Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Ekologia po mławsku. Stawiają ule i stosują opryski jak popadnie


Ostatnio miasto pochwaliło się, że na terenie mławskiej oczyszczalni ścieków stanęły trzy pszczele ule. – Prawdopodobnie wkrótce, specjalnie dla tych owadów, zostaną zasiane kwietne łąki – napisał  na swojej stronie internetowej ratusz. Jak się jednak okazuje równocześnie firma utrzymujące zieleń prowadzi w mieście w biały dzień opryski, stosuje do tego roundup.


W tej sprawie interweniował Zbigniew Ruszkowski, który na taki obrazek natknął się 3 sierpnia około godziny 9 rano. Później w wydziale środowiska urzędu miasta udało mu się ustalić, że środkiem jakiego używano był roundap, o którego szkodliwości toczyła się i toczy nadal ożywiona dyskusja.

 – Taki widok rano. Oprysk na chwasty a o pszczołach nikt nie pomyślał. Oczywiście interweniowałem w firmie i z wyjątkiem pani w sekretariacie nie było miło mówiąc oględnie, ale że jestem uparty prace przerwano – napisał na swoim facebooku Ruszkowski.

Zwykle kojarzymy, że największą korzyścią z pszczoły jest wytwarzany miód. Trudno te korzyści szeregować, ale na pewno nie mniejszą jest zapylanie roślin, które wykonują podczas zbierania nektaru i pyłku.  Według badaczy aż  75 proc. wszystkich roślin w ekosystemach lądowych jest zapylanych przez pszczołowate i doskonale wiedzą o tym rolnicy uprawiający rośliny owadopylne. Stosując więc przy uprawach żelazną zasadę, że oprysków dokonuje się w godzinach wieczornych, gdy pszczoły nie dokonują już oblotów.

W sąsiednich miastach jak np. w Ciechanowie czy Przasnyszu funkcjonują miejskie pasieki, przede wszystkim w celach promocyjnych. Powoduje to jednak, że sadzą tam takie odmiany kwiatów i roślin, które mogą zapylać pszczoły.

Jak zapowiada mławski ratusz, trzy ule przy oczyszczalni, to dopiero początek pasieki, która może się powiększyć, a w przyszłości wyprodukowany miód będzie wykorzystywany do promocji partnerstwa firmy SUEZ Woda i Miasta Mława.

Jeżeli jednak nie zmieni się techniki używania środków chemicznych do pielęgnacji zieleni, nie wiadomo czy mławska przyszła pasieka ma przed sobą jakąś przyszłość.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
24 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mirek
Mirek
1 miesiąc temu

Sławek, Zbigniew, Marcin, Marek kto jeszcze na burmistrza? Wasze typy?

Eleonora
Eleonora
1 miesiąc temu
Reply to  Mirek

Mirek radny

Tymon
Tymon
1 miesiąc temu
Reply to  Mirek

Kiełbik

Anonimowy
Anonimowy
1 miesiąc temu
Reply to  Tymon

He he he dobry żart

Gnom
Gnom
1 miesiąc temu

Popieram dobry ruch

Psssssellllll
Psssssellllll
1 miesiąc temu

Raszkowski startuje na burmistrza, Wróble ćwierkają. Coś w tym musi być

Jagusia
Jagusia
1 miesiąc temu
Reply to  Psssssellllll

Może byłby lepszym burmistrzem niż obecny… wszak nie wuefista. Tyle, że jemu chyba bardzo blisko do PIS, a na tych nie będę głosować, o nie.
Ps. Jeśli podajesz czyjeś nazwisko, to postaraj się pisać je prawidłowo i nie przekręcaj go, bo to brak szacunku i to nie dla nazwiska, tylko dla człowieka je noszącego, a każdego człowieka należy szanować. Nie nauczyli tego w domu?

Last edited 1 miesiąc temu by Jagusia
Gnom
Gnom
1 miesiąc temu
Reply to  Psssssellllll

Popieram dobry ruch

Blue
Blue
1 miesiąc temu

Postawa godna pochwały!!

Inn
Inn
1 miesiąc temu

Firma zajmująca się zielenią zna się na robocie jak widać, najlepiej wychodzi im wycinka zdrowych drzew

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu
Reply to  Inn

I jak widać na zdjęciach również na truciu pszczół też się dobrze znają.
Ponadto są idealni w cięciu drzew na „jeżyka”. Poza tym bardzo ładnie kształtują krzewy w parku. Pewnie lada moment będzie wielkie cięcie krzewów przy parkanie, bo krzewy już wyszły sobie na chodnik przy Wyspiańskiego.
Tyle tylko, że codziennik jeszcze o tym nie pisał i zdjęć nie porobił, a więc wszyscy udają, że wszystko jest ok.
Tak, firma AGROSAN to bardzo profesjonalna firma w pielęgnowaniu zieleni. Polecam ją wszystkim znajomym. Ciekawe ile miasto płaci tej firmie za zajmowanie się się zielenią miejską, porządkiem w mieście i w parku. Ławki w parku non stop po.srane, na rabatach między kwiatami zielsko, ogólny syf tak w parku jak i w mieście. Ciekawe czy burmistrz też ma tak na swoim podwórku w Trzcińcu – ktoś widział, ktoś coś wie?

