Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

VR – co to takiego?


Coraz bardziej popularne na świecie stają się gogle VR. Co to takiego? Otóż VR to skrót od „virtual reality” co w języku polskim oznacza nic innego jak „rzeczywistość wirtualną”. Jeśli wciąż nie mówi Wam to za dużo, to zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami, dzięki którym dowiecie się, co to dokładnie jest, jak to działa i po co to komu.

Czym dokładnie jest wirtualna rzeczywistość?

Wirtualna rzeczywistość/virtual reality/VR to trójwymiarowy obraz generowany komputerowo. Jest to bardzo ogólnikowe określenie, ale też jest ono w stu procentach zasadne. Dlaczego? Otóż chodzi o to, że generowane pod vr może być dosłownie wszystko – różne przedmioty, obiekty ruchome i stałe, dokładnie odwzorowane lokalizacje, a nawet różne zdarzenia. W zależności od twórcy i jego koncepcji świata możemy otrzymać obraz całkowicie przypominający rzeczywistość, która nas otacza, jak również możemy wciągnąć się w wir świata sztucznie wykreowanego, o specyficznym wyglądzie (np. świat stworzony w stylu komiksowym). Jest to wirtualna imitacja „rzeczywistości”, nawet jeśli jest ona całkowicie zmyślona i stworzona wyłącznie dla danego tytułu wykorzystującego technologię gogli.

Najważniejsze dla twórców VR jest to, by człowiek korzystający z danego programu/tytułu/gry mógł jak najmocniej wciągnąć się w wir otaczającego go świata. Wiadome jest, że nasz mózg jest bardzo rozbudowany i nie da się go ot tak oszukać – łatwo wyłapiemy, że świat w goglach nie jest tym prawdziwym. Dlatego też twórcy musieli dokładnie zastanowić się nad tym, co wprowadzić w rzeczywistