Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Specjaliści grup poszukiwawczo – ratowniczych szkolili się w 5 Brygadzie


fot. DWOT


W Brygadach Obrony Terytorialnej już od blisko 3 lat funkcjonują Naziemne Zespoły Poszukiwawczo – Ratownicze. W miniony weekend w 5 Brygadzie OT odbyło się specjalistyczne szkolenie przeznaczone dla członków takiego zespołu.

Naziemne Zespoły Poszukiwawczo – Ratownicze (NZPR) to jeden z elementów systemu zarządzania kryzysowego. W siłach zbrojnych są one wydzielane tylko przez brygady obrony terytorialnej. System taki został wprowadzony w 2018 roku. Wcześniej zadania takie realizowały grupy naziemnego poszukiwania wydzielane z wojsk operacyjnych. Za wprowadzonymi zmianami, czyli przeniesieniem zadań poszukiwawczo – ratowniczych w domenie lądowej na Wojska Obrony Terytorialnej, przemawiał aspekt terytorialności, równomiernego pokrycia terenu Polski przez pododdziały WOT i lokalny charakter formacji. NZPR-y są oczywiście włączone w system poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR (Aeronautical Search And Rescue – poszukiwanie i ratownictwo lotnicze).

Celem kursu było specjalistyczne przygotowanie żołnierzy WOT do realizacji zadań w ramach wsparcia działań służby ASAR, rozwijanie umiejętności realizacji poszukiwań terenowych przy wykorzystaniu różnych metod. Żołnierze przeszli także szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Część praktyczna kursu odbyła się na terenach leśnych nadleśnictwa Przasnysz w leśnictwie Grzybowo. Szkoliło się ponad 50 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady OT,

NZPR-y przeznaczone są do niesienia pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Ich zadaniem jest odnalezienie miejsca wypadku, udzielenie pierwszej pomocy, zabezpieczenie śladów oraz ochrona mienia i wyposażenia. Ideą działania NZPR jest wparcie społeczeństwa nie tylko w sytuacji katastrof statków powietrznych, ale również w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego.

Wydzielonyw5 Mazowieckiej Brygadzie OT Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy realizuje zadania w stałym rejonie odpowiedzialności Brygadyczyli na terenie północnego Mazowsza. W razie potrzeby NZPR jest aktywowany i kierowany w rejon wypadku/katastrofy lotniczej lub masowej oraz koordynowany przez Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (RCC – Rescue Coordination Centre), usytuowany w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Głównym celem wspólnych działań jest ratowanie zdrowia i życia ludzkiego. Zespół wydzielany z 5MBOT jest w 2-godzinnym systemie gotowości do działania.

Rozwój zdolności w zakresie zarządzania kryzysowego stanowi jeden z głównych priorytetów WOT, w tym także 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie w Brygadzie służy ponad 2 tys. żołnierzy. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych ten potencjał może być  efektywnie wykorzystywany, a terytorialny charakter formacji, znajomość terenu na którym służą terytorialsi, jest jej olbrzymim atutem, który daje możliwość podejmowania szybkich i sprawnych działań.

źródło: 5 MBOT

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
1 2 votes
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimus
Anonimus
2 lata temu

Znowu reklama chłopczyków Maciory. Darmozjady. Że też jako społeczeństwo musimy ten bezużyteczny twór utrzymywać. Wyłudzacze naszej kasy. Nieroby.
J384Ć P15

Ojciec Narodu
Ojciec Narodu
2 lata temu
Reply to  Anonimus

Chyba waszej kasy … patałachy .

Anonimus
Anonimus
2 lata temu
Reply to  Ojciec Narodu

Piszesz Waszej czyli jesteś komuchem i popierasz te barachło. Wiwat KC PZP(is)R. Niech żyje Ojciec Narodu i jego kaczka też.
J384Ć P15

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x