4 największe niespodzianki w historii futbolu.

Piłka nożna, jedna z najpopularniejszych dziedzin sportowych na całym świecie, ale też najbardziej nieprzewidywalny sport. Jak często zdarza się, że gra jest absolutnie nieprzewidywalna i wielki faworyt po meczu staje się wielkim przegranym? Mecze też zostały zapamiętane z powodu kontrowersyjnej gry, kary czy głośnego błędu. Dlatego też obstawianie meczu jest tak ekscytujące, bo jest w tym element ryzyka i niewiadomej Oczywiście można zmniejszyć ryzyko złego obstawiania sprawdzając aktualne typy piłkarskie, ale pewności wygranej nie ma nigdy. Poniżej przedstawiamy kilka zaskakujących wyników meczów w historii futbolu, które przekreśliły szanse na wygraną dla obstawiających faworytów tych meczów.

1. Mistrzostwa świata mecz USA – Anglia, 1950 rok.

„Cud na trawie” takie miano zyskał ten mecz rozegrany 29 czerwca 1950 roku na stadionie Estádio Independência w Belo Horizonte. Anglicy – zdecydowany faworyt, atakowali od samego początku, ale już w ciągu pierwszych 12 minut meczu nie wykorzystali natrafiających się świetnych okazji do strzelenia gola. Natomiast bramkarz USA Frank Borghi, został zapamiętany jako znakomicie rozgrywający zawodnik. Drużyna USA swój zwycięski gol zdobyła w 38 minucie gry i strzelił ją Walter Bahr. Jego mistrzostwo polegało na tym, że dotykając piłki głową całkowicie zmylił angielskiego bramkarza Berta Williamsa i tym sposobem strzelił gola. Anglicy próbowali jeszcze w drugiej połowie meczu odmienić losy spotkania, nawet domagając się rzutu karnego. Jednak wynik 1-0 dla USA pozostał niezmieniony. Na podstawie tego meczu w 2005 roku powstał film o tytule „Gra ich życia”.

1. Mistrzostwa Świata FIFA, Korea Północna – Włochy, 1966 rok

Koreańczycy jak wiadomo, zespół całkowicie nieznany, grali swoje mecze grupowe w Middlesbrough, gdzie zdobyli dużą popularność. Nawiązywali przyjazne kontakty z mieszkańcami, chodzili po mieście, treningi odbywali przy pełnym stadionie angielskich widzów. Tak się zaprzyjaźnili z miejscową ludnością, że gdy Koreańczycy rozgrywali mecz z Portugalią w Liverpoolu, to kibice Middlesbrough pojechali tam za nimi. Zwycięski mecz z faworytem spotkania Włochami, był rozegrany na stadionie Ayresome Park w Middlesbrough. Nikt nie dawał żadnej szansy Koreańczykom, bo większość z nich pochodziła z małej ligi w kraju zapóźnionym pod względem rozwoju piłki nożnej. Niespodziewanie 24-letni Doo-Ik Pak zdobył zwycięskiego gola na oczach 18 tysięcy widzów. Włochom nie udało się odwrócić wyniku spotkania na swoją korzyść i do historii przeszedł wynik 1-0 dla Korei Północnej. Wynikiem tym Korea awansowała do ćwierćfinału. Później dowiedzieliśmy się, że przyjazd Azjatów był dla Wielkiej Brytanii sporym problemem dyplomatycznym, bo UK nie uznawała powstałej w wyniku wojny, zakończonej zaledwie 13 lat wcześniej, Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

1. Finał Ligi Mistrzów UEFA, Liverpool – AC Milan, 2005 rok

Cud w Stambule – tak został ten mecz okrzyknięty. W pierwszych 45 minutach meczu drużyna Rafaela Beniteza była bliska kompletnej przegranej i została zdeklasowana przez AC Milan. Paolo Maldini zdobył bardzo szybko 2 bramki, kolejnego gola strzelił Hernan Crespo i wynik meczu zdawał się być już przesądzony. Gdyby ktoś po pierwszej połowie meczu przewidział to, co stanie się w drugiej połowie i odpowiednio mecz obstawił – stałby się milionerem.

Druga połowa meczu zmieniła wynik diametralnie. Piłkarze Liverpoolu, a zwłaszcza Steven Gerrard, Vladimir Smicer i Xabi Alonso sprawili, że rozgrywka nabrała tempa i kibice Liverpoolu zaczęli mieć powód do dumy. Pomiędzy 54 a 60 minutą strzelili oni trzy gole odrabiając całkowicie straty pierwszej połowy. Rozstrzygnięcie meczu nastąpiło po serii rzutów karnych. Jako „Dudek dance” określono mistrzowską obronę strzału wykonanego przez Andrija Szewczenko. Dla Jerzego Dudka był to największy sukces w karierze piłkarskiej. A ten dzień pozostał w pamięci każdego kibica Liverpoolu na zawsze.

1. IX Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, 1992 rok, Dania mistrzem Europy

Pierwszy mecz IX Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej odbył się 10 czerwca 1992 roku na Stadionie Råsunda w Sztokholmie. Były to ostatnie mistrzostwa z udziałem 8 zespołów, a także zasad przyznawania 2 punktów za wygranie meczu w fazie grupowej. Ze względu na zbrojny konflikt w Jugosławii, reprezentacja tego kraju w 1992 roku została wykluczona z rozgrywek. W ich miejsce „wskoczyli” Duńczycy, którym wcześniejsza kwalifikacja nie powiodła się i odpadli w niej. O swoim udziale dowiedzieli się na 9 dni przed rozpoczęciem mistrzostw. Drużyna w części już na urlopach, zmobilizowała się natychmiast i w komplecie pojawiła się na mistrzostwach. Początki nie były zachwycające, bo podczas dwóch pierwszych meczów Duńczycy nie zdobyli ani jednego gola. Jednak mecz z Anglią, gdzie Duńczycy uzyskali remis 0-0, stanowił na tym etapie zapowiedź ich dobrej passy. Na ostatnim spotkaniu, gdzie już w zasadzie żegnali się z rozgrywkami, walcząc z Francją, która była głównym faworytem, niespodziewanie ją pokonali 1-2. W półfinale Duńczycy w rzutach karnych pokonali Holandię, a w finale pewnych wygranej Niemców. Przed meczem Niemcy już przyjmowali gratulacje, jakby tytuł był już przez nich zdobyty, tymczasem po rozpoczęciu spotkania i niespełna 20 minutach Dania prowadziła 1-0. Wynik meczu zakończył się wynikiem 2-0 dla Dani. Tym samym kraj ten został mistrzem Europy w roku 1992.