Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Spotkanie edukacyjno-profilaktyczne dla seniorów w ramach programu MDK „Recepta na długowieczność”


6 lipca 2021 r.w sali kina MDK odbyło się pierwsze spotkanie edukacyjno-profilaktyczne dla seniorów z terenu Mławy. W wykładach wzięło udział czterdzieścioro trzech mieszkańców w wieku 60+. Specjalnie dla tej grupy zorganizowaliśmy trzy prelekcje, których tematem było zdrowe odżywianie, ćwiczenia wpływające na poprawę kondycji fizycznej oraz porady prewencyjne, jak przeciwdziałać włamaniom i kradzieżom, na które narażone są osoby w starszym wieku.


Wykłady przygotowali: dr Marek Jakubiak — lekarz nauk medycznych, instruktor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mławie — Martyna Woźniak oraz asp. szt. Mirosław Cieślak z Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

Celem działania było uświadomienie seniorom zagrożeń wynikających z nadużywania leków, które po przedawkowaniu mogą mieć działania psychoaktywne zbliżone do mocniejszych środków odurzających, takich jak narkotyki czy dopalacze. Mamy nadzieję, że przekazane przez ekspertów rady okażą się pomocne w codziennym życiu, a stosowanie się do nich wpłynie na poprawę zdrowia i pozwoli skutecznie przeciwdziałać lekomanii, której przyczyny bywają różne – samotność, trudna sytuacja życiowa, bezsenność, przewlekłe choroby oraz problemy z pamięcią.

W ramach programu Miejskiego Domu Kultury pn. „Recepta na długowieczność” przypominamy, że należy zachować umiar w przyjmowaniu farmaceutyków, a przede wszystkim odżegnywać się od środków mających silne działanie uzależniające i zawierających opioidy, takie jak kodeina, morfina, metadon itp., które mogą znajdować się w naszej domowej apteczce.

Eksperci przekazali dużą dawkę wiedzy teoretycznej, ale również praktycznej. My również dowiedzieliśmy się wiele o codziennych zwyczajach żywieniowych mławskich seniorów oraz ich aktywności fizycznej. W zebraniu tych informacji pomogła nam przygotowana uprzednio ankieta i rozmowa, na którą był czas po każdym z wykładów. Każdy uczestnik wykładów otrzymał również gadżet profilaktyczny, który z pewnością pozwoli zachować kontrolę nad zażywanymi farmaceutykami.

Po zakończeniu części edukacyjno-profilaktycznej uczestnicy wykładów wybrali się w podróż autokarem do Niestumia pod Ciechanowem. Tam w ośrodku rekreacyjno-wypoczynkowym odbyło się spotkanie taneczne z poczęstunkiem.

źródło i fot. MDK Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x