Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Radny Chodubski i Nowa Lewica pytają o sprawę wicestarosty Markiewicza


Podczas wczorajszej sesji rady powiatu powrócił temat działań CBA w mławskim starostwie. Pytania dotyczące śledztwa prowadzonego przez prokuraturę w Ostrołęce dotyczącą wicestarosty Zbigniewa Markiewicza stawiał radny Tomasz Chodubski oraz pisemnie Rada Powiatowa Nowej Lewicy. A choć odpowiadający na pytania starosta Jerzy Rakowski podał kilka nowych szczegółów tego zdarzenia, to nadal jeszcze nie wszystko wiadomo.


Starosta Jerzy Rakowski mówiąc o działaniach Centralnego Biura Antykorupcyjnego w starostwie potwierdził wcześniejsze doniesienia medialne. Podał też kilka szczegółów.

– Potwierdzam, że pan wicestarosta Zbigniew Markiewicz został doprowadzony do tzw. czynności procesowych przez funkcjonariuszy do Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce. Następnie w tym samym dniu został zwolniony. Chcę powiedzieć, że nie znam tych informacji, które są żądane czy proszone przez niektóre osoby, które bądź wcześniej pisały jak wspomniałem wczoraj. Gospodarzem śledztwa i osobą, która może przekazywać takie informacje jest prokuratura w Ostrołęce. Ja nie otrzymałem jakie zarzuty ma postawione. Zostały zastosowane tzw. środki zabezpieczające. One polegają na tym, że mój zastępca w tej chwili nie pełni tej funkcji i potwierdzam, pan Zbigniew Markiewicz jest na zwolnieniu lekarskim, wcześniej było kilkudniowe, obecnie jest do 15 października – mówił starosta Rakowski.

– Pan Zbigniew Markiewicz napisał bezpośrednio do mnie w formie oświadczenia, że oczywiście złożył zażalenie na te wszystkie postępowania prokuratury i nie ma ostatecznej decyzji. Jednocześnie w tym piśmie napisał cytuję: „nie mam absolutnie związku z tą sprawą” co ja biorę jakby na wiarę. Jak będziecie państwo pytać więcej, to ja nie wiem, albo jeżeli wiem, to nie mogę mówić, bo to jest postępowanie które prowadzi prokuratura i postępowanie na tym etapie jest tajne – dodał starosta.

Dyskusja jedna wywiązała się za sprawą radnego Tomasza Chodubskiego, który 10 września wysłał pismo z prośbą o wyjaśnienia. Po 14 dniach otrzymał odpowiedź, ale jak stwierdził nie było w niej praktycznie żadnych informacji.

– Ja przygotowałem dzisiaj skargę na nie uzyskanie informacji . Jak to jest, wcześniej nie można było nic powiedzieć, a jak jakaś partia polityczna – SLD napisało wniosek, to pan  starosta lepiej ją traktuje niż zwykłego radnego?  Czuję się potraktowany w sposób nierówny –mówił radny Chodubski.

– Na część tych pytań teraz pan starosta odpowiada, a w pana piśmie został użyty taki dziwny zwrot, że informacje mogą ulec dezaktualizacji. Pan starosta nie odpowiedział na szczegółowe pytania.  My jako rada mamy prawo wiedzieć jaki jest aktualny stan – dodał radny.

– Pan starosta nie wspomniał jakie środki zaradcze są zastosowane. Czy on może wykonywać swoje obowiązki, czy może kontaktować się z pracownikami i przebywać w urzędzie? A jakby nie był na zwolnieniu, to może podjąć pracę, czy nie może? – dopytywał Chodubski.

Sytuację prawną w tej materii wyjaśniała też na prośbę starosty radca prawny Bożena Marchel-Potrzuska. Podkreśliła przy tym, że na etapie postępowania przygotowawczego prokuratura nie chce ujawniać pewnych informacji. Informacją publiczną są dopiero prawomocne postanowienia czy inne akty. Przywołała przy tym sytuację, z tzw. „afery leśnej” w starostwie, kiedy to nie było nawet postanowienia prokuratury o środkach zapobiegawczych, ale od razu akt oskarżenia wobec wicestarosty.

