Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Warsztaty kulinarne w Dąbrowie. Dania wymyślne ale zdrowe


Pracowite i pełne pomysłów mieszkanki Dąbrowy realizują ciekawy projekt pod nazwą „Zdrowy senior, to senior pełen życia”, o którego dofinansowanie zwróciły się do Stowarzyszenia Radomskie Centrum Przedsiębiorczości.


Na co dzień panie działają w nieformalnym kole gospodyń, przygotowują przyjęcia typu: wesela, urodziny, jubileusze opierając się na tradycyjnej polskiej kuchni. Tradycyjne polskie potrawy są zazwyczaj tłuste i ciężkie i takie też dania dotychczas panie przygotowywały. Teraz jednak modne jest zdrowe odżywianie, lekkie potrawy warzywno-owocowe, jeśli mięsko, to chude, drobiowe. Panie doszły do wniosku, że pora iść z duchem czasu i zadbać o zdrowie seniorów. Planując warsztaty kulinarne myślały także o przyniesieniu radości seniorom w trudnych czasach, urozmaicenia czasu w okresie ograniczeń w korzystaniu z wydarzeń kulturalnych i spotkań z rówieśnikami, integrowaniu seniorów i lokalnego środowiska.

Projekt składa się z trzech spotkań-warsztatów, podczas których utalentowane gospodynie przygotowują zdrowe potrawy. Zwieńczeniem każdego spotkania jest wspólna biesiada z zaproszonymi gośćmi. Właśnie odbyły się pierwsze warsztaty, po których gospodynie wraz z gośćmi zasiadły do stołu, na którym pojawiły się dietetyczne, ale zaskakująco pyszne potrawy. Najbardziej zadziwiła biesiadników sałatka z arbuza z rukolą, cebulą i serem feta. Skąd przepisy?

„Jeśli trzeba przygotować wigilię, czy tradycyjne, świąteczne potrawy, wtedy sięgamy po stare rodzinne przepisy. Jeśli jednak chcemy dbać o zdrowie i skorzystać z nowych, modnych diet, musimy iść z duchem czasu i po prostu sięgnąć do Internetu”- przyznaje szefowa grupy pani Mariola Podlińska.

Efekty pracy pomysłowych pań oceniali zaproszeni goście, m.in. ks. proboszcz i przedstawiciele ośrodka kultury, który udziela wsparcia w realizacji projektu.

Panie zastanawiają się nad długofalową zmianą swoich dotychczasowych zwyczajów żywieniowych i trybu życia. Mają w planach organizację spotkań, podczas których będą miały okazję poruszać się, poćwiczyć, czy choćby pospacerować. Dlatego już w następnym tygodniu przyjeżdża do nich ekipa młodych panów, która poprowadzi naukę modnej francuskiej gry w bule.

Projekt „Zdrowy senior, to senior pełen życia” realizowany jest w ramach projektu pn. „Bony dla seniorów II”, finansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Wsparcie finansowe w formie bonu społecznego udzielane jest przez Stowarzyszenie Radomskie Centrum Przedsiębiorczości na realizację projektów, które odpowiadają na potrzeby seniorów i mają na celu wsparcie samodzielności społecznej oraz aktywności tej grupy osób. Przedmiotem przedsięwzięć wspierających środowiska senioralne mogą być, m.in. działania kulturowe, edukacyjne, aktywizacji fizycznej, czy też pielęgnacja tradycji lokalnych i inne.

red.

źródło: GOK Strzegowo

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x