Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Potłuczone nagrobne macewy na Zabrodach. Odkopany kawałek historii


Przy okazji budowy kanalizacji deszczowej w ulicy Zabrody, dokonano ciekawego odkrycia. Okazuje się, że pod asfaltem znajduje się warstwa potłuczonych nagrobnych macew, pochodzących z któregoś z żydowskich cmentarzy, których użyto do utwardzenia ulicy. Na razie trudno powiedzieć kto i kiedy utwardzał drogę w taki sposób.


– Wykopane przy prowadzeniu wykopów macewy przewieźliśmy do siedziby MPDM w Uniszkach. Wszystkie są potłuczone, a ich fragmenty były użyte do utwardzenia drogi. Najpierw było ich około setki, nadal jeszcze są odkopywane dalsze. Czekamy na decyzję miasta co z nimi się dalej podzieje – mówi Mariusz Goździewski prezes MPDM.

– Macewy są bardzo potłuczone. Na drogę trafiły zapewne z pobliskiego cmentarza. Na jednej z nich udało się odczytać datę 1924 r., ale na tym etapie trudno coś więcej wywnioskować, bo na razie nie da się ich zrekonstruować. Dobrze, że pracownicy są uważni i zwrócili na to uwagę. Macewy zapewne przekazane zostaną do którejś z gmin żydowskich, która zadecyduje o ich losie – mówi Katarzyna Chmielewska, archeolog nadzorująca prowadzoną inwestycję.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Czarnek
Czarnek
1 miesiąc temu

Kiedyś to dobrze zagęszczali pod drogami, teraz to prowizorka

Stefan
Stefan
1 miesiąc temu

Trzeba je przewieźć na kirkut przy ul. Warszawskiej lub na miejsce starego kirkutu przy ul. Zabrody,, który był miejscem pochówku Żydów do połowy dziewiętnastego wieku. Macewy w drogę wbudowali zapewne Niemcy ponieważ z tego kirkutu przy ul. Zabrody i z tego przy ul. warszawskiej wywozili je do swojej bazy w Krzywonosi. Część macew wróciła i dziś jest elementem pomnika w kształcie menory przy ul. Warszawskiej.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x