Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Terytorialsi na motocyklach.  Święto 5 MBOT


7 lipca obchodzone jest Święto 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym roku, by uczcić ten wyjątkowy dzień żołnierze zorganizowali rajd motocyklowy odwiedzając miejsca pamięci. Pierwszym punktem były Szyszki.


Dziś o 9 rano, by uczcić Święto Brygady, grupa żołnierzy – motocyklistów wyruszyła w rajd po rejonie odpowiedzialności 51 batalionu lekkiej piechoty by odwiedzić miejsca pamięci poległych w walkach o wolność. Jednym z głównych punktów rajdu był symboliczny grób Roja i Mazura, który znajduje się w Szyszkach.

W 2018 roku, podczas centralnych obchodów dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie, Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej wręczył Dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej Decyzję Nr 16/MON w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji, przyjęcia nazwy wyróżniającej Mazowiecka, nadania imienia patrona – ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. RÓJ, oraz ustanowienia Święta 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej na dzień 7 lipca.

7 lipca ’44 roku rozpoczęła się jedna z największych operacji z udziałem naszych poprzedników, żołnierzy Armii Krajowej, a mianowicie Operacja Ostra Brama, w której wzięło udział ponad 12 tysięcy żołnierzy AK, a ok 500 poniosło śmierć. To oni własnymi rękami walczyli o wyzwolenie Wilna z rąk niemieckiego okupanta, walcząc o nienaruszalność ziem północno – wschodnich Rzeczpospolitej Polskiej.

Armia Krajowa i Wojska Obrony Terytorialnej to dwie formacje, które dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny.

Oficjalne obchody Święta 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej będą miały miejsce podczas piątkowej przysięgi wojskowej.

źródło i fot. 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimus
Anonimus
3 miesięcy temu

I znowu patologia się reklamuje. Darmozjady.
J384Ć P15

Odwrócony
Odwrócony
3 miesięcy temu

Zapytajcie Litwinów co sądzą o AK i operacji ,,Ostra Brama”. Dla większości z nich AK to organizacja przestępcza, a operacja ,,Ostra Brama” to próba podtrzymania okupacji Wilna..

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x