Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Jaki zawód wybrać dla siebie?


Wybór ścieżki zawodowej przysparza młodym osobom wiele problemów. Chcą one przede wszystkim zdobyć zawód, który zapewni im dobrze płatną pracę. Jakie aspekty wziąć pod uwagę przy wyborze idealnej dla siebie profesji?


Zapotrzebowanie na rynku pracy

Zanim zdecydujemy się podjąć naukę w określonym kierunku, zorientujmy się, jak wygląda dzisiejszy rynek pracy zarówno w przekroju lokalnym, jak i krajowym. Warto również zapoznać się z prognozami ekspertów dotyczącymi kwestii zatrudnienia w kolejnych latach. Celujmy w zawody, na które pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie.

Obecnie mówi się, że ze znalezieniem pracy nie mają problemu programiści, medycy czy inżynierowie. Na rynku pracy doskonale odnajdują się również finansiści – księgowi czy bankowcy. Niemniej jednak pracodawcy poszukują również pracowników do wykonywania prac fizycznych. Jeśli nie chcemy poświęcać wielu lat na naukę, możemy spróbować zdobyć konkretny fach, na przykład w zakresie budownictwa. Ze znalezieniem pracy nie mają problemu murarze, operatorzy koparki czy żurawia.

Umiejętności własne

Szukając odpowiedniego dla siebie zawodu, musimy wziąć pod uwagę predyspozycje własne. Nie odnajdziemy się bowiem w zawodzie kelnera, jeśli nie lubimy kontaktu z ludźmi, a także przebywania w ciągłym ruchu. Jeśli zaś problem sprawia nam usiedzenie dłużej w jednym miejscu, to praca biurowa z pewnością nie jest dla nas.

Co istotne, w testach predyspozycji zawodowych to właśnie umiejętności i cechy, jakie posiadamy, odgrywają kluczową rolę. Warto także zastanowić się, co sprawia nam przyjemność, tak aby praca nie była jedynie przykrym obowiązkiem. W przeciwnym razie już po kilku latach możemy poczuć wypalenie zawodowe, które z najgorszym przypadku może nawet skończyć się depresją. Wybierając zawód nie warto kierować się przede wszystkim potencjalnymi zarobkami. To, że pensja pozwoli nam żyć na wysokim poziomie, nie przełoży się na satysfakcję i zadowolenie z życia, jeśli nie będziemy lubić tego, co robimy.

Przegląd zawodów

Obecnie możemy kształcić się w bardzo wielu zawodach. Zarówno szkoły średnie, jak i wyższe, oferują nam cały szereg rożnego rodzaju kierunków. Niektóre z nich znamy doskonale (prawo, medycyna), inne zaś nieco mniej (psychologia biznesu). Zanim zdecydujemy się na konkretny kierunek kształcenia, warto zapoznać się z jego specyfiką.

Nasze wyobrażenia mogą bowiem znacznie odbiegać od tego, jak dany zawód wygląda w rzeczywistości. Ciekawe informacje, dotyczące różnych profesji, znajdziemy na stronie https://www.zawody.pl/. Jest to miejsce, w którym nie tylko dowiemy się o potencjalnych zarobkach w danej branży, ale również dowiemy się, jakie wymagania stawiane są w kandydatom do pracy w konkretnych zawodach. Przegląd zawodów może okazać się bardzo pomocny nie tylko osobom dopiero zaczynającym karierę, ale również tym, którzy planują w najbliższym czasie się przebranżowić. Pomoże on podjąć dobrą decyzję, która poparta będzie wartościowymi informacjami na temat konkretnego zawodu. 


Artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]