Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Chcesz kupić elektryczne auto? Jest dofinansowanie


Od poniedziałku 12 lipca osoby fizyczne w ramach programu „Mój elektryk” mogą składać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wnioski o dofinansowanie zakupu samochodów zeroemisyjnych, czyli elektrycznych i wodorowych. Kwota dotacja sięga 18 750 zł, a w przypadku rodzin wielodzietnych ­– nawet 27 000 zł. Wkrótce o dopłaty do „elektryków” będą mogli występować także przedsiębiorcy, samorządy i inne instytucje.


Celem programu priorytetowego NFOŚiGW „Mój elektryk” jest uniknięcie zanieczyszczenia powietrza poprzez wspieranie zakupu lub leasingu nowych, ekologicznych pojazdów. Osiągnięty ma być zarazem ważny cel społeczny – upowszechnienie aut zeroemisyjnych.

Program „Mój elektryk” w nowej odsłonie, uwzględniającej dotychczasowe doświadczenia i tendencje w sektorze elektromobilności, daje osobom fizycznym możliwość otrzymania z NFOŚiGW bezzwrotnej dotacji do zakupu fabrycznie nowych pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1, których cena (koszt nabycia) nie przekracza 225 000 zł, przy czym – warto to podkreślić – limit cenowy nie dotyczy posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Dotacja wynosi do 18 750 zł, natomiast w przypadku rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci może sięgnąć 27 000 zł.

Uruchamiany w poniedziałek 12 lipca b.r. w NFOŚiGW nabór wniosków od osób fizycznych potrwa do 30 września 2025 r. albo do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel. Budżet naboru wynosi do 100 mln zł, natomiast na realizację całego programu „Mój elektryk” skierowane będzie w tym roku aż pół miliarda zł w formie bezzwrotnych form dofinansowania.

Procedura ubiegania się o dotację na „elektryka” przez osoby fizyczne jest prosta, szybka i odbywa się online przy minimum formalności. Zainteresowana osoba powinna jedynie przygotować wniosek o dofinansowanie i złożyć go w NFOŚiGW w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) dostępny  pod adresem: http://gwd.nfosigw.gov.pl

– Dofinansowanie dla nabywców indywidualnych będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu auta. Aby ją uzyskać, wystarczy przedstawić fakturę zakupu i przejść kilka prostych kroków w formularzu online – podkreśla wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski. 

Równolegle, jeszcze w lipcu b.r.,   ruszy nabór na banki, które będą dystrybuowały dopłaty do leasingu. Po finalizacji tego procesu wnioskodawcy nie będący osobami fizycznymi zyskają możliwość ubiegania się o dofinansowanie więcej niż jednego pojazdu, a wysokość dotacji uzależniona zostanie od rodzaju auta i przewidywanego przebiegu. Dofinansowanie zakupu pojazdów dostawczych kategorii N1 wyniesie nawet 70 tys. zł. Warunkiem będzie zadeklarowanie średniorocznego przebiegu powyżej 20 tys. km. Na dopłaty do umów leasingu elektryków firmowych trafi 400 mln zł.

Program będzie realizowany do 2026 r., przy czym zawieranie umów potrwa do 31 grudnia 2025 r., a okres wydatkowania środków – do 30 czerwca 2026 r.

źródło: NFOŚIGW

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Lolo
Lolo
3 miesięcy temu

Auta elektryczne w kraju z elektrowniami węglowymi to będzie jeszcze większe zanieczyszczenie powietrza

Czarnek
Czarnek
3 miesięcy temu

To taki jest „fajny” że trzeba dotować?

Hemi
Hemi
3 miesięcy temu
Reply to  Czarnek

Dotacje do samochodów elektrycznych, ile te melexy w ogóle można nazwać samochodami, to wymysł UE.

Która to UE za kilka już lat chce zakazać w ogóle produkcji normalnych samochodów. Oczywiście na rynek UE, bo na inne rynki producenci z Niemiec będą mogli sprzedawać i zarabiać jak do tej pory.

A w tej chorej UE już za kilka lat samochód stanie się dobrem nieosiągalnym dla przeciętnej rodziny. Będzie do wyboru kupno albo jakiegoś starego ramola albo nowego elektryka za ciężkie pieniądze.

Taką to przyszłość chce ludziom UE zgotować. Zabierać się stamtąd gdy tylko będziemy musieli choć złotówkę do tego biznesu dopłacić…

Jagusia
Jagusia
3 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Podaj źródło tych swoich bajek.
Widzę, że już tworzycie argumenty do polexitu, takie które suweren zapatrzony w kur.wizję przyjmie bez zmrużenia okiem i na samą wieść o nich będzie się bulwersował:
„No jak tak można! Opuszczamy Unię! Co oni sobie myślą!”
Hemi, pajacu pisowski przestań siać zamęt.

Hemi
Hemi
3 miesięcy temu
Reply to  Jagusia

Wrzuć sobie w wyszukiwarkę hasło „Komisja Europejska Fit for 55” i uzupełnij deficyt wiedzy, na przeprosiny nie liczę

Jagusia
Jagusia
3 miesięcy temu
Reply to  Hemi

Ty też sobie uzupełnij deficyt wiedzy, bo mówi się nie tylko o elektrykach ale i o samochodach napędzanych wodorem. Przyjmujesz wiadomości wybiórczo, ale wy, pislamiści już tak macie.

Ponadto kto to wie co będzie za 14 lat, czy nasza planeta zdzierży tę degradację środowiska naturalnego…

Nie licz na przeprosiny, bo mam cię za co przepraszać.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x