Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ratowo. Europejskie Dni Dziedzictwa po raz jedenasty


„Ratowo – smaki dziedzictwa” pod takim hasłem nawiązującym do hasła ogólnopolskiego „Smaki Dziedzictwa” odbyły się XI Europejskie Dni Dziedzictwa w osiemnastowiecznym Zespole klasztornym w Ratowie, które są okazją do poznawania historii tej ziemi a także zwiedzenia unikatowego zabytku, reprezentującego styl rokoko.


Wydarzenie rozpoczęło o godz. 9.30 mszą św. w intencji mieszkańców Europy, pod przewodnictwem ks. kan. Bogdana Pawłowskiego, rektora ratowskiego sanktuarium. W wygłoszonej okolicznościowej homilii ks. rektor wskazał, iż u podstaw współczesnej cywilizacji europejskiej stoi „katedra” i „uniwersytet”, symbolizujące dopełnianie się wiary i wiedzy. To bowiem cywilizacja chrześcijańska stworzyła nowożytną cywilizację europejską.

– „Chrystus jest sprawcą ducha europejskiego, twórcą tej wolności, do której dążyliśmy, a jednocześnie został w tej kulturze wzięty w nawias.” Te znamienne słowa Świętego Jan Pawła II doskonale opisują dzisiejszy kryzys tożsamości Europejczyka. Dlatego tak ważne jest, by wracać do wartości, które stworzyły naszą kulturę – podkreślił ks. Pawłowski.

Bezpośrednio po mszy św. rozpoczął się plenerowy piknik rycerski ”Śladami Pawła z Radzanowa” – właściciela ziem ratowskich, radzanowskich, a także wielu innych posiadłości na Mazowszu, znamienitego rycerza w drużynie księcia mazowieckiego Siemovita IV, żyjącego przełomie XIV i XV wieku.

W ramach atrakcji piknikowych zaprezentowanom.in. konny turniej rycerski, w którym brali udział zarówno wojowie jak i niewiasty, prezentacje pojedynków rycerskich, pokazy i warsztaty tańca średniowiecznego, wypiekanie podpłomyków oraz zabawy dworskie i ludyczne., takie jak strzelanie z łuku, narty księcia Bolka czy średniowieczna gra w kulki. Dla miłośników historii sztuki przewidziano zwiedzanie zabytkowego kompleksu z przewodnikiem.

Uczestników pikniku zabawiały damy i rycerze z Bractwo Rycerskiego XXVI Chorągwi Zamku Bratjan i Nowego Miasta Lubawskiego, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej oraz stajni tarpan.

Występy artystyczne, w tym pokaz tańców średniowiecznych zostały dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach projektu „Artystycznie, naukowo o baroku i rokoku”.

źródło i fot.: Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x