Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czy wiesz coś o patronach mławskich ulic?


Wokół pomnika św. Wojciecha stoi ciekawa wystawa plenerowa pt. „Byli, przybyli, są – czyli o patronach naszych ulic i tych, których jeszcze nie znamy”. Na pomysł, aby w ten sposób przybliżyć postaci przynajmniej niektórych patronów naszych ulic wpadło Stowarzyszenie „Mława Miasto Zabytkowe”. Na kilkunastu planszach znajdują się krótkie notki o 70 osobach. Stowarzyszenie zapowiada dalszy ciąg tej akcji.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Uroczyste otwarcie ustawionej już kilka dni wcześniej wystawy nastąpiło w niedzielne popołudnie.

Jak piszą autorzy wystawy związek wybranych przez nich osób z naszym miastem  jest różny. „Jedni związani byli z nim całe życie, inni jedynie poprzez miejsce urodzenia. Są wśród nich tacy, których rzuciły tu koleje losu i tacy, dla których Mława była jedynie epizodem w meandrach życiorysu”. Tworzą oni poczet osobowości wpisujących się w historię miasta , a ich nazwiska są wśród nas obecne”.

Ciekawym akcentem i niejako dopowiedzeniem  treści wystawy były wystąpienia dwóch zaproszonych gości. Olaf Korwin-Pawłowski opowiedział krótko o swoim  ojcu – Stanisławie Korwin-Pawłowskim. Z kolei zaprzyjaźniony z Mławą jazzman Kuba Stankiewicz przywołał postać Wiktora Younga, którego imię od niedawna nosi jeden z mławskich skwerów.

Stowarzyszenie „Mława Miasto zabytkowe” już zapowiada, że tych informacji o patronach naszych ulic będzie więcej, również na fanpage stowarzyszenia.

– Na początek wybraliśmy około 200 osób, które zakwalifikowały się. Tu niestety jest ich 70, więc jest materiał na kolejne wystawy – mówił Tadeusz Stabach.

Zapraszamy, bo tę wystawę trzeba obejrzeć koniecznie!

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Zenon
Zenon
14 dni temu

Bardzo ciekawa wystawa. Często mieszkańcy ulicy, której patronem jest lokalny bohater nie znają jego historii. Ta wystawa pozwala uzupełnić naszą wiedzę Brawa dla stowarzyszenia Mława Miasto Zabytkowe.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x