Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Nie ma decyzji, że obiekt powstanie. Ale nie mogę powiedzieć, że nie powstanie


Dlaczego jedna strona ulicy Zachodniej ma plan zagospodarowania, a druga już nie? Jakimi czynnikami kieruje się urbanista, przygotowując projekt decyzji burmistrza o warunkach zabudowy? Jaką wielkość obszaru analizy urbanistycznej ustali burmistrz w tym przypadku? Między innymi takie pytania kierowane do burmistrza Kowalewskiego padły na zebraniu osiedla „Kościuszki”, zwołanego specjalnie na prośbę mieszkańców, nie zgadzających się na plany budowy bloku między jednorodzinną zabudową na ulicy Zachodniej.


– Chcemy aby burmistrz i władze zrozumiały naszą decyzję. Powstanie 3-4 piętrowego bloku  doprowadzi do tego, że będziemy musieli sprzedać nasze domy. Dlaczego nasze osiedle nie może być nadal osiedlem domków jednorodzinnych? – powiedziała przedstawiając zaistniała na ulicy Zachodniej sytuację jedna z inicjatorek protestu Justyna Matraszek.

Na kierowane później przez mieszkańców osiedla pytania odpowiadał burmistrz Sławomir Kowalewski i naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego Marek Polak.

Burmistrz wyraził zaskoczenie tym spotkaniem na tak wczesnym etapie.

– Jesteśmy na początku procedury. Nie ma decyzji, że obiekt powstanie. Ale nie mogę powiedzieć, że nie powstanie. Moje odczucie jest takie, że blok nie powinien tam powstać, ale będzie analiza urbanisty – mówił Kowalewski.

Po czym wielokrotnie jeszcze apelował o nie kierowanie się emocjami, spokój i cierpliwość. Przy procesie wydawania decyzji o warunkach zabudowy, o którą wystąpił inwestor, podkreślał rolę urbanistów, których w liczbie dwóch zatrudnia burmistrz.

Burmistrz nie umiał odpowiedzieć na pytanie mieszkańców dlaczego ta część ulicy Zachodniej nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Padło jednak zapewnienie, że do jego opracowania miasto przystąpi w drugiej połowie tego roku. Jak jednak zastrzegł naczelnik Polak, taka procedura trwa około dwóch lat, a i tak nie będzie miało to wpływu na wydanie decyzji, o którą wnioskuje inwestor.

– Nie pamiętam dlaczego nie ma tu planu. Nie zawsze jednak miejscowe plany zagospodarowania są korzystnym rozwiązaniem, bywa że szkodzą rozwojowi – odpowiadał Kowalewski.

Odpowiadają na pytanie jednej z mieszkanek, Elżbiety Kowalskiej, naczelnik Polak wymienił czynniki, jakie bierze pod uwagę urbanista, oraz przyznał, że o ustaleniu obszaru analizy decyduje burmistrz, ale propozycja wychodzi od urbanisty. Inny z mieszkańców, Tomasz Chodubski zaapelował, aby do tej analizy przyjąć wielkość 105 metrów (co stanowi 3-krotność szerokości działki). Takie rozwiązanie byłoby korzystne dla mieszkańców, w takim bowiem obszarze zapewne nie znajdzie się wysoka zabudowa.

– Czekamy na analizę urbanisty, pan nas uspokaja, prawie uwierzyłem –  mówił Zbigniew Grzmil, zwracając jednocześnie uwagę , na problemy z kanalizacją w ulicy Zachodniej, które zapewne nasilą się przy przyłączeniu budynku wielorodzinnego. Zasugerował przy tym, aby takie informacje przekazać urbaniście.

– My chcemy, żeby Mława się rozwijała, ale nie kosztem mieszkańców – podsumowała niejako to spotkanie Wiesława Kalman, mieszkająca najdłużej na ulicy Zachodniej.

Na zakończenie zebrania Burmistrz Kowalewski poprosił, aby po jego zakończeniu spotkały się z nim osoby, które są stronami w toczącym się postępowaniu administracyjnym.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
39 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mławiak
Mławiak
1 rok temu

Brak słów na co to mówi i robi nasz kolarz.
W sumie cała rodzinkę ustawił, zapewnił pracę i oczywiście mieszkanko dla każde w każdym nowo powstałym bloku.

Mławiak
Mławiak
1 rok temu

Brak słów na co to mówi i robi nasz kolarz.
W sumie cała rodzinkę ustawił, zapewnił pracę i oczywiście mieszkanko dla każde w każdym nowo powstałym bloku.