bardzogrubaberta
bardzogrubaberta
1 miesiąc temu
Reply to  Kuba

Tak, lada dzień pewnie zobaczymy artystyczne cięcie krzewów w parku, tak samo artystyczne jak i drzew przy ulicach.
A propos drzew, to w kamienicy („Pod cycami”), którą burmistrz opylił, na balkonie wyrosło już niezłe drzewko.
Panie burmistrzu, co z tą kamienicą? Nowy właściciel miał tam coś robić zdaje się w ciągu 2 lat od zakupu i co? – nie robi nic, przewietrzył, porobił przeciągi i kamienica jakoś się nie posypała, aq chyba o to chodzi tem nowemu.
Jak można było sprzedać za grosze tę kamienicę i to jeszcze nie wiadomo komu, komuś kto nie ma zamiaru jej remontować, tylko czeka na jej rozsypkę, bo brak mu funduszy.

Kamil Przybyszewski- Przewodniczący Zarządu Osiedl
Kamil Przybyszewski- Przewodniczący Zarządu Osiedl
1 miesiąc temu

Panie Burmistrzu, a co Pan powie na temat firmy Suez, która jest jednym z bohaterów tego dokumentu https://youtu.be/5UmsQ62UeQQ
Zapraszam do obejrzenia

Jagusia
Jagusia
1 miesiąc temu

Panie Kamilu, ludzie na stołkach nie kierują się sumieniem, bo go nie mają – sprzedali…

Kamil Przybyszewski- Przewodniczący Zarządu Osiedl
Kamil Przybyszewski- Przewodniczący Zarządu Osiedl
1 miesiąc temu

Gratuluję, takich działaczy jak Zbigniew Ruszkowski w tym mieście nam potrzeba

Anka W.
Anka W.
1 miesiąc temu

A co z naszą ścieżką do biegania? Ja nadal na nią czekam i mam nadzieję że Pan nie przestanie o nią walczyć … bo znając naszych radnych, bez Pana jej nie będzie …

Z.R.
Z.R.
1 miesiąc temu
Reply to  Anka W.

Nie odpuszczam

Warszawska Banda
Warszawska Banda
1 miesiąc temu

BRAWO DLA PANA ZBYSZKA

Gdyby on nie zareagował nikt inny by tego nie zrobił, super, że jest ktoś na kogo możemy liczyć i nie tylko my
Oby było więcej takich ludzi i miłośników zwierząt!

Pozdrawiam Pana Zbyszka i jego kota – dostojnego Kitosława!

Olga
Olga
1 miesiąc temu

Tragedia! Żeby to mieszkańcy musieli uczyć „gospodarzy miasta” jak o nie dbać.
Dobrze że mamy w mieście chociaż jednego działacza, który potrafi o nas i o zwierzęta zadbać, odnoszę wrażenie, że gdyby nie Pan Ruszkowski to burmistrz nic by nie robił

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu
Reply to  Olga

Jak to nic??? nic nie robi? – a dobre wrażenie to kto robi? Kto lubi błyszczeć w blasku kamer? (chociaż ostatnio jakoś mniej, chyba się boi covida), kto się uśmiecha i podaje wszystkim rękę, kto po łapkach całuje emerytki? no kto?

Pani Gosia
Pani Gosia
1 miesiąc temu
Reply to  Kuba

On nie ma wyglądać, on ma działać, za to bierze pieniądze, a błyszczeć i stroić się to moge ja, pewnie bym nieźle wyglądała, kto wie, może nawet lepiej niż on

Kuba
Kuba
1 miesiąc temu
Reply to  Pani Gosia

Heh, to sarkazm przecież 😉

Pani Gosia
Pani Gosia
1 miesiąc temu
Reply to  Kuba

A to żarcik 😉

Jagusia
Jagusia
1 miesiąc temu

Największą korzyścią z pszczoły, to jest właśnie zapylanie kwiatów. Osa nie zapyla, bo osa raz siądzie na mniszku, następnie na jakimś kwiatku, a trzeci będzie np. mak itd., a pszczoła jak wyleci z ula i spije nektar z mniszka, to szuka już tylko mniszka i dlatego zapyla rośliny przy okazji pobierania nektaru.
Dla człowieka chyba najważniejsze jest zapylanie roślin przez pszczoły.
Miód dla człowieka choć jest zdrowy i smaczny, to jest produkt uboczny. Dla pszczoły jest bardzo ważny, bo to jej pożywienie.
Kiedyś, kilka lat temu widziałam jak pracownicy spółdzielni chodzili z opryskiwaczami i niszczyli kwitnący mniszek lekarski. Ile pszczół wtedy zginęło? – to było masowe morderstwo pszczół, tak samo jak w tym przypadku.
Mława i pszczoły – dlaczego w Mławie nagminnie sadzi się tylko begonie, które nie mają nektaru? Ratusz i burmistrz mianują się przyjaciółmi pszczół – to chyba jakiś żart.
Chociaż przy ratuszu w tym roku posadzono nawet kilka szałwii – kiedyś to była bardzo popularna roślina na wszelkich rabatach, a dziś zdaje się zapomniana, a szczególnie w Mławie.

24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x