Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Śmiertelny narkotyk trafił do Polski. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed MDMB-4en-PINACA


fot.ilustracyjne


Niebezpieczna substancja zbiera śmiertelne żniwo. Narkotyk może być przemycany w mieszankach do palenia, proszkach, kartonikach nasączonych substancją, a także liquidach do e-papierosa.

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy, na terenie Polski można zaobserwować gwałtowny wzrost liczby identyfikacji niebezpiecznej substancji o nazwie MDMB-4en-PINACA (3,3-dimetylo-2-(1-(pent-4-en-1-ylo)-1H-indazolo-3-karboksyamido)butanian metylu), syntetycznego kannabinoidu (kannabinomimetyku).  Jest to substancja zakazana w naszym kraju i należy do grupy nowych substancji psychoaktywnych – grupa III-NPS.

Jak się okazuje substancja ta jest bardzo silna i może powodować poważne zatrucie, a nawet śmierć. Narkotyk można spotkać w różnych postaciach.

– Narkotyk ten może przybierać postać mieszanek do palenia, proszków, kartoników nasączonych substancją, liquidów do e-papierosa. Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne – poinformował GIS.

Po jego zażyciu mogą wystąpić halucynacje, paranoja, psychoza, a także agresywne i gwałtowne zachowanie oraz nudności, wymioty, zaburzenia motoryki i zaczerwienienie spojówek oczu. Bardzo groźne mogą okazać się objawy sercowo-naczyniowe, które mogą doprowadzić do drgawek, utraty przytomności oraz śpiączki.

Posiadanie oraz zażywanie takiego typu substancji w Polsce jest zakazane.

– Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii za wprowadzanie do obrotu, przetwarzanie, posiadanie, przywóz i wywóz nowych substancji psychoaktywnych grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności – dodaje GIS

źródło: GIS

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x