Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Już od piątku rozpoczną się obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą


Przed nami rocznica wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą. W tym roku obchody rozpoczniemy w piątek 27 sierpnia koncertem Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego na estradzie parkowej o godzinie 16:00. Główne uroczystości odbędą się w środę 1 września w Mauzoleum Żołnierzy Września (Uniszki Zawadzkie).


27 sierpnia zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Bolesława Prusa, gdzie na godzinę 10:00 w czytelni dla dzieci zaplanowano wernisaż wystawy „Wojenne historie dzieci”. W tej samej jednostce o godzinie 12:00 dr Leszek Arent wygłosi prelekcję na temat przebiegu Bitwy pod Mławą 1939 roku, a godzinę później – o 13:00 – odbędzie się spotkanie z kolekcjonerem i miłośnikiem historii Mławy – Jarosławem Janiszewskim. Zaprezentuje on część swojego fotograficznego zbioru i poprowadzi panel: „Mława na zdjęciach z II wojny światowej 1939 – 1942” (czytelnia dla dorosłych).

Wystawy zostaną udostępnione dla czytelników do 02.09 b.r.

Natomiast punktem kulminacyjnym obchodów 27 sierpnia będzie koncert Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego (początek o godzinie 16:00). Natomiast o 19:00 i o 20:00 zapraszamy do kina Kosmos na dwa pokazy filmu „Bitwa pod Mławą”, wyprodukowanego przez Miejski Dom Kultury w Mławie.

1 września 2021 r. w Mławie, punktualnie o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny alarmowe symbolicznie upamiętniające naloty bombowe na Mławę w 1939 r. i ich ofiary. Przypomnijmy – w pierwszych dniach września 1939 roku Mława stanęła w płomieniach. Wskutek bombardowań i pożarów zniszczonych zostało blisko 70 proc. miasta.

Tradycyjnie już harcerze ZHP Hufca Mława wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej zapalą i ustawią znicze w miejscach pamięci związanych z II wojną światową.

O godzinie 15:30 w parku miejskim, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, odbędzie się wernisaż instalacji „Wojna i pamięć”,  przygotowanej przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Tego dnia w godzinach od 10:00 do 19:00 zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej „ Bitwa pod Mławą 1939 r.” w siedzibie muzeum (ul. 3 Maja 5). Przypominamy, że wystawa została przebudowana i uzupełniona o wiele artefaktów dotychczas nieprezentowanych publicznie.

O godzinie 16:10 na przystanek MKM, znajdujący się na Starym Rynku, zostanie podstawiony autobus, którym będzie można dotrzeć do Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich (odjazd o 16:30). Tam na godzinę 17:00 zaplanowano główne uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą. 

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Hania
Hania
29 dni temu

Kiedyś to były uroczystości z których nic nie zostało. Przyjdą Ci którzy muszą czyli urzędnicy

Jagusia
Jagusia
29 dni temu
Reply to  Hania

Trzeba pamiętać, że te uroczystości w takiej formię, w jakiej były zainicjowała bodajże Pani Małgorzata Retkowska.
To nie był na 100% pomysł burmistrza, czyli S. Kowalewskiego
Pamiętajmy!!!

Last edited 29 dni temu by Jagusia
BLM
BLM
29 dni temu
Reply to  Jagusia

lista osób która współtworzyła projekt jest jednak nie co szersza i bez sponsorów i dobrej woli i współpracy ratusza nie było tego z takim rozmachem zrobionego. Każdy wniósł cegiełkę i efekt finalny naprawdę był dobry. Jest to dobry przykład że jeśli odłoży się ” animozję na bok ” to może wyjść naprawdę coś dobrego . Ale coś jest jak jest ” covid dołożył swoje ” może kiedyś znajdzie się grupa pasjonatów którym będzie się chciało ….. może przed wyborami 😉

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x