Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Już od piątku rozpoczną się obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą


Przed nami rocznica wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą. W tym roku obchody rozpoczniemy w piątek 27 sierpnia koncertem Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego na estradzie parkowej o godzinie 16:00. Główne uroczystości odbędą się w środę 1 września w Mauzoleum Żołnierzy Września (Uniszki Zawadzkie).


27 sierpnia zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Bolesława Prusa, gdzie na godzinę 10:00 w czytelni dla dzieci zaplanowano wernisaż wystawy „Wojenne historie dzieci”. W tej samej jednostce o godzinie 12:00 dr Leszek Arent wygłosi prelekcję na temat przebiegu Bitwy pod Mławą 1939 roku, a godzinę później – o 13:00 – odbędzie się spotkanie z kolekcjonerem i miłośnikiem historii Mławy – Jarosławem Janiszewskim. Zaprezentuje on część swojego fotograficznego zbioru i poprowadzi panel: „Mława na zdjęciach z II wojny światowej 1939 – 1942” (czytelnia dla dorosłych).

Wystawy zostaną udostępnione dla czytelników do 02.09 b.r.

Natomiast punktem kulminacyjnym obchodów 27 sierpnia będzie koncert Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego (początek o godzinie 16:00). Natomiast o 19:00 i o 20:00 zapraszamy do kina Kosmos na dwa pokazy filmu „Bitwa pod Mławą”, wyprodukowanego przez Miejski Dom Kultury w Mławie.

1 września 2021 r. w Mławie, punktualnie o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny alarmowe symbolicznie upamiętniające naloty bombowe na Mławę w 1939 r. i ich ofiary. Przypomnijmy – w pierwszych dniach września 1939 roku Mława stanęła w płomieniach. Wskutek bombardowań i pożarów zniszczonych zostało blisko 70 proc. miasta.

Tradycyjnie już harcerze ZHP Hufca Mława wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej zapalą i ustawią znicze w miejscach pamięci związanych z II wojną światową.

O godzinie 15:30 w parku miejskim, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, odbędzie się wernisaż instalacji „Wojna i pamięć”,  przygotowanej przez Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Tego dnia w godzinach od 10:00 do 19:00 zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej „ Bitwa pod Mławą 1939 r.” w siedzibie muzeum (ul. 3 Maja 5). Przypominamy, że wystawa została przebudowana i uzupełniona o wiele artefaktów dotychczas nieprezentowanych publicznie.

O godzinie 16:10 na przystanek MKM, znajdujący się na Starym Rynku, zostanie podstawiony autobus, którym będzie można dotrzeć do Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich (odjazd o 16:30). Tam na godzinę 17:00 zaplanowano główne uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą. 

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Hania
Hania
1 rok temu

Kiedyś to były uroczystości z których nic nie zostało. Przyjdą Ci którzy muszą czyli urzędnicy

Jagusia
Jagusia
1 rok temu
Reply to  Hania

Trzeba pamiętać, że te uroczystości w takiej formię, w jakiej były zainicjowała bodajże Pani Małgorzata Retkowska.
To nie był na 100% pomysł burmistrza, czyli S. Kowalewskiego
Pamiętajmy!!!

Last edited 1 rok temu by Jagusia
BLM
BLM
1 rok temu
Reply to  Jagusia

lista osób która współtworzyła projekt jest jednak nie co szersza i bez sponsorów i dobrej woli i współpracy ratusza nie było tego z takim rozmachem zrobionego. Każdy wniósł cegiełkę i efekt finalny naprawdę był dobry. Jest to dobry przykład że jeśli odłoży się ” animozję na bok ” to może wyjść naprawdę coś dobrego . Ale coś jest jak jest ” covid dołożył swoje ” może kiedyś znajdzie się grupa pasjonatów którym będzie się chciało ….. może przed wyborami 😉

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x