Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mława. Czy za śmieci będziemy płacić od metra kwadratowego?


Czy miasto zmieni wprowadzoną niedawno metodę naliczania opłat za odbiór odpadów w zależności od ilości zużytej wody? Jeżeli tak, to czy będzie to metoda „od powierzchni nieruchomości”? To niewykluczone, jeżeli proponowane przez rząd przepisy wejdą w życie.


ksp Mława
Reklama

W parlamencie trwa obecnie procedowanie zmian do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. W przyjętym wcześniej przez rząd projekcie znalazł się m.in. zapis ustanawiający górny limit opłaty jaką można pobierać przy zastosowaniu metody od „zużycia wody”, na poziomie ok. 150 zł. Nowością w przepisach miałaby być też możliwość dopłacania z budżetu gminy do kosztów systemu. Bez zmian pozostać mają rodzaje metod naliczania opłaty: „od osoby”, „od zużycia wody” i „od powierzchni nieruchomości” oraz „od gospodarstwa domowego”. Co prawda senat w poprawkach usunął zapis o górnej granicy opłat, ale o ostatecznym kształcie tych przepisów zadecyduje sejm.

Burmistrz Sławomir Kowalewski podczas ostatniej, lipcowej sesji rady miasta stwierdził, że nie zgadza się  z proponowanymi przez rząd zmianami. Ta niezgoda obejmuje głównie dwie regulacje: ustanowienie górnej granicy odpłatności przy metodzie „od zużycia wody” i dopuszczalności dopłat do systemu gospodarki odpadami.

– W mieście Mława w ponad 400 przypadkach domy są wynajmowane, kilkadziesiąt osób zamieszkuje te domy, zużywa wodę i produkuje odpady. I ci, którzy korzyść czerpią z tego najmu długoterminowego, będą mieli w cudzysłowie określam pomoc, zapłacą nie 2400 ale 150 zł. Ja się z tym nie zgadzam, uważam, że powinniśmy informować o tym naszych parlamentarzystów, bo śledziłem poczynania sejmowe jakie z tą ustawą są związane i komisja sejmowe negatywnie opiniowały ten pomysł, natomiast parlament po pierwszym czytaniu to przyjął. Mam wrażenie, że ci którzy decydują o tym nie do końca znają realia samorządowe w poszczególnych gminach. Pokazanie tego, że można dopłacać 9spowoduje że- red) wkrótce państwo radni mogą się zacząć licytować, bo nie 10 zł, ale po złotówce.  jeżeli przyjmie to senat, sejm i prezydent podpisze, będziemy mieli wielki problem w skali naszego miasta. jestem totalnie zaskoczony, że w czasie gry zmienia się zasady, ale okazuje się, że wszystko jest możliwe, żeby za wszelką cenę się przypodobać – mówił burmistrz Kowalewski.

– Ostateczny kształt ustawy nie jest więc do końca ustalony. Jeśli uznamy, że zgodnie z projektem noweli opłata za gospodarowanie odpadami nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, czyli ok. 150 zł, to z pewnością mławski system gospodarki odpadami nie będzie się bilansował – informowała też naszą redakcję rzecznik prasowy UMM Magdalena Grzywacz.

Można więc przypuszczać, że jeżeli jednak zostanie wprowadzona górna granica opłat w metodzie „od zużytej wody” miasto nie zechce dopłacać do systemu i zmieni metodę. A tu już wybór jest niewielki. Metodę „od osoby” miasto zarzuciło już wcześniej, do wyboru pozostaje więc metoda albo „pod powierzchni”, albo od gospodarstwa domowego.

– Te zmiany (ustawowe – red) planowane były już od ponad roku. Mówiłem o tym na zebraniu osiedlowym, był więc czas aby się przygotować. Z tych czterech metod wskazanych w ustawie za najbardziej racjonalną uważam tę „od osoby”. Po zeszłorocznej nowelizacji gmina ma możliwość prawną weryfikacji i kontroli złożonych deklaracji. Za to metoda „od wody” a tym bardziej „od powierzchni” jest wygodna tylko dla urzędników, ale jest najbardziej niesprawiedliwa dla mieszkańca – mówi Zbigniew Ruszkowski – społecznik, który wielokrotnie zabierał głos na osiedlowych zebraniach w sprawie stosowanego w mieście systemu odbioru odpadów.