Daga
Daga
1 rok temu

Mistrz wodolejstwa – nie ma decyzji, że obiekt powstanie, ale nie mogę powiedzieć, że nie powstanie

Ela
Ela
1 rok temu

a tam stoi radny Kowalczyk? Przedstawiciel deweloperow?? Kto takiego goscia wybiera na radnego, nawet wypowiedziec sie nie potrafi…

Zaciekawiona
Zaciekawiona
1 rok temu

A co to za SZPECZJALISTA w ten kajet zerka? Twarz nieskalana procesem myślowym.

Kuba
Kuba
1 rok temu
Reply to  Zaciekawiona

😀 – to to wyższy szpeczjalista od biegów na przełaj.
W razie konieczności ewakuacji (dezercji) jest bardzo szybki, ma duże przyspieszenie i zawsze jest w pierwszym szeregu. Nawet tutaj widać, że jest gotów do startu.

Brawo mieszkańcy, nie dajcie się zbyć pięknym słówkom i frazesom burmistrza. On umie lepiej nawijać makaron na uszy i kłamać niż Pinokio od miski ryżu, Mateuszek mu podobno na imię.

gte
gte
1 rok temu
Reply to  Kuba

Miał wsparcie, gdyby był sam to by szybciej uciekł niż się pojawił. A tak to sobie trochę na krzesełku posiedział. Przecież to specjalista od unikania trudnych pytań.

Anonimowy
Anonimowy
1 rok temu
Reply to  Zaciekawiona

Specjalista od fikołków i pajacykow

Po sąsiedzku z ul. Wójtostwo
Po sąsiedzku z ul. Wójtostwo
1 rok temu

Mowa trawa. W Mławie dla deweloperów ulice bieg zmieniają, światła nowe powstają, mosty przepusty, tylko patrzeć jak Seracz zawrócą. Drodzy mieszkańcy, macie gdzieś dziurawe drogi ?! Błoto od 30 lat? a może brak oświetlenia ulicy ?! Zaproście deweloperka i na momencie kosteczka będzie z pięknymi latarenkami. Tak, tak, i usłyszycie jak to plany i prośby mieszkańców są realizowane i będziecie dalej mogli dziękować przy urnie wyborczej…

Ojciec Narodu
Ojciec Narodu
1 rok temu

Nie wiem czy pan śledzi aktualne trendy , betonowanie i inne takie ulic nie jest w modzie .

xyz
xyz
1 rok temu
Reply to  Ojciec Narodu

W Mlawie betonowanie nie wyszło z mody, niestety – vide koszmarny plac wokół handlowca. Mława potrzebuje, na równi z mieszkaniami, także terenów rekreacyjnych.

v.ba
v.ba
1 rok temu

Przecież jeśli deweloper będzie chciał pobudować . To i tak pobuduje. Przecież na terenie byłego starego szpitala zakaźnego stoją 3 bloki. A przecież jest tam mnóstwo domów jednorodzinnych. Nie słyszałem aby to komuś przeszkadzało jak budowano bloki.

Denis
Denis
1 rok temu
Reply to  v.ba

Tam bloki przestały przeszkadzać gdy developer zafundował remont sąsiednich budynków. Podobnie z małym blokiem na Piłsudskiego (przed skrętem po prawej w Młodych) nowy dach domu czyni cuda 🙂 przypomnijcie sobie jakie protesty były przd budową stacji paliw na Grzebskiego (dawniej Artim teraz Orlen) no i co ??? stacja jest, jest, a i bloczek nową elewację dostał. Niestety, żyjemy w takich czasach, że to tylko kwestia cyt. „Pieniędzy ile się pytam..” tyle w temacie.

Ojciec Narodu
Ojciec Narodu
1 rok temu
Reply to  Denis

Trafiłeś w sedno. Dlatego proponuję zrobić grilla dać po kaszance w grubym flaku gawiedzi z domków i zamknąć temat

Wiktor
Wiktor
1 rok temu
Reply to  v.ba

Po starym zakaźniaku to dopiero super lokalizacja. Ludzie nawet nie mają pojęcia na czym mieszkają… Znajomy wykonywał tam wykopy pod fundamenty, domślcie się na co ciągle trafiał…

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Wiktor

… na kosteczki…

Antykowal
Antykowal
1 rok temu
Reply to  v.ba

No i znalazł się ktoś, kto nic nie rozumie ! Zapewne wyborca Kowalewskiego!

