciekawe niż to że parówki na orlenie są z Pcimia . Tak czy inaczej nie może być powrotu to tego co pokazała wesoła gromadka z swoich rządów i nie będzie .

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x