–  Jeżeli przyjmiemy, że koszty do systemu generują „niewidzialni obcokrajowcy” to w większości na powierzchni 30metrów kw. zamieszkuje nawet 86 osób i zapłacą oni tyle samo ile mieszkaniec miasta, który z oszczędności kupił kawalerkę i sam mieszka. Metoda od powierzchni usankcjonuje to z czym walczył burmistrz – a więc dowolną liczbę „niewidzialnych obcokrajowców”  – dodaje Ruszkowski.

Tak więc na konkretną reakcję miasta trzeba jeszcze trochę poczekać, do czasu uchwalenia ostatecznego kształtu ustawowych przepisów.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 1 vote
Oceń artykuł
guest
50 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Rachmistrz Spisowy nr.56
Rachmistrz Spisowy nr.56
10 miesięcy temu

Ja bym liczył od wyprodukowanego gówna . Ale chwila nie da rady tego policzyć bo gównem zarządza francuz a śmieciami chińczyk a gówniana sytuacja wzięła się od …tak od ludzi widmo.

Uki
Uki
10 miesięcy temu

Może niech będzie od długości buta lub penisa? Tak samo od zużycia wody było absurdalne tak jak proponowana od powierzchni mieszkalnej. Ten pieprzony rząd powinien już dawno na taczkach wyjechać. Sobie podwyżki a nam łupać portfele. Pierwszy raz zgadzam się z burmistrzem. Iż maksymalna kwota w wysokości 150 zł za odpady jest idiotyczna. Szczególnie dla ludzi wynajmującym domy Ukraińcom. Bo to byłoby niestety kosztem innych mieszkańców. Najbardziej sprawiedliwe byłoby od kilograma. Nie piszmy, że wtedy śmieci będą w lasach porzucane. Bo Ci co mają je porzucać to bez względu na metodę robili to i będą robić.

Dwa plus jeden
Dwa plus jeden
10 miesięcy temu
Reply to  Uki

Za wpis masz browara.

Kami
Kami
10 miesięcy temu

A tak w ogóle co się stało ze zbieranymi podpisami o przywróceniu poprzedniej metody czyli od osoby. Ludzie złożyli podpisy i potem cisza a było to dość dawno.

Mławianin
Mławianin
10 miesięcy temu
Reply to  Kami

Oczywiście, że oplata powinna byc od osoby. Tylko stawkę trzeba urealnić. Wynajmujacy mieszkania, domy obcokrajowcom powinnie w deklaracjach ujawniać ilość zamieszkałych tam osób. Ewentualni oszusci powinni byc surowo karani tak, zeby im sie absplutnie to nie opłaciło.

Ciekawostka
Ciekawostka
10 miesięcy temu

Hmm niech się zajmą może najpierw tym bałaganem w muzeum…

Mława jest wściekła
Mława jest wściekła
10 miesięcy temu

No chyba ich głowa boli, mieszkam sam w dużym domu, który odziedziczylem i mam płacić za innych?! Nie ma bata! Popierać ten pomysł będą ludzie którzy zazdroszczą innym! Teraz pytanie, kto będzie wspierany? Przeciętny mławianin, który pracuje i się rozwija czy ludzie na socjale lub pseudo biznesmeni, którzy upychają 7 Ukraińców w kawalerce, jak to zrobią to stracą wszystko, mam nadzieję że zdają sobie sprawę że to będzie wóz albo przewóz… W przeciwnym razie to ludzie zrobią z nimi porządek… Pamiętajcie każdy burmistrz jest rozliczany ze swoich decyzji, coś czuję, że jego następca da mu popalić!

Jeż sobie tupta do ratusza
Jeż sobie tupta do ratusza
10 miesięcy temu

Oj Ruszkowski ma ich teraz na talerzu! Jeśli wprowadzą tą metodę to to będzie początek ich końca, on już będzie wiedział co z nimi zrobić… Wygonić z ratusza! Może wrócą do nauczania i będą się na korytarzu z kiełbiński witać hahaha

były uczeń
były uczeń
10 miesięcy temu

Kielbiński dyrektorem tez będzie tylko do wyborów samorządowych !!!!