Zcn
Zcn
1 rok temu

Brawo mieszkańcy ! Pan burmistrz to wydał decyzję budowy na ul. Księdza Piotra Skargi bez możliwości dojechania służb ratowniczych w środkowym bloku. Gdzie był ten architekt, nadzór budowlany itp. Brońcie się !!!

miki
miki
1 rok temu

a jeszcze jedna niespodzianka: przy intermarche – na tej samej działce -powstanie stacja paliw, myjnia automatyczna i myjnia ręczna – można? można, bez komentarza dalej

Kamil Przybyszewski
Kamil Przybyszewski
1 rok temu

Czyli zacznie się przeciąganie sprawy?
Załóżmy taką sytuację : Burmistrz X, miasta Y wydał decyzję odmowną dla tego typu obiektu, która to decyzja jest obarczona wadą prawną lub innymi uchybieniami. Należy mieć na uwadze, że Burmistrz celowo wydał taka decyzję, aby nie narażać się na gniew mieszkańców, a przy okazji dać możliwość odwołania się od tej decyzji dla inwestora-dodać należy, że inwestor wie o takim ruchu, takiej zagrywce burmistrza X
W dalszym etapie inwestor odwołuje się od wydanej decyzji do SKO, które to przychyla się do uwzględnienia podnoszonych przez inwestora uwag. A to dopiero początek postępowania…

Antykowal
Antykowal
1 rok temu

Pełna zgoda Panie Kamilu, żeby tylko wszyscy mieli pojęcie jak się przeprowadza takie zabiegi. A na koniec jeszcze będzie Kowalewskiego nieśmiertelne: „ale to przecież nie ja decyduję, ale rada miasta…”, lub „to urząd marszałkowski” albo „to kolegium odwoławcze”. A ciemnota pomyśli: – no ludzki z niego chłop, i znów go wybiorą ! Że też ludzie dają się jeszcze na to nabierać !
W wyborach udział powinni brać ludzie świadomi. Nie masz jeden z drugim pojęcia? nie głosuj wcale !!!

Elizka K.
Elizka K.
1 rok temu
Reply to  Antykowal

Nie głosujcie? Hola, hola.. to że ktoś jest przeciwny komuś nie ma prawa zabraniać głosowania tym, którzy mają odmienne zdanie. Sama uznaje poczynania Pana Burmistrza za niegodne ale ludzie.. sami wśród siebie siejecie nienawiść. Przedstaw swój punkt widzenia, przekonaj kogoś ale nie zachowuj się jak troglodyta. Pan Przybyszewski potrafi wyrazić swoje zdanie, które być może na kogoś wpłynie ale nikomu przy tym nie ubliża i nie namawia do zaprzestania ze swoich praw jak i obowiązków. Jak dla mnie jesteś tylko hejterem bo człowiek pragnący coś zmienić nie chowa się pod pseudonimem i nie zachowuje się w ten sposób.

hha
hha
1 rok temu

Jeśli zdjęcie jest z tego spotkania to gratuluje burmistrzowi zachowania środków ostrożności odstęp , brak maseczki. Burmistrz powinien świecić przykładem.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  hha

Wszyscy zaszczepieni 😉

Julian
Julian
1 rok temu
Reply to  hha

Dokładnie a potem będą skrócone godziny pracy urzędu. Dopiero co ponownie urząd pracuje we wtorki do 18. Jeśli tak są zachowywane zalecenia epidemiczne przez burmistrza to co się dziwić że potem urzędnicy trafiają na kwaratannę. Co na samym końcu jest uciążliwe dla mieszkańców z powodu ograniczeń w pracy urzędów. Naprawdę świetny przykład pan daje. Wiem że sporo ludzi nie wierzy w covid ale potęcialne ograniczenia w pracy różnych urzędów dotykają wszystkich.

Kacper
Kacper
1 rok temu

Nikt nie chciałby takiego sąsiedztwa. W końcu w Mławie podjęto walkę z budowaniem bloków bezpośrednio przy domkach jednorodzinnych. BRAWO WY!!!

Jaga
Jaga
1 rok temu

Burmistrz najwyraźniej się miga jak tylko może i przeciąga sprawę.
Po co spotkanie na tak wczesnym etapie?

  • ano panie burmistrzu po to, żeby zablokować wydanie decyzji przez pana, bo jak pan wyda decyzję pozytywną dla dewelopera (wszyscy wiedzą jak wydawane są decyzje), to będzie po tzw. „kaczaku”. Wtedy, to mieszkańcy mogą sobie protestować ile wlezie i nic tym nie osiągną.

