Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czy wiesz coś o patronach mławskich ulic?


Wokół pomnika św. Wojciecha stoi ciekawa wystawa plenerowa pt. „Byli, przybyli, są – czyli o patronach naszych ulic i tych, których jeszcze nie znamy”. Na pomysł, aby w ten sposób przybliżyć postaci przynajmniej niektórych patronów naszych ulic wpadło Stowarzyszenie „Mława Miasto Zabytkowe”. Na kilkunastu planszach znajdują się krótkie notki o 70 osobach. Stowarzyszenie zapowiada dalszy ciąg tej akcji.


Uroczyste otwarcie ustawionej już kilka dni wcześniej wystawy nastąpiło w niedzielne popołudnie.

Jak piszą autorzy wystawy związek wybranych przez nich osób z naszym miastem  jest różny. „Jedni związani byli z nim całe życie, inni jedynie poprzez miejsce urodzenia. Są wśród nich tacy, których rzuciły tu koleje losu i tacy, dla których Mława była jedynie epizodem w meandrach życiorysu”. Tworzą oni poczet osobowości wpisujących się w historię miasta , a ich nazwiska są wśród nas obecne”.

Ciekawym akcentem i niejako dopowiedzeniem  treści wystawy były wystąpienia dwóch zaproszonych gości. Olaf Korwin-Pawłowski opowiedział krótko o swoim  ojcu – Stanisławie Korwin-Pawłowskim. Z kolei zaprzyjaźniony z Mławą jazzman Kuba Stankiewicz przywołał postać Wiktora Younga, którego imię od niedawna nosi jeden z mławskich skwerów.

Stowarzyszenie „Mława Miasto zabytkowe” już zapowiada, że tych informacji o patronach naszych ulic będzie więcej, również na fanpage stowarzyszenia.

– Na początek wybraliśmy około 200 osób, które zakwalifikowały się. Tu niestety jest ich 70, więc jest materiał na kolejne wystawy – mówił Tadeusz Stabach.

Zapraszamy, bo tę wystawę trzeba obejrzeć koniecznie!

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Zenon
Zenon
3 miesięcy temu

Bardzo ciekawa wystawa. Często mieszkańcy ulicy, której patronem jest lokalny bohater nie znają jego historii. Ta wystawa pozwala uzupełnić naszą wiedzę Brawa dla stowarzyszenia Mława Miasto Zabytkowe.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x