– Zapewne zanim zakończy się choroba (wicestarosty – red.), to postanowienie będzie już prawomocne i będziecie państwo wszystko wiedzieć zarówno od nas jak i od prokuratora – mówiła Bożena Marchel-Potrzuska.

Starosta Rakowski odniósł się jeszcze do jednego z pytań zadanych w piśmie Nowej Lewicy, czy starosta jako pracodawca kontrolował zwolnienie lekarskie wicestarosty, w kontekście udziału Zbigniewa Markiewicza w odsłonięciu pomnika w Bogurzynie.

– Charakter tego zwolnienia na pewno nie zabrania panu Markiewiczowi udziału w mszy św. czy uroczystościach właśnie tego typu, w tym wypadku msza św. była odprawiana przez biskupa Liberę i był odsłaniany pomnik. Nic w mojej ocenie nie przeszkadza, sam zresztą byłem na tym odsłonięciu, widziałem pana Markiewicza, to co tu mam kontrolować? – odpowiedział starosta Rakowski.

Na razie nie wiadomo, czy po tej dyskusji i wyjaśnieniach starosty radny Chodubski złoży skargę na nieudzielanie informacji przez starostę. Jeżeli jednak tak się stanie, skarga trafi najpierw do właściwej komisji rady, później głosować nad nią będą wszyscy radni.

JK

Zobacz także: CBA w mławskim starostwie. Wicestarosta zatrzymany

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
13 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
jogurt
jogurt
1 rok temu

Jakie to pisowskie

Olka
Olka
1 rok temu

Nie upoważniałam p.Chodupskiego aby kierował zapytania w moim imieniu. Niech pisze w imieniu swoich wyborców, jeśli nie znają przepisów

proseko
proseko
1 rok temu
Reply to  Olka

ale to płytkie

Mławianka
Mławianka
1 rok temu
Reply to  Olka

Biedna oj Ty biedna Olko nawet nie potrafisz napisać nazwiska tego pana

Popek
Popek
1 rok temu

A gdzie są Ci wszyscy komentujący co tak nie lubią pisowców i suwerenów . Tylko kilka wpisów , coś słabo.

Mlawianka
Mlawianka
1 rok temu

P Markiewicz byl śląskie zawsze myślę że tam więcej osób jest takich cały zarząd to ludzie mało warci zarozwalenie szpitala dostaje się nagrodę to jest skandal Szpital na plusie to taki który nie leczy ludzi WSTYD !!

Karpia Łuska
Karpia Łuska
1 rok temu

Modli się pod ołtarzem a na plecach CBA
haha taka to nasza udawana jest prawica
chciałaby tylko wyssać cyca
zostawić tłuszczy pusty pieniądz
a sama stawia pomniki dla dewotek
parking zniszczony, na nic twoje ukłony
zima za kratami cie czeka jeśli nie udowodnisz
czystości swej, hej bywej od Mławy
jak najdalej

Janina
Janina
1 rok temu

Choduba Niech najpierw nauczy się mówić. Jąka się, język mu się plącze. Jaki z niego nauczyciel.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  Janina

Może lepiej naucz się prawidłowo pisać nazwiska. Dla ciebie, nieuku, to Pan Chodubski.

Ali
Ali
1 rok temu
Reply to  Anonim

Dykcja to cecha zasadnicza w zawodzie nauczyciela. Bełkot uniemożliwia przekazywanie wiedzy

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Ali

Bełkoczesz to ty.

Mlawian
Mlawian
1 rok temu

Chodub… Znów zaczynasz. Zapytaj Prosto CBA adres chyba znasz

Lider
Lider
1 rok temu

Panie Radny Chodubski nie jakaś partia tylko Nowa Lewica…

13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x