Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Specjalsi u terytorialsów szkolili łącznościowców


Ujednolicając standardy szkoleniowe w Wojskach Obrony Terytorialnej, do szkoleń przyszłych instruktorów wykorzystuje się byłych specjalsów szkolących w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych. W 5 Mazowieckiej Brygadzie Oborny Terytorialnej przeprowadzili kurs dla instruktorów do szkolenia łącznościowców i radiotelefonistów.


W ubiegłym tygodniu w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej został zorganizowany pierwszy etap kursu dla przyszłych instruktorów szkoleń specjalistycznych z zakresu łączności i radiotelefonii, które realizowane są w drugim roku szkolenia żołnierza OT. Łącznie żołnierze mogą szkolić się w 15 specjalnościach, a struktury pododdziałów Brygady kompletowane są stanem osobowym, z którego co szósty żołnierz to łącznościowiec.

W szkoleniu udział wzięło 32 żołnierzy z 4 Brygad OT. Oprócz 16 uczestników z 5 Mazowieckiej Brygady OT, byli także żołnierze z Podlasia, Warmii i Mazur oraz 6 Mazowieckiej Brygady. Szkolenie składało się z dwóch modułów: teoretycznego oraz praktycznego. Na zakończenie uczestnicy musieli zdać egzamin końcowy, który jest przepustką do kolejnego etapu szkolenia, które odbędzie się za miesiąc.

Radiotelefonista jest jednym z części składowych sekcji lekkiej piechoty, tzw. „Wspaniałej dwunastki”, która jest podstawowym elementem bojowym Wojsk Oborny Terytorialnej. W sekcji odpowiedzialny jest za utrzymanie łączności podczas działań bojowych oraz udziału   sekcji w akcjach ratowniczych. Utrzymuje w sprawności technicznej i przygotowuje do działania sprzęt teleinformatyczny i urządzenia elektroniczne będące na wyposażeniu sekcji. W sekcji jest także starszy radiotelefonista,  który odpowiada za utrzymanie łączności wewnątrz sekcji, z przełożonym oraz z elementami wsparcia podczas działań bojowych. Do jego obowiązków należy ustalenie relacji  łączności z formacjami biorącymi udział  w akcjach ratowniczych. Odpowiada za wyszkolenie „Wspaniałej Dwunastki” w zakresie użytkowania sprzętu teleinformatycznego.

źródło i fot.: 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x