Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Hokej na trawie – na czym polega?


Zespołowa gra sportowa, która przypomina rozgrywki klasycznego hokeja z tym, że jest rozgrywana na trawie to tzw. field hockey czyli hokej na trawie. W odróżnieniu od unihokeja rozgrywki tej dyscypliny sportowej nie są rozgrywane w hali, tylko na specjalnie przeznaczonym do tego boisku. Warto wiedzieć, że hokej na trawie już od 1908 roku jest uznawany za oficjalną dyscyplinę olimpijską, a co cztery lata odbywają się jego mistrzostwa świata. Od lat 80 XX w. w zawodach mogą uczestniczyć także kobiety.

Najważniejsze zasady meczu hokeja na trawie

Zasady meczu hokeja na trawie pod wieloma względami przypominają zasady obowiązujące podczas rozgrywania meczów piłki nożnej. W rozgrywce biorą udział dwie drużyny, z czego każda składa się z 11 zawodników oraz 5 graczy rezerwowych. Co ważne, w przypadku tego sportu, nie jest obowiązkowe, aby na boisku podczas gry pojawił się bramkarz. Jego obecność ma charakter fakultatywny. Miejsce bramkarza może w każdej chwili zająć gracz obecny na boisku który w ten sposób korzysta z uprawień bramkarskich, a podczas rozgrywki odróżnia go noszenie kasku ochronnego oraz inna koszulka niż partnerzy z tej samej drużyny. Inaczej niż w przypadku meczów piłki nożnej, gracze rezerwowi mogą być wpuszczani na boisko wielokrotnie, bowiem w tym przypadku nie obowiązuje żaden dopuszczalny limit zmian.

Mecz hokeja na trawie obecnie trwa 60 minut (bez uwzględniania przerwy). Jeszcze do 2019 roku składał się on z dwóch 35 – minutowych części które były podzielone 5 – minutową przerwą. Mecz rozgrywa się na boisku o rozmiarach 55 metrów szerokości oraz 91,4 metra długości, a do gry wykorzystuje się piłkę, której średnica wynosi około 7 cm. Do gry zawodnicy wykorzystują kije dopasowane odpowiednio do ich wzrostu, które z reguły wykonane są z drewna lub włókna szklanego. Piłkę mogą tylko i wyłącznie uderzać za ich pomocą. Tylko bramkarz podczas obrony jest uprawniony do dotknięcia piłki podczas blokowania bramki. Pozycje zajmowane przez graczy z reguły nie są sztywno ustalone, a sama gra odznacza się dużą rotacją zajmowanych pozycji od napastników, obrońców poprzez pomocników.

Jakie są zasady gry oraz jakie kary obowiązują podczas rozgrywki?

Podobnie jak w meczach piłki nożnej mecz hokeja na trawie rozpoczyna się gwizdkiem sędziego oraz podaniem piłki przez osobę z zespołu który jest losowany poprzez rzut monetą. Gol zaliczany jest w przypadku gdy strzał zostanie oddany w półkolu służącym do obrony i gdy na jego skutek przekroczy linię bramki. Po celnym strzale gra rozpoczyna się od środka boiska przez drużynę której został wbity gol. W rozgrywce dopuszczalny jest także remis. Z uwagi na to, że rozgrywki hokeja na trawie gromadzą coraz większą rzeszę fanów, dużą popularnością cieszą się strony internetowe im dedykowane, na których szczegóły i zasady można poznać na http://surreyspartans.com/pl/.

Podobieństwo do rozgrywek piłki nożnej występuje także w karach drużynowych do których zalicza się rzut wolny, karny oraz rożny. W rozgrywkach funkcjonują także kary osobiste poprzez które gracz zostaje wykluczony z gry na określony czas. Występują 3 rodzaje kartek sędziowskich i w tym przypadku zielona kartka oznacza wykluczenie na okres 2 minut, żółta na okres 5 minut a najbardziej surową jest wykluczenie na okres całego meczu które sędzia sygnalizuje graczowi za pomocą czerwonej kartki.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x