Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

12 tysięcy na dziecko. Rząd przyjął projekt ustawy


Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku i przewidują wprowadzenie nowego świadczenia kierowanego do rodzin z dziećmi – maksymalnie 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Zwiększy się również wsparcie systemu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.


– Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest częścią „Polskiego Ładu”, szeregu reform, które mają stanowić impuls rozwojowy dla Polski po okresie walki z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19. We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym – informuje rządowy serwis gov.pl

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do ukończenia 36. miesiąca życia, w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Rodzice będą mogli wybrać czy chcą otrzymywać po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1000 zł miesięcznie, ale przez rok.

Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane. Ze świadczenia skorzystają też rodziny, które będą posiadały drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca w dniu wejścia w życie ustawy. Osoby te będą  mogły otrzymać wsparcie proporcjonalnie za okres od 1 stycznia 2022 roku do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.

Zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3

Projektowane przepisy przewidują również zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Wprowadzone zostanie dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości 400 zł miesięcznie. Dofinansowanie będzie przeznaczane na pokrycie opłaty za pobyt dziecka w instytucji opieki. Dotyczyć to będzie dzieci, które nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym.

Szacuje się, że w 2022 roku z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego skorzysta ok. 615 tys. dzieci, natomiast dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna obejmie kolejne 110 tys. dzieci.

źródło:gov.pl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gierek z PRLu
Gierek z PRLu
1 rok temu

To jest bezczelność! Pieniądze z moich podatków na rozmnażanie patologii.
Kto nie z patologii to zostanie wychowany na koszt podatników i wyjedzie na Zachód bo u nas nędzne zarobki. Taki to bedzie mieć opłakany skutek.
Dlaczego rząd nie dokona działań aby opłacało się zostać (nie emigrowac) w Polsce. Dorabiamy Zachód a sami jesteśmy nędzażami.
Chcą tylko utrzymać się przy korycie zadłużając Polskę.
Bezczelność.

...
...
1 rok temu
Reply to  Gierek z PRLu

A dlaczego rozmnażanie patologii a to nie patole sie nie rozmnażają? Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. Jeśli nie chcesz lub nie możesz mieć dzieci to Twoja sprawa a tak się składa, że kiedyś to moje dzieci będą pracować na Twoje emeryturę!

Gerard
Gerard
1 rok temu
Reply to  ...

Jesteś zapóźniony w swojej niewiedzy. Tka było kiedyś, że dzieci pracowały na emerytów. Aktualnie od kilkunastu lat ten proces ewoulował i każdy pracuje na siebie. Ile uzbierasz na koncie w ZUS tyle z tego wyliczą ci emeryturę i nie ma znaczenia ile urodzi się. Jeśli zabraknie na emerytury to Państwo dopłaci z budżetu. Wyedukuj się zanim coś napiszesz.
Poza tym nie myśli się co z ludźmi na starość. Przecież jego/twoje* dzieci wyjadą na Zachód a z czegoś senior musi żyć. Więc zabieranie tym co odkładali na starość (patrz lokaty w banku, %- decyzja NBP) jest co najmniej nieprzyzwoite.

XYZ
XYZ
1 rok temu
Reply to  ...

Oddajcie mi składki emerytalne, które odprowadzam do ZUS i żadne z Waszych dzieci nie będzie nigdy musiało pracować na moją emeryturę. Ja wiem co zrobić z tymi pieniędzmi, żeby nie słuchać potem takich mądrości o miłościwej łasce Twoich dzieci.

eMKa
eMKa
1 rok temu
Reply to  ...

Na swoją emeryturę każdy pracuje sam, przecież pobierane są składki, ale pieniądze z tych składek idą na inne cele. Twoje dzieci będą pracować na zwrot pieniążków z tych składek.

BenEdykt
BenEdykt
1 rok temu

Przestać płacić pod stołem , dać najbiedniejszym. Nie może być tak że goście dostają mieszkanie od miasta bo wykazują dochody poniżej minimum a konkubent przynosi 10 tyś co miesiąc do domu. Skasować wszystkie tego typu patologie a później można pomyśleć o wsparciu.

Inka
Inka
1 rok temu
Reply to  BenEdykt

tez tego nie rozumiem, niektórzy biorą kredyty na całe życie by kupić cztery kąty, a inni niby nie poradni tac. Nie chce się pracować i tyle

BenEdykt
BenEdykt
1 rok temu
Reply to  Inka

Do kredytu trzeba mieć zdolność tak zwaną

Inka
Inka
1 rok temu
Reply to  BenEdykt

No i dlatego trzeba się doszkalać, rozwijać całe życie by mieć lepszą pracę , a nie spocząć na laurach

Inka
Inka
1 rok temu
Reply to  Inka

Jakbym słyszał nie jakiego Bronisława . Generalnie tak to powinno działać ale w praktyce jest czasem inaczej..,

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x