Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Drogi do wolności”. Piknik historyczny w Chojnowie [FOTO]U naszych sąsiadów to już tradycja, że wydarzenia z wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku upamiętniane i przywoływane są w formie widowisk historycznych.

Tak było też i w tym roku. W sobotę 28 sierpnia w Chojnowie odbył się piknik historyczny „Drogi do wolności”.  Jednym z jego elementów był przejazd kolejką wąskotorową na trasie Chojnowo – Czernice Borowe. W jej trakcie rekonstruktorzy opowiadali ciekawe anegdoty i historie związane z regionem oraz walkami toczonymi w roku 1920, a warto dodać, że wśród rekonstruktorów byli również rekonstruktorzy mławscy.

Nie rozczarowali się też amatorzy widowiskowych walk z użyciem uzbrojenia wojskowego z tamtego okresu. Dodatkowo zaplanowano koncert, zwiedzanie wystaw, gastronomię oraz pamiątki.

Była to okazja do wypoczynku, ale i niezwykła lekcja historii oraz patriotyzmu.

Przed widzami wystąpili rekonstruktorzy militarni z GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, Marienburg z Malborka, 79 PP z Ciechanowa, GRH Strzelcy im. 31 pułku Strzelców Kaniowskich, GRH 147 Pułk Piechoty z Giżycka, 22 Niżegorodzki Pułk Piechoty i EKD Landsturm z Warszawy oraz Leszek Myślak z Krasnosielca. Rekonstruktorzy cywilni to Grupa „Cywile Mława” oraz rekonstruktorka z Żyrardowa.

Organizatorami wydarzenia byli: Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza,  Stowarzyszenie GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich i Gmina Czernice Borowe

red.

fot: SZW

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x