Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

O pszczołach – w Ostoi św. Antoniego


W Ostoi św. Antoniego odbywa cykl warsztatów adresowanych do dzieci, młodzieży a także w formie spotkań międzypokoleniowych pod hasłem „Pszczoła – najważniejszy z zapylaczy”. Ich celem jest szeroko pojęta edukacja na temat roli pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym.


Warsztaty poświęcone roli pszczół w zabytkowych wnętrzach oraz ogrodach zespołu klasztornego w Ratowie organizuje stowarzyszenie Ratujmy Ratowo we współpracy z Sanktuarium św. Antoniego z Padwy. W ich programie przewidziano m.in. prelekcję, wygłoszoną przez doktora rolnictwa a także wieloletniego pszczelarza, filmiki edukacyjne, kreatywne formy poszerzenia wiedzy na temat roli pszczół i wspólne sadzenie roślin w założonej w klasztornych ogrodach oazie miododajnej.

Sanktuarium św. Antoniego usytuowane jest w urokliwym dorzeczu Wkry, na obszarze chronionym Natura 2000.Bardzo ważną rolę odgrywa tu przyroda, której piękno można kontemplować o różnych porach roku. Troska o przyrodę – doskonałe dzieło Stwórcy – wprost wpisuje się również we franciszkańskie dziedzictwo ratowskiego konwentu, który został zbudowany przez Zakon Braci Mniejszych. Nasza inicjatywa jest ponadto odpowiedzią na wezwanie Ojca św. Franciszka zawarte w encyklice ‘Laudato Si” – podkreśla rektor, ks. kan. Bogdan Pawłowski.

W ramach warsztatów przybliżane jest m.in. pojęcie zapylacza, prezentowane przyczyny powstania układu roślina kwiatowa – zapylacz, omawiane gatunki pszczół oraz innych owadów zapylających zamieszkujących Polskę, podkreślane znaczenie pszczół i zapylaczy w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym jak też ukazywane praktyczne aspekty zakładania oaz miododajnych z roślin łatwych w uprawie.

Celem projektu jest uwrażliwianie społeczności Mazowsza na szczególną rolę pszczół w życiu każdego człowieka. Chcemy w ujęciu długofalowym zachęcić do szeroko zakrojonych działań na rzecz poprawy warunków bytowania zapylaczy, m.in poprzez powszechne zakładanie oaz miododajnych, a w rolnictwie – bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin, m.in. poprzez rozpylanie ich w nocy. – wskazujewiceprezes stowarzyszenia, Monika Pietrzak – Ners.

W ramach projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, zostaną przeprowadzone łącznie 4 warsztaty poświęcone roli pszczół oraz innych zapylaczy.

Źródło i foto: Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x