Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Najlepsi obcokrajowcy w historii Ekstraklasy


Pierwszymi obcokrajowcami, którzy występowali na naszych boiskach byli Litwini, których kontraktowała białostocka Jagiellonia. 

Valdas Kasparavicius, Gintaras Kviliunas i Algis Mackievicius, byli pierwszymi Litwinami i pierwszymi obcokrajowcami w ogóle w polskiej lidze. Valdas wystąpił w barwach Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich podczas letnich IO w 1984, odnotował jeden występ, przez wiele lat bronił barw Żalgirysu Wilno.

Do Dumy Podlasia trafił w 1989 roku. Zawodnicy zza naszej wschodniej granicy przecierali szlaki innym na naszych boiskach, jak było później? Portal http://tylkoekstraklasa.com.pl/, robi co rundę klasyfikację tych najlepszych. Coraz bardziej wartościowi zawodnicy trafiają nad Wisłę. 

Najlepsi bramkarze zagraniczni w historii polskiej Ekstraklasy. 

Przez nasze boiska przewinęło się wielu obcokrajowców strzegących bramek zespołów ligowych. Na szczególną uwagę zasłużyli: Matúš Putnocký, František Plach, Dušan Kuciak, Marian Kelemen, Pāvels Šteinbors, Jasmin Burić.

Wielkie zainteresowanie wzbudzał Carsten Nulle, swego czasu zakontraktowany przez zabrzańskiego Górnika. Niemiec na polskich boiskach, zawsze robi wrażenie. Wychowanek Viktorii Aschaffenburg jednak nie przebił się do pierwszego składu, chwilę pograł i wrócił tam, skąd przybył.

Ciekawym zawodnikiem był Angelo Hugues – Francuz, który bronił barw krakowskiej Białej Gwiazdy, na polską ligę prezentował wystarczające umiejętności, które boleśnie zweryfikowali napastnicy Lazio, przeciwnik Wisełki w Pucharze UEFA.  

Najlepsi zagraniczni obrońcy w historii polskiej Ekstraklasy. 

Krakowska Wisła miała umiejętność wyszukiwania znakomitych defensorów rodem z Kraju Kawy. W barwach Białej Gwiazdy występowali uznani za wybitnych defensorów, przynajmniej na polskie warunki: Cléber, Marcelo Antônio Guedes Filho, w barwach Kolejorza z dobrej strony pokazał się Manuel Arboleda, w Legii przez lata filarem linii defensywnej był Dickson Choto.

Najlepsi zagraniczni pomocnicy w historii polskiej Ekstraklasy. 

Przybył do Polski z rezerw katalońskiego Espanyolu, zapisał się jako jeden z najlepszych zawodników, który wykonywał po każdej bramce efektowne salta. Mowa oczywiście o Nigeryjczyku Kalu Uche – zdaniem wielu, najlepszym pomocniku w historii naszej ligi.

Innym maestro środka pola, występującym w zespole spod Wawelu, był Izraelczyk Maor Melikson.

W barwach warszawskiej Legii występował przez szereg lat Serb Miroslav Radovic, o którym jego rodak Aleksandar Vukovic, powiedziałby, że ma legijny charakter.

‚Rado’ był ambitny, nieustępliwy, walczył do końca, szarpał, nawet gdy jego koledzy grali przysłowiowy piach. Jasnym punktem Wojskowych w sezonie, kiedy weszli do fazy grupowej Champions League, był Belg Vadis Odjidja – Ofoe. Jak na polskie warunki piłkarz wybitny. 

Semir Stilić to piłkarski fenomen, napastnik, który radził sobie jedynie w Polsce.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]