Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

O ochronie zabytków w Ratowie


Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy, ciechanowska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz stowarzyszenie Ratujmy Ratowo zapraszają na konferencję pt.”Obiekty zabytkowe jako centra lokalnego dziedzictwa kulturowego. Jak je chronić, ożywiać, restaurować?”, która odbędzie się 6 października 2021 r. zabytkowym Zespole klasztornym w Ratowie. Obrady rozpoczną się o godz. 10.00.


Ideą konferencji jest przybliżenie najważniejszych aspektów związanych z rolą obiektów zabytkowych jako centów lokalnego dziedzictwa kulturowego, takich jak promowanie, ożywianie przez różnorodne działania o charakterze kulturalno-edukacyjnym a także ich ochrona i odrestaurowywanie.

Konferencja została podzielona na dwa panele. W ramach pierwszego prof. dr hab. Michał Wardzyński z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentuje referat poświęcony kluczowym zabytkom architektonicznym zlokalizowanym na historycznej Ziemi Zawkrzeńskiej.  Natomiast dr inż. Katarzyna Pałubska z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przybliży zasady prowadzenia prac konserwatorskich przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków.

Podczas drugiego panelu, który będzie miał wymiar praktyczny, zostaną omówione najważniejsze zagadnienia związane z przygotowywaniem wniosków o dofinansowanie prac konserwatorskich przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków a także zasady przygotowywania dokumentacji, uzyskiwania pozwoleń, realizacji prac i rozliczania projektów.

Zespół klasztorny w Ratowie to nie tylko cenne dziedzictwo kulturowe, ale też miejsce realizacji interdyscyplinarnych projektów. Jednym z nich jest ta konferencja, która umożliwi wymianę doświadczeń osób reprezentujących różne środowiska, działające na rzecz ochrony i promocji obiektów zabytkowych – podkreśla ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium.

Konferencja adresowana jest do właścicieli i zarządców obiektów zabytkowych, przedstawicieli samorządów, instytucji kultury i edukacji, a także wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy na temat ochrony dziedzictwa kulturowego.

Konferencję objęła patronatem honorowym Anna Ewa Cicholska, poseł na Sejm RP, członek sejmowej komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Bliższych Informacji udziela oraz zgłoszenia na konferencję przyjmuje stowarzyszenie Ratujmy Ratowo na adres mailowy komitetspolecznyratowo@wp.pl lub pod numerem telefonu 515 822 076.

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x