Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Opublikowano raport o nadużyciach seksualnych duchownych diecezji płockiej


Diecezja Płocka opublikowała raport o nadużyciach seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych diecezji płockiej zgłoszonych w okresie od 31 maja 2007 roku do 31 maja 2021 roku. Raport prezentuje dane dotyczące problemów nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych diecezji oraz podjętych działaniach. Ośmiostronicowy dokument został przygotowany na prośbę biskupa Piotra Libery przez zespół „Ku uzdrowieniu i odnowie”.


Według danych zawartych w raporcie, w latach 2007 – 2021 do kurii wpłynęło 20 zawiadomień o możliwości wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Wszystkie badane były w toku kościelnego dochodzenia. Na przestrzeni tych 14 lat, strona kościelna przekazała prokuraturze 15 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa, z czego 10 spraw zostało umorzonych lub odmówiono wszczęcia postępowania, w 4 przypadkach prokuratura wniosła akt oskarżenia, a jedno jest w trakcie badania. W 3 sprawach zapadły już wyroki skazujące, w jednym przypadku wyrok do tej pory nie zapadł.

Skazani duchowni stanowią około 1,1% duchowieństwa diecezji płockiej, posługującego w okresie, którego dotyczyły zgłoszenia. W diecezji płockiej posługiwało wówczas ok 900 osób duchownych.

„Publikacja niniejszego raportu jest w pewnym sensie zadośćuczynieniem, jakie należy się osobom skrzywdzonym i ich bliskim. Ujawnienie informacji o ich dramacie jest niezbędnym krokiem w odzyskaniu godności przez pokrzywdzonych i ważnym elementem w przywracaniu wiarygodności Kościoła. Ufamy, że jego publikacja przyczyni się do zmiany świadomości społecznej w postrzeganiu, reagowaniu i zgłaszaniu odpowiednim instytucjom przestępstw seksualnych popełnionych na małoletnich. Wierzymy, że uwrażliwi sumienie duchownych na problem nadużyć seksualnych, zarówno potencjalnych sprawców, jak i tych, którzy z powodu źle pojętej troski o Kościół bagatelizują ten problem. Wreszcie, że doda odwagi wszystkim tym, którzy jeszcze nie powiedzieli o swoim zranieniu i nadal cierpią z tego powodu” – czytamy w podsumowaniu raportu. 

Pełna treść raportu poniżej.

raport-o-naduzyciach-diecezja-plocka-2021-pdf

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jura
Jura
1 rok temu

Przydałby się raport ujawniający łamanie celibatu, liczbę poczętych dzieci przez księży i zamiecionych spraw pod dywan.

Mławianka
Mławianka
1 rok temu
Reply to  Jura

I pewnie który sąsiad ma ile kochanek i dzieci z innymi. Wstyd wtykać nos w życie prywatne. Zajmij się swoim.

Jura
Jura
1 rok temu
Reply to  Mławianka

Wielce Szanowna Mławianko, czy Ty uważasz, że ksiądz, który zdecydował się żyć w celibacie a ma kobietę i jest ojcem dziecka to jest normalne. Jak matka wytłumaczy swojemu dziecku kto jest jej ojcem. Naprawdę sądzisz, że to jest w porządku? Biskupi wolą tego nie widzieć, choć o wszystkim wiedzą. W ten sposób szkodzą całemu Kościołowi. Nigdy nie będzie dobrze, jeśli będziemy akceptować podwójną moralność. Prawdziwym mężczyzną, jest wikary z Trójcy, który odpowiedzialnie zrzucił sutannę, tak ludzi trzeba cenić.

Czytelnik
Czytelnik
1 rok temu
Reply to  Jura

Ale to nie jest przestępstwo. To kwestia sumienia. Często warto zajrzeć we własne

Maria
Maria
1 rok temu
Reply to  Czytelnik

Ja juz dawno przestalam wierzyc w kosciol i tak zwanych pasterzy… Wiekszosc z nich ma na koncie wiecej grzechow niz zwykly szary czlowiek.

Czytelniczka
Czytelniczka
1 rok temu
Reply to  Maria

Ja też wierzę w Boga a nie w księży

Bart
Bart
1 rok temu

Z imienia i nazwiska kiecajów przedstawić, niech każdy wie z kim ma do czynienia na parafii

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x