Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Miała iść na złom a znalazła się wśród najlepszych inwestycji w Polsce ostatniej dekady


Choć groził jej upadek i przetop w hucie, ciechanowska wieża ciśnień po remoncie i budowie parku nauki Torus, została ogłoszona inwestycją wnoszącą największy wkład dla gospodarki, regionu i mieszkańców. To werdykt Rady Konsultacyjnej plebiscytu Top Inwestycji Komunalnych, czyli konkursu Portalu Samorządowego.


Najlepsze inwestycje 10-lecia wyłoniła Rada Konsultacyjna Top Inwestycji Komunalnych, w której zasiadają samorządowcy, ekonomiści, menedżerowie, eksperci i urzędnicy. W najlepszej 10. uplasowała się właśnie rewitalizacja wieży ciśnień i budowa Parku Nauki w Ciechanowie. Plebiscyt obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia.

Rewitalizacja dotyczyła zabytku techniki i jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście, jakim jest wieża ciśnień w Ciechanowie. Obok wieży miasto wybudowało nowoczesny budynek z przeznaczeniem na park nauki. Wartość inwestycji wyniosła blisko 11 mln zł – informuje Portal Samorządowy.

Obiekt został zaprojektowany w 1972 roku jako zbiornik wyrównawczy. Od lat 80. był całkowicie nieużytkowany, a bezużyteczny niszczał, przez co groziła mu rozbiórka i wywózka na złom. Choć rdzewiejącej wieży groziło unicestwienie, lokalni patrioci zwyciężyli w walce o ocalenie tego zabytku techniki

Proces rewitalizacji górującej nad miastem wieży zakończył się w 2018 roku. Inwestycję zwieńczyło powstanie Parku Nauki Torus, który sfinansowano ze środków własnych miasta Ciechanów.

Nieco wcześniej, bo w roku 2013 z roku, ciechanowska wieża ciśnień w rankingu The World Geography  znalazła się na 5. miejscu najbardziej niezwykłych wież na świecie, pokonując znane wieże z USA, Francji, Japonii, Tajlandii i Kanady.

Prócz inwestycji miasta Ciechanów w Top 10 inwestycji komunalnych ostatniej dekady znalazły się także: Oceanarium w ZOO we Wrocławiu, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Pomorska Kolej Metropolitalna, Modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej w Płocku, dwie łódzkie inwestycje: „Mia100 Kamienic” w Łodzi oraz Rewitalizacja Elektrowni EC1.

W rankingu zwyciężyły także: Udostępnienie terenów inwestycyjnych „Tucznawa” w Dąbrowie Górniczej, Strefa Kultury w centrum Katowic, Poprawa atrakcyjności turystycznej centrum Opola oraz Infrastruktura sportowo-rekreacyjna nad jeziorem Krzywym w Olsztynie.

Przedstawiciele miast odbiorą laury podczas uroczystej gali, która odbędzie się 21 września w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Muawa
Muawa
10 miesięcy temu

Nie wróci, bo jest w rękach karateków

Ktoś
Ktoś
10 miesięcy temu
Reply to  Muawa

Co?Jakich karateków?

staraznajoma
staraznajoma
10 miesięcy temu

W Mławie na 100% ta wieża ciśnień poszłaby na złom, tak jak poszedł na złom pomost na Zalewie Ruda. Burmistrz by się już o to postarał i ktoś zgarnąłby niezłą kasę za złom.
Pisiory czytając to zapewne już się naindyczyły i gulgoczą z wściekłości.
Brawo Ciechanów!
Zazdroszczę tego, że macie takiego gospodarza miasta, ale należało wam się to, po tylu nieudacznikach, którzy nic nie robiąc zadłużali tylko miasto.
Miejmy nadzieję, że mławianie w końcu zmądrzeją tak jak dokonali tego ciechanowianie.

nowy--znajomy !!!
nowy--znajomy !!!
10 miesięcy temu
Reply to  staraznajoma

Nie ma co zazdrościć—trzeba po prostu dokonywać lepszych wyborów. A pomost na RUDĘ wróci jak nie będzie już BURMISTRZA KOWALEWSKIEGO !!!

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x