Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Cenne znalezisko na budowie drogowego węzła koło Ełku. A mławskie muzeum nie chce przyjmować drogowych zabytków


Wyjątkowym odkryciem podczas prac drogowych w miejscowości Przykopka (woj. warmińsko-mazurskie) okazał się bursztynowy naszyjnik złożony z 35 korali i zawieszki w kształcie serca. To dowód na to, jak wiele skarbów spoczywa jeszcze pod ziemią i odkrywana jest podczas drogowych wykopów. A mławskie muzeum odmówiło zgody na ewentualne przyjęcie znalezionych podczas prac przy powiatowych drogach artefaktów.


Zakończyły się badania archeologiczne na cmentarzu z XVIII-XIX wieku odkrytym w miejscowości Przykopka. Prace były realizowane w związku z budową drogi ekspresowej S61 na odcinku Ełk Południe – Wysokie. Podczas prac przy wykonywaniu rowu odwadniającego wzdłuż południowej łącznicy węzła Ełk Wschód dokonano odkrycia licznych szczątków ludzkich. Analiza danych wykazała, że znany z informacji archiwalnych cmentarz po południowej stronie łącznicy jest znacznie większy. W rezultacie do badań wykopaliskowych zakwalifikowano obszar o powierzchni ponad 60 arów. 

Na przebadanym obszarze zidentyfikowano 374 obiekty. Większość z nich pochodziła z okresu nowożytności, natomiast pojedyncze wiążą się II wojną światową. Wśród obiektów przeważały groby szkieletowe oraz jamy z pojedynczymi kośćmi ludzkimi. Znaleziono także jamy gospodarcze i dołki posłupowe.  

W trakcie badań oprócz bursztynowego naszyjnika składającego się z 35 korali i zawieszki w kształcie serca, natrafiono na liczne zabytki i materiały ruchome takie jak: monety z XVIII i XIX wieku, elementy stroju i biżuterię (szpilki, guziki, zawieszki, spinki, obrączki, koraliki, ozdoby głowy z brązowymi aplikacjami), przedmioty codziennego użytku oraz licznie występujące fragmenty naczyń ceramicznych i kości zwierzęce. Przedmioty zabytkowe są obecnie poddawane konserwacji, natomiast szczątki ludzkie przekazano do analizy antropologicznej.  

źródło i fot. GDDKiA

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawy
ciekawy
23 dni temu

Czy zwykła dziennikarska rzetelność i przyzwoitość nie wymagałaby przypadkiem komentarza dyrektor muzeum i zapytania o powód odmowy przyjęcia eksponatów?

Kris
Kris
23 dni temu

Nie wiem o jakim mławski muzeum pisze Codziennik Mławski. Kiedyś, na ul. 3 Maja faktycznie znajdowało się muzeum i biblioteka miejska. Bibloteka ostala, ale słyszałem, że muzeum zostało zminione na mławski teatr absurdu.

Anonimowo
Anonimowo
23 dni temu
Reply to  Kris

Brawo, brawo, brawo. Kiedyś tan pracowali odpowieni ludzie, z wykształceniem kierunkowym i pasją. P. Grzymkowski, nieoceniony fachowiec i pasjonat…
Szkoda, że układy i polityczne układziki wzięły górę nad rozsądkiem.
Nie przyjmować eksponatów, absurd i wstyd na cały kraj.

Robert
Robert
24 dni temu

Mławska pani dyrektor to stan umysłu odejdź precz

Dociekliwa
Dociekliwa
24 dni temu

W tym muzeum dzieją się dziwne rzeczy.
Jakieś dziwne sprawy.
Jakieś dziwne zagrywki.

Niedzielny CD Room
Niedzielny CD Room
24 dni temu

Myślę że miejsca nie ma , powodów może być kilka jeden z może taki że ma powstać mauzoleum , skrzynia z formaliną już stoi a kuracja z botoksu już w trakcie . Skandal i wstyd.

John
John
24 dni temu

Ha ha ha ha ha

Xyz
Xyz
24 dni temu

Zabytki z Ełku powinny trafić do muzeum w Ełku. To chyba proste.

Niedzielny CD Room
Niedzielny CD Room
23 dni temu
Reply to  Xyz

Nie do końca tak to działa szanowny panie kolego bo jeśli by tak to muzeum Mława nie deponowało by ” zabytków ” od innych . I pewnie dlatego artykuł był napisany , że była szansa pozyskania ciekawych artefaktów jakby nie było z tej części Polski . Nie miał bym nic przeciwko jak byłbym dyrektorem muzeum jeśli dostał bym podarek od Egipcjan albo od talibów gdzie wysadzili posągi swego czasu.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x