Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tajemnicze chmury nad Mazowszem. Zobacz nagranie!Nad Mazowszem można dziś było zaobserwować na niebie dziwne, złowieszczo wyglądające cylindryczne chmury, przypominające worki lub wymiona. Jeden z czytelników podzielił się z nami  nagraniem z Warszawy. 

Okazuje się, że to spektakularne „bąbelkowe” zjawisko na niebie określane jest jako Mammatus (mamma po łacinie oznacza wymię lub pierś). Jego cechą charakterystyczną są dobrze widoczne wypustki lub wymiona, które zwisają od podstawy chmury w dół i skierowane są ku ziemi. 

Mammatus są najczęściej związane z chmurami kłębiastymi i towarzyszą gwałtownym burzom, ale ich obecność na niebie może mieć miejsce również w momencie przechodzenia słabszych burz. W każdym razie ich obecność świadczy o szczególnie dużej intensywności zjawisk konwekcyjnych, które zachodzą w chmurze. Zjawisko nie pojawia się na polskim niebie zbyt często. 

Według Międzynarodowego Atlasu Chmur WMO, mammatus jest raczej cechą chmury, a nie jej rodzajem, gatunkiem czy odmianą. Wyraźne „grudkowate” spody są tworzone przez zimne powietrze opadające w dół i tworzące kieszenie. 

Zapraszamy do obejrzenia filmu:

mat. filmowy nadesłany

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ParA
ParA
2 lata temu

intrygujące zjawisko 🙂

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x