Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tak oszukują w internecie!


Tym razem metoda oszustwa związana jest z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Sprzedając rzeczy w internecie trzeba zachować niezwykłą czujność. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze. Ciechanowska policja od początku miesiąca przyjęła już 7 zawiadomień o tego typu przestępstwach. 


Na początek cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator WhatsApp. Wówczas sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX, która rzekomo pozwala na finalizację transakcji. W kolejnych wiadomościach zachęcają, by wprowadzić m.in. dane swojej karty, po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia. Od utraty gotówki dzieli wtedy zaledwie jedno kliknięcie. Chęć szybkiej sprzedaży produktu powoduje, że czasami nawet nie zastanawiamy się nad tym w co klikamy żeby tylko sfinalizować sprzedaż. Niestety efekt końcowy bardzo często jest odwrotny.

Wyobraź sobie taką sytuację: masz na OLX wystawiony produkt i dostajesz na WhatsAppie wiadomość od potencjalnego klienta. Mówi, że jest zainteresowany i chciałby go kupić a przesyłkę zorganizuje na własną rękę. Odpisujesz więc, że nie ma problemu i po chwili otrzymujesz odpowiedź, że zaraz zapłaci. Mijają 3 minuty i przychodzi SMS z linkiem do potwierdzenia. 

Klikasz więc odnośnik i przechodzisz na stronę firmy kurierskiej, gdzie czytasz, że kupujący opłacił zamówienie. Aby otrzymać pieniądze, musisz tylko wpisać dane karty bankowej, na którą wpłyną środki. W kolejnym oknie pojawia się już tylko prośba o wpisanie kodu BLIK i potwierdzenie wypłaty. Jeśli to zrobisz, to stracisz pieniądze z konta. 

Jeżeli jesteś ofiarą oszusta:
• Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
• Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
• Poinformuj Policję

źródło: KPP Ciechanów

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
1 miesiąc temu

Mam chyba z 6 takich wiadomości od różnych osób. Zawsze był link i prośba o finalizację. Jeśli ktoś potrzebuje mogę zrobić screeny jak to wygląda

Jagusia
Jagusia
1 miesiąc temu

Nie mam komunikatora WhatsApp, a ponadto na temat wystawionych przedmiotów na olx nie kontaktuję się z nikim poza wiadomościami na olx i ewentualnie rozmową telefoniczną. Nie podaję nikomu swojego maila i nie wchodzę w żadne linki wysyłane przez kupującego.
Przesyłka??? – albo na moich warunkach, albo przesyłka olx, albo odbiór osobisty – innych możliwości nie ma. Czy tak trudno trzymać się takich zasad?
Myślę, że nie jest to trudne.
Po prostu trzeba nauczyć się używać szarych komórek.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x