Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Zainicjujmy modę na lokalność! Jest okazja, by poznać dawne melodie, pieśni i tańce z okolic Mławy


Od 4 do 9 października w Mławie z inicjatywy Kai i Janusza Prusinowskich będzie odbywać się po raz pierwszy Festiwal Mazowsze Północne. Ziemia Nieznana. W programie warsztaty taneczne, muzyczne, rękodzielnicze oraz koncerty w szkołach powiatu mławskiego i Miejskim Domu Kultury w Mławie.


Pomysł organizacji festiwalu został doceniony przez Narodowe Centrum Kultury i dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu EtnoPolska 2021. Twórca „Wszystkich Mazurków Świata” – Janusz Prusinowscy wraz z żoną, zespołem i zaproszonymi gośćmi zrealizuje pionierski projekt ukierunkowany na wprowadzanie elementów kultury tradycyjnej w życie lokalnych społeczności. Jest to nowe działanie, a co szczególnie ważne, pokazujące lokalny potencjał twórczy.

Wraz z autorami festiwalu mieszkańcy odkryją muzyczną i taneczną tradycję Północnego Mazowsza. Będzie można nauczyć się m.in. tańca kontro, poznać historię zespołu, który nosił taka samą nazwę i działał przy domu kultury w Mławie, wykonać kolorowe pająki, wsłuchać się w dźwięki zapomnianych instrumentów i potańczyć przy melodiach, które jeszcze na początku ubiegłe stulecia umilały czas biesiadnikom na wiejskich zabawach i weselach. Na finał festiwalu zaplanowana jest zabawa w starym stylu przy muzyce na żywo z zespołem Janusz Prusinowski Kompania i zaproszonymi gośćmi.

Według pomysłodawców przyszedł czas na zainicjowanie procesu odradzania tradycji wspólnych – międzypokoleniowych spotkań i zabaw. Po II wojnie światowej szybko zaczęła zanikać gwara lokalna, pieśni, muzyka, tańce, wierzenia, obyczaje i opowieści, które czyniły społeczność Północnego Mazowsza wyjątkową. Organizatorzy chcą nie tylko mówić o tradycji, ale również „ją ożywić i poczuć jej bijące serce”. Każda opowieść o zespole Kontro, zwyczajach i dawnej Mławie jest niezwykle cenna, dlatego nadal poszukiwane są osoby, które pamiętają, jak wyglądało Mazowsze Północne i okolice Mławy dziesiątki lat temu. W ten sposób autorzy festiwalu chcą stworzyć nowy format wydarzenia kulturalnego, gdzie oprócz uczestnictwa, możliwe jest również współtworzenie kultury. Interaktywne warsztaty i koncerty będą tego najlepszym przykładem.

Wszystkie wydarzenia w ramach projektu są ogólnodostępne, a udział w nich jest nieodpłatny. Na plakacie promującym festiwal znajdą Państwo informację o poszczególnych działaniach. Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę na odkrywanie swojej lokalnej tożsamości i dołączanie do wspólnego muzykowania.

Strona FB https://www.facebook.com/MazowszePnZiemiaNieznana

Harmonogram –  planowane wydarzenia

4-8 października
Koncerty w szkołach powiatu mławskiego

5 października godz. 16.30-18.30
Otwarte warsztaty muzyczne (Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Mławie)

9 października
godz. 10.00-11.30 Tańce spod Mławy – warsztaty taneczne dla dzieci (sala na I piętrze MDK)
godz. 12.00-14.30 Tańce spod Mławy – warsztaty taneczne dla dorosłych ( sala na I piętrze MDK)
godz.13.00-15.30  Pająki – domowe ozdoby sprzed wieków. Zajęcia dla rodzin z dziećmi – prowadzenie Kaja Prusinowska oraz gospodynie wiejskie z Mławy i Otoczni (Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej)
godz. 18.30 -20.00 Koncert Muzyka Mazowsza Północnego – Janusz Prusinowski Kompania i Goście (sala kina MDK)
godz. 20.00 – Zabawa taneczna (sala na I piętrze MDK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Snopek
Snopek
10 miesięcy temu

pomysł świetny , ale czemu we wrześniu

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x