karol
karol
10 miesięcy temu

przez lata śmieci były segregowane i palone ,na działkach również parę kijków i liści się spalało i było dobrze ,teraz paru idiotów za kasę robi wodę z mózgu ludziom że to be ,nie nada , kto zapłaci za pożary w GRECJI ,Włoszech , w Ameryce Pół. i Południowej.Co jeszcze wy myślią aby uderzyć ludzi po kieszeni ,czytam że zbieranie grzybów również be ,nie zdrowe ,mięso z trawy będzie zdrowe,do czego ta głupota doprowadzi

Mmm
Mmm
10 miesięcy temu

Metoda od wody i powierzchni lokalu jest delikatnie mówiąc do bani. W kawalerce może mieszkać z 6 osób a w 3 pokojowym mieszkaniu 1 i tak często jest. Natomiast co ma woda wspólnego ze śmieciami. Najsprawiedliwsza była od osoby tylko trzeba to weryfikować a takie narzędzia są w posiadaniu urzędników. Przykładowo w jednym z miast wprowadzono program który bardzo szybko odnalazł osoby nie podane w deklaracjach za śmieci. Tylko trzeba chcieć a nie iść na łatwiznę.

Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy temu
Reply to  Mmm

Nasi radni nic dla wyborców Czas moi drodzy mieszkańcy to zmienić nic z naszego pisania TRZEBA BĘDZIE MĄDRZE WYBRAĆ I WYMAGAĆ OD RAZU A NIE MILCZEĆ.

Ja.
Ja.
10 miesięcy temu

Zrobią tak, żeby ludzi jeszcze bardziej okraść …
Jaki masz w tym prywatny cel?!
Chyba wszystkim w rodzinie już robotę załatwiłeś więc jeszcze ci mało?!

Inka
Inka
10 miesięcy temu

No tak, stara babcia została sama w 100 metrowym domu, a śmieci ma mały woreczek i by miała płacić od metra. jakieś cyrki

Xyz
Xyz
10 miesięcy temu
Reply to  Inka

A na co babci 100 metrowy dom

Inka
Inka
10 miesięcy temu
Reply to  Xyz

Cooo? Mieszka tam 55 lat, moja sąsiadka, mąż umarł, dzieci powyjeżdżały. Po to by miała zajęcie na ogrodzie, nie każdy lata na tańce do siwego włosa

Xyz
Xyz
10 miesięcy temu
Reply to  Inka

No i ok. Jedno wybrać

Jaś
Jaś
10 miesięcy temu
Reply to  Xyz

Dom jest jej i może z nim robić co chce, chociażby miała dom o powierzchni 500 m2 to nie sprawa mławskich urzędników, płaci za śmieci a nie karę za to za ma duży dom!
Śmieci powinni ważyć, ile wyprodukowałes tyle płacisz…nie dość że musimy płacić podatek od nieruchomości to jeszcze płać za śmieci więcej „bo masz dom”!
Idiotyzm! Tych wf’istow niedługo na taczkach wywiozą bo ludzie już z nimi nie wytrzymają, może jeszcze do domu będą włazić i wyganiać ludzi bo ” na co im taki dom? Urzędnikom by się przydał bardziej…”

Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy temu
Reply to  Xyz

Po to że było ją kiedyś stać na taki dom.

Jaś
Jaś
10 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Oj xyz chyba nic nie ma że tak go zazdrość trzyma… Ona ma a on nie… Ojojoj .. jaki świat zły ….ojojoj :'( 😉

Last edited 10 miesięcy temu by Jaś
Jagusia
Jagusia
10 miesięcy temu
Reply to  Xyz

Wiesz, za to co napisałeś, to bez mrugnięcia okiem żebym mogła to by ci przyłożyła z liścia.
Może jeszcze nie dość że od metrażu domu czy mieszkania, to dodatkowo płacić również od całej działki siedliskowej? – bo zielsko z działki też często idzie do brązowych worków, czyli do śmieci, a więc liczyć od metra kwadratowego całej działki siedliskowej i to obojętnie czy zamieszkała czy nie, no nie tak Xyz???
Chyba wszystkie rozumy pozjadałeś i wy…eś.

Julek
Julek
10 miesięcy temu
Reply to  Xyz

Nikogo nie powinno obchodzić na co babci 100 m. Przykładowo jest przywiązana do miejsca i z tego powodu nie może płacić więcej bo ma większy metraż. Ja się zastanawiam kto te bezmyślne sposoby rozliczenia wymyśla. A zapomniałem to wasz wspaniały PIS . Dać 500+ a zabrać dwa razy więcej w podatkach i różnych opłatach.