Kolejna sprawa, że niby propozycja wychodzi od urbanisty Urbanistów to pan zatrudnia i urbanista przedstawi taką propozycję jakiej oczekuje burmistrz. Urbanista to pionek. Dobrze, że nie uzależnia pan swojej decyzji od propozycji sprzątaczki.
Masło maślane, byle zbyć mieszkańców.
Dobrze, że tam mieszkają mądrzy ludzie, a więc może się nie dadzą zbyć frazesami burmistrza i dopną swego, czego im z całego serca życzę, dla dobra Mławy, dla estetyki naszego miasta, która w ostatnich latach i tak się strasznie pogorszyła.

Last edited 1 rok temu by Jaga
dobra rada
dobra rada
1 rok temu
Reply to  Jaga

Trzeba mieć nadzieję, że protest będzie będzie skuteczny. Pamiętajcie – cel uświęca środki.

Antykowal
Antykowal
1 rok temu

Nie przestaje mnie zdumiewać, jak ludzie nie potrafią wyciągać wniosków i dają się nabierać na jego wyuczone gadki. Wybierają od lat na burmistrza człowieka sponsorowanego przez deweloperów, a potem zdziwienie, że kłamie, manipuluje, a na końcu i tak robi swoje. Asy z rady miasta też wszystko przyklepują. Ludzie, czas się ogarnąć i skończyć to księstewko Kowalewskiego.

Jaga
Jaga
1 rok temu
Reply to  Antykowal

I tu masz 100% racji.
Wszyscy doskonale powinni zdawać sobie spraw a tego że pan Kowalewski id początku I-wszej kadencji, to kandydat na burmistrza sponsorowany przez deweloperów i innej maści „wielkich biznesmenów”, przecież to było widać od pierwszej kampanii wyborczej. Te darmowe gazetki rozkładane po całym mieście wiele o tym mówiły.
Nie rozumiem w ogóle jak można było nawet za I-szym razem głosować na tego człowieka, a już kilka kolejnych razy to jest w ogóle niepojęte dla mnie. Trzeba naprawdę być podatnym chyba hipnozę i na wciskanie kitu.

No ale cóż… ludzie kupują gary warte kilkaset złotych za kilka tysięcy złotych i pewnie na tej samej zasadzie dają się omamić w wyborach tak lokalnych do samorządu, jak i tych krajowych do parlamentu czy na prezydenta.

Gosia
Gosia
1 rok temu

Mieszkańcy powinni okazać cierpliwość!! aż będzie za późno na interwencje!!Panie burmistrzu teraz jest ten czas żeby Pana zablokowac

miki
miki
1 rok temu

cytat: „Nie zawsze jednak miejscowe plany zagospodarowania są korzystnym rozwiązaniem, bywa że szkodzą rozwojowi” – odpowiadał Kowalewski – co za głupoty opowiada „nasz” Burmistrz, właśnie po to są plany miejscowe, aby wiadomo było co gdzie ma być, każdy mieszkaniec wie wtedy, gdzie będą bloki, gdzie fabryki, a gdzie szkoła lub cmentarz itd. – Burmistrzu – nie mów głupot i się nie kompromituj oraz nie wprowadzaj mieszkańców w błąd

...
...
1 rok temu

Bareja przy tym wymięka:)

„Burmistrz wyraził zaskoczenie tym spotkaniem na tak wczesnym etapie.

– Jesteśmy na początku procedury. Nie ma decyzji, że obiekt powstanie. Ale nie mogę powiedzieć, że nie powstanie.”

Alina
Alina
1 rok temu
Reply to  ...

,,Nie chcę ale muszę” – słynne powiedzenie Prezydenta Wałęsy

NIeDlaBloku
NIeDlaBloku
1 rok temu

Jak można pośrodku osiedla domków jednorodzinnych wy….bać blok???? Jak można być tak pazernym na pieniądze? Nie rozumiem .

z Wójtostwa
z Wójtostwa
1 rok temu
Reply to  NIeDlaBloku

Zapewne Pan Inwestor nie brał pod uwagę, że będą protesty. Przy innych budowach sąsiedzi aż tak nie protestowali.

Anonim
Anonim
1 rok temu
Reply to  z Wójtostwa

Burmistrz zapewne też tego nie brał pod uwagę.
„Drodzy mieszkańcy winniście się wstrzymać z protestami do momentu podpisania przeze mnie decyzji” 😀 😀 😀

zagraniczny
zagraniczny
1 rok temu

A po co ustanawiać tam plan zagospodarowania,jak do tej pory wszystko było ok.No chyba że burmistrz podjął te działania bo deweloper dobry.

39
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x