Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Bogurzyn. Odsłonięcie pomnika ks. Skierkowskiego


W Bogurzynie, na placu naprzeciw parafialnego kościoła stanął pomnik urodzonego w Głużku, a znanego z miłości do kultury kurpiowskiej księdza Władysława Skierkowskiego. To również ważna uroczystość dla Szkoły Podstawowej w Bogurzynie, która w maju br. otrzymała za patrona właśnie tego kapłana.


– Ks. Władysław Skierkowski był człowiekiem kochającym Boga i ludzi, do których był posłany, wielkim miłośnikiem kultury ludowej Kurpiowszczyzny, artystą potrafiącym być sprawnym budowniczym i budowniczym, który nigdy nie przestał być człowiekiem sztuki – mówił biskup Libera podczas mszy polowej przy pomniku.
Pomnik wzniesiony staraniem społecznego komitetu budowy przy wsparciu lokalnych samorządów odsłonił przewodniczący tego komitetu wicestarosta Zbigniew Markiewicz.
W uroczystości uczestniczyła liczna grupa mieszkańców Kurpiowszczyzny w strojach tradycyjnych. Przewodniczył jej ks. dr Zbigniew Jaroszewski, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu.

Wykuty w białym marmurze, zaprojektowany i wykonany przez kieleckiego artystę Sławomira Micka pomnik, przedstawia postać naturalnej wielkości w stroju kanonika, z różańcem w prawej ręce i Biblią w lewej. Całość kompozycji dopełniają dwa ustawione z boku kamienie z wyrytym fragmentem książki Karola Wojtyły (św. Jana Pawła II) „Pamięć i tożsamość” oraz dedykacją kompozytora Karola Szymanowskiego adresowaną do ks. Władysława Skierkowskiego.

Przypomnijmy. Władysław Skierkowski urodził się 12 sierpnia 1886 w Głużku. Rodzice zajmowali się kilkunastohektarowym gospodarstwem. Władysław był najstarszym z sześciorga rodzeństwa, miał dwóch braci i trzy siostry. Kształcił się najpierw w Wojnówce, potem w Mławie. Po ukończeniu tajnej szkoły dla organistów grał w kościele seminaryjnym w Płocku. 23 czerwca 1912 roku w katedrze płockiej przyjął święcenia kapłańskie, które otrzymał z rąk biskupa płockiego, Antoniego Juliana Nowowiejskiego. W 1913 roku przeniesiono księdza Skierkowskiego do parafii Myszyniec, gdzie pracował do 1915 roku. To właśnie tam ks. Skierkowski zainteresował się folklorem kurpiowskim, a szczególnie muzyką. W 1925 roku zostaje proboszczem parafii w Imielnicy. Nigdy nie stracił jednak kontaktu z Kurpiami. Corocznie tam przyjeżdżał i gromadził ludowe pieśni, a zebrał ich ponad 2000. Ta pasja zaowocowała wydaniem przez Towarzystwo Naukowe Płockie dzieła „Puszcza Kurpiowska w pieśni”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także sztuka teatralna Władysława Skierkowskiego pt. „Wesele na Kurpiach”, wystawiana potem w teatrach w Płocku i Warszawie, a później w Brukseli i Antwerpii. Tę pasję przerwała II wojna światowa, a ks. Skierkowski wraz z wieloma kapłanami trafił do obozu w Działdowie, gdzie zmarł 20 sierpnia 1940 roku.

JK

fot. prywatne/video fb SP w Bogurzynie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
23 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Aleks
Aleks
11 miesięcy temu

Gratulacje dla wszystkich osób zaangażowanych w to dzieło!!! Dobrze, że są jeszcze ludzie którzy chcą i potrafią pokazywać historie naszym dzieciom, pamięć jest ulotna a czyny zostaną z nami na dłużej.

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu
Reply to  Aleks

Jakie czyny? – pomnik to dzieło? Pomnik to historia?

Esteban
Esteban
11 miesięcy temu

Pan sobie tu odsłania pomnik, a tymczasem wszystko zmierza ku odsłonięciu pewnej mało chwalebnej prawdy rodem ze starostwa.

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu

a ten pomnik powinien stac przy szkole skoro to patron szkoly a nie na parkingu

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu

lepiej by na drogi te pieniadze poszly a nie na pomnik

Jan
Jan
11 miesięcy temu

A papież mówił żeby nie stawiać pomników, bo pomnikami powinny być nasze czyny.

HMT
HMT
11 miesięcy temu
Reply to  Jan

Dokładnie, a ogromne pieniądze na to poszły.

Alicja
Alicja
11 miesięcy temu
Reply to  HMT

Odezwał się „znawca” historii

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu
Reply to  Alicja

Odezwała się znawczyni historii, która zapewne będzie się modliła na ulicy pod pomnikie. A co? – muzułmanie modlą się na ulicach, to i katolicy mogą. Pod pomnikiem papieża już się modlą co bardziej gorliwi.

Ali
Ali
11 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Ta znawczyni ma trochę więcej pojęcia niż innym się tylko wydaje, że mają

Xyz
Xyz
11 miesięcy temu

Ogromne przedsięwzięcie zrealizowane przez społeczny komitet . Chapeau bas

Ania
Ania
11 miesięcy temu

Przepiękna inicjatywa. Ogromne Gratulacje!!! Brawo Panie Zbyszku!

Człowiek
Człowiek
11 miesięcy temu

Piękny Pomnik. BRAWO

Leokadia
Leokadia
11 miesięcy temu

Bardzo dziękuję Panie Zbigniewie Markiewicz.Żeby nie Pana wielki wysiłek i zacięcie , pamięć o tym Księdzu by zanikła. Gratuluję dziełaPanie Markiewicz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Xyz
Xyz
11 miesięcy temu
Reply to  Leokadia

Pani Leokadio, starczy tej wazelinki. 🙂

sic
sic
11 miesięcy temu

brawo panie Zbyszku

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu

Lokalizacja najgorsza z możliwych…

nol
nol
11 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

czemu?

Kris
Kris
11 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Malkontent się znalazł… miejsce bardzo dobre nieprzypadkowe, blisko kościoła, pomnik świetnie się prezentuje. Jeszcze raz Gratulacje Panie Zbyszku !!!

Anonimowo
Anonimowo
11 miesięcy temu
Reply to  Kris

Tak, zmniejszony parking, a moozzież popija i pluje w okolicy pomnika. Doprawdy, miejscena monument jest doskonale.

Kris
Kris
11 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Tak, najlepiej narzekać zamiast się cieszyć i być wdzięcznym za zaangażowanie tylu osób, poświęcony czas i piękną inicjatywe, ten skwer to kawałek histori naszej gminy

Alicja
Alicja
11 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Określenie młodzież ( do zachowań nagannych nie pasuje) .Toż to chuliganeria!!!! A obok kościół. Co na to rodzice ????????

Alicja
Alicja
11 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Parking służy do popijania i plucia ???? . Coś okropnego.

23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x