Inn
Inn
10 miesięcy temu
Reply to  Julek

No zgadza się, niektórzy są przywiazani do miejsca gdzie spędzili większość życia i chociaż ma zajęcie dzięki temu jest sprawna i nie żyje na cudzy koszt w jakimś domu opieki

Mławianin
Mławianin
10 miesięcy temu
Reply to  Inn

W domach opieki nie żyje się na cudzy koszt tylko za wlasne pieniążki albo pieniadze rodziny.

Kuba
Kuba
10 miesięcy temu
Reply to  Mławianin

To zależy proszę pana. DPSy są dofinansowywane, oczywiście nie te prywatne, ale te prywatne to chyba inaczej się nazywają.
Wracając do śmieci, to powiem tylko tyle, że
metry kwadratowe zajmowanego lokalu nie wytwarzają śmieci, śmieci wytwarzają ludzie i całkowitym absurdem jest naliczanie opłaty za śmieci od metra kwadratowego mieszkania czy domu.
Kto wymyślił ten punkt w ustawie i kto go przyklepał jest chyba całkowitym i.diotą po prostu. To jest nielogiczne. Ci którzy wybierają taką metodę, to też skoczeni9 i.dioci moim zdaniem.

Julek
Julek
10 miesięcy temu
Reply to  Xyz

Nikogo nie powinno obchodzić na co babci 100 m. Przykładowo jest przywiązana do miejsca i z tego powodu nie może płacić więcej bo ma większy metraż. Ja się zastanawiam kto te bezmyślne sposoby rozliczenia wymyśla. A zapomniałem to wasz wspaniały PIS . Dać 500+ a zabrać dwa razy więcej w podatkach i różnych opłatach.

Poidło
Poidło
10 miesięcy temu
Reply to  Xyz

Babcia akurat ma mieszkanie po mężu esbeku i po obniżce emerytur na śmieci nie stać…

Kamil Przybyszewski- Przewodniczący Zarządu Osiedl
Kamil Przybyszewski- Przewodniczący Zarządu Osiedl
10 miesięcy temu

Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby uiszczanie opłaty za odpady za realnie wyprodukowana ilość śmieci, w tym przypadku metoda ,,Od Kosza”.
Każdy płaci tyle, ile rzeczywiście wyprodukuje odpadów.
Ta metoda obowiązywała za kilka lat temu, wtedy kiedy USKOM obieral od mławian odpady.

Xyz
Xyz
10 miesięcy temu

No i do lasu zamiast do kosza. Takie są realia.Trochę trzeba się zastanowić, co się pisze.

Mlawiak
Mlawiak
10 miesięcy temu

Ale Pan wymyślił… Wtedy to by nagle mieli po jednym koszu przed posesją a resztę pod bloki, lasu albo cmentarz …

Kamil Przybyszewski- Przewodniczący Zarządu Osiedl
Kamil Przybyszewski- Przewodniczący Zarządu Osiedl
10 miesięcy temu
Reply to  Mlawiak

Zgodzę się z Pana stanowiskiem, przyznaje, że ma Pan rację. Jedyna metoda bliższa rzeczywistości dotyczy opłaty od mieszkańca.

Inka
Inka
10 miesięcy temu

najlepiej od osoby

Xyz
Xyz
10 miesięcy temu
Reply to  Inka

Licząc osoby niezameldowane

Inka
Inka
10 miesięcy temu
Reply to  Xyz

też licząc wszystkich

Z Nowej
Z Nowej
10 miesięcy temu

Panie do roboty się brać. Posty to nie wszystko i puste gadki.

Kamil Przybyszewski- Przewodniczący Zarządu Osiedl
Kamil Przybyszewski- Przewodniczący Zarządu Osiedl
10 miesięcy temu
Reply to  Z Nowej

Bez ustankucoracujecna rzecz osiedla, na rzecz Mławy

kvb
kvb
10 miesięcy temu

Metoda sprawiedliwa w domach jednorodzinnych, w blokach niekoniecznie. Najsprawiedliwiej jest od osoby , tylko wymaga kontroli urzędników.

