Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Bogurzyn. Odsłonięcie pomnika ks. Skierkowskiego


W Bogurzynie, na placu naprzeciw parafialnego kościoła stanął pomnik urodzonego w Głużku, a znanego z miłości do kultury kurpiowskiej księdza Władysława Skierkowskiego. To również ważna uroczystość dla Szkoły Podstawowej w Bogurzynie, która w maju br. otrzymała za patrona właśnie tego kapłana.


– Ks. Władysław Skierkowski był człowiekiem kochającym Boga i ludzi, do których był posłany, wielkim miłośnikiem kultury ludowej Kurpiowszczyzny, artystą potrafiącym być sprawnym budowniczym i budowniczym, który nigdy nie przestał być człowiekiem sztuki – mówił biskup Libera podczas mszy polowej przy pomniku.
Pomnik wzniesiony staraniem społecznego komitetu budowy przy wsparciu lokalnych samorządów odsłonił przewodniczący tego komitetu wicestarosta Zbigniew Markiewicz.
W uroczystości uczestniczyła liczna grupa mieszkańców Kurpiowszczyzny w strojach tradycyjnych. Przewodniczył jej ks. dr Zbigniew Jaroszewski, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu.

Wykuty w białym marmurze, zaprojektowany i wykonany przez kieleckiego artystę Sławomira Micka pomnik, przedstawia postać naturalnej wielkości w stroju kanonika, z różańcem w prawej ręce i Biblią w lewej. Całość kompozycji dopełniają dwa ustawione z boku kamienie z wyrytym fragmentem książki Karola Wojtyły (św. Jana Pawła II) „Pamięć i tożsamość” oraz dedykacją kompozytora Karola Szymanowskiego adresowaną do ks. Władysława Skierkowskiego.

Przypomnijmy. Władysław Skierkowski urodził się 12 sierpnia 1886 w Głużku. Rodzice zajmowali się kilkunastohektarowym gospodarstwem. Władysław był najstarszym z sześciorga rodzeństwa, miał dwóch braci i trzy siostry. Kształcił się najpierw w Wojnówce, potem w Mławie. Po ukończeniu tajnej szkoły dla organistów grał w kościele seminaryjnym w Płocku. 23 czerwca 1912 roku w katedrze płockiej przyjął święcenia kapłańskie, które otrzymał z rąk biskupa płockiego, Antoniego Juliana Nowowiejskiego. W 1913 roku przeniesiono księdza Skierkowskiego do parafii Myszyniec, gdzie pracował do 1915 roku. To właśnie tam ks. Skierkowski zainteresował się folklorem kurpiowskim, a szczególnie muzyką. W 1925 roku zostaje proboszczem parafii w Imielnicy. Nigdy nie stracił jednak kontaktu z Kurpiami. Corocznie tam przyjeżdżał i gromadził ludowe pieśni, a zebrał ich ponad 2000. Ta pasja zaowocowała wydaniem przez Towarzystwo Naukowe Płockie dzieła „Puszcza Kurpiowska w pieśni”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także sztuka teatralna Władysława Skierkowskiego pt. „Wesele na Kurpiach”, wystawiana potem w teatrach w Płocku i Warszawie, a później w Brukseli i Antwerpii. Tę pasję przerwała II wojna światowa, a ks. Skierkowski wraz z wieloma kapłanami trafił do obozu w Działdowie, gdzie zmarł 20 sierpnia 1940 roku.

JK

fot. prywatne/video fb SP w Bogurzynie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
23 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Aleks
Aleks
5 dni temu

Gratulacje dla wszystkich osób zaangażowanych w to dzieło!!! Dobrze, że są jeszcze ludzie którzy chcą i potrafią pokazywać historie naszym dzieciom, pamięć jest ulotna a czyny zostaną z nami na dłużej.

Anonimowo
Anonimowo
5 dni temu
Reply to  Aleks

Jakie czyny? – pomnik to dzieło? Pomnik to historia?

Esteban
Esteban
5 dni temu

Pan sobie tu odsłania pomnik, a tymczasem wszystko zmierza ku odsłonięciu pewnej mało chwalebnej prawdy rodem ze starostwa.

Anonimowo
Anonimowo
6 dni temu

a ten pomnik powinien stac przy szkole skoro to patron szkoly a nie na parkingu

Anonimowo
Anonimowo
6 dni temu

lepiej by na drogi te pieniadze poszly a nie na pomnik

Jan
Jan
6 dni temu

A papież mówił żeby nie stawiać pomników, bo pomnikami powinny być nasze czyny.

HMT
HMT
6 dni temu
Reply to  Jan

Dokładnie, a ogromne pieniądze na to poszły.

Alicja
Alicja
6 dni temu
Reply to  HMT

Odezwał się „znawca” historii

Anonimowo
Anonimowo
5 dni temu
Reply to  Alicja

Odezwała się znawczyni historii, która zapewne będzie się modliła na ulicy pod pomnikie. A co? – muzułmanie modlą się na ulicach, to i katolicy mogą. Pod pomnikiem papieża już się modlą co bardziej gorliwi.

Ali
Ali
4 dni temu
Reply to  Anonimowo

Ta znawczyni ma trochę więcej pojęcia niż innym się tylko wydaje, że mają

Xyz
Xyz
7 dni temu

Ogromne przedsięwzięcie zrealizowane przez społeczny komitet . Chapeau bas

Ania
Ania
7 dni temu

Przepiękna inicjatywa. Ogromne Gratulacje!!! Brawo Panie Zbyszku!

Człowiek
Człowiek
7 dni temu

Piękny Pomnik. BRAWO

Leokadia
Leokadia
7 dni temu

Bardzo dziękuję Panie Zbigniewie Markiewicz.Żeby nie Pana wielki wysiłek i zacięcie , pamięć o tym Księdzu by zanikła. Gratuluję dziełaPanie Markiewicz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Xyz
Xyz
5 dni temu
Reply to  Leokadia

Pani Leokadio, starczy tej wazelinki. 🙂

sic
sic
7 dni temu

brawo panie Zbyszku

Anonimowo
Anonimowo
7 dni temu

Lokalizacja najgorsza z możliwych…

nol
nol
7 dni temu
Reply to  Anonimowo

czemu?

Kris
Kris
7 dni temu
Reply to  Anonimowo

Malkontent się znalazł… miejsce bardzo dobre nieprzypadkowe, blisko kościoła, pomnik świetnie się prezentuje. Jeszcze raz Gratulacje Panie Zbyszku !!!

Anonimowo
Anonimowo
6 dni temu
Reply to  Kris

Tak, zmniejszony parking, a moozzież popija i pluje w okolicy pomnika. Doprawdy, miejscena monument jest doskonale.

Kris
Kris
6 dni temu
Reply to  Anonimowo

Tak, najlepiej narzekać zamiast się cieszyć i być wdzięcznym za zaangażowanie tylu osób, poświęcony czas i piękną inicjatywe, ten skwer to kawałek histori naszej gminy

Alicja
Alicja
6 dni temu
Reply to  Anonimowo

Określenie młodzież ( do zachowań nagannych nie pasuje) .Toż to chuliganeria!!!! A obok kościół. Co na to rodzice ????????

Alicja
Alicja
6 dni temu
Reply to  Anonimowo

Parking służy do popijania i plucia ???? . Coś okropnego.

23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x