Mławianin
Mławianin
10 miesięcy temu

Na osiedlach budynków wielorodzinnych to raczej trudne do policzenia… Spółdzielnia mogłaby co prawda potem rozliczac to w przeliczeniu na osobę. Ale podejrzewam, że część śmieci z domków podrzucali by do osiedlowych smietników. Myslę, że jednak najlepsza jest metoda naliczania od ilości osób. Urzą powinien tylko sprawdzać czy ilość w deklaracjach jest zgodna z rzeczywistością. Oszusci powinni być surowo karani finansowo.

Jagusia
Jagusia
10 miesięcy temu
Reply to  Mławianin

Dziwna sprawa, ale część śmieci już jest podrzucana do śmietników spółdzielni mieszkaniowej. Lubię wieczorne spacery i widzę podjeżdżające samochody ze śmieciami pod wiatami śmietnikowymi SM.

Spółdzielnia postawiła wiaty śmietnikowe i wszystko byłoby ok, gdyby nie zbieracze surowców wtórnych. Często jest tak, że do tych wiat trudno wejść, bo śmieci rozrzucone po całej wiacie. Te wiaty to takie przysłowiowe „drzwiczki z byliczki”, czyli tandeta.

Wiaty były zamykane, ale spółdzielnia rozdawała klucze „zbieraczom”, a zresztą w takiej tandecie to pewnie i nie problem popsuć zamek.

L.G
L.G
10 miesięcy temu

No powinieneś do Sejmu kandydować z tymi mądrościami. Nie ma możliwości naliczać od ilości. Ale idź Pan na posła to może zmienisz ustawę

Jagusia
Jagusia
10 miesięcy temu
Reply to  L.G

Czemu nie, ustawę też uchwalali bardzo mądrzy ludzie, ale mądrzy inaczej. 😛
Jak można naliczać opłaty za śmieci od metra kwadratowego domu czy mieszkania? – to chore!!!
Kto produkuje śmieci? – człowiek czy mieszkanie?

Kamil Przybyszewski- Przewodniczący Zarządu Osiedl
Kamil Przybyszewski- Przewodniczący Zarządu Osiedl
10 miesięcy temu

Jedno jest pewne, że wprowadzenie metody od metra kwadratowego, uderzy szczególnie w tych, którzy zamieszkują w miarę w dużych domach lub mieszkaniach.

Problem drogich śmieci leży też w innym miejscu:
Brak składowiska odpadów komunalnych w rękach urzędu miasta, skazuje nas na warunki, które dyktuje właściciel składowiska odpadów.
Przed laty niezależność została oddana w prywatne, a obecnie -obce ręce. Zaś zyski są transferowane do Azji.
Posiadane własnego składowiska, mogłoby w paru procentach zmniejszyć opłatę za odpady w Mławie i zabezpieczyć sytuację na kilka lat do przodu.

Do dziś burmistrz nie znalazł żadnej konkretnego rozwiązania drogich śmieci.
A przypominam, że zarządza miastem grubo 10 lat.

Anonimowy
Anonimowy
10 miesięcy temu

Panie Ruszkowski znów w punkt widze że potrafi pan przeanalizować co dzieje się w sprawie śmieci podnosił pan problemy i nikt nie reagował pamiętam na Wólce burmistrz Zejer mówił wtedy że miasto nie może planować bo nie wiadomo jakie będą zmiany w prawie Wystarczyło t śledzić i Pan to robił i wyciągał wnioski a do ratusza warto słuchać ludzi którzy mają wiedzę w tym o czym mówią

Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy temu
Reply to  Anonimowy

Kto to Ruszkowski

Anka
Anka
10 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Jedyny rozsądny człowiek w tym mieście i jedyny którego burmistrz się boi … Aż żałość bierze jak widzę że burmistrz przed nim ucieka … Z resztą słusznie, moja babcia mi zawsze mówiła, że jak nie masz nic mądrego do powiedzenia to wychodzisz…

Taki
Taki
10 miesięcy temu
Reply to  Anka

To ten emeryt ?

Anonimowy
Anonimowy
10 miesięcy temu
Reply to  Taki

Nie ten drugi ten jest piękny i młody a który trol pyta?

Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy temu
Reply to  Anka

A boi się???????

Anonimowy
Anonimowy
10 miesięcy temu
Reply to  Anonimowo

Podobno tak

Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy temu
Reply to  Anonimowy

A ile będzie kosztował ten metr śmieci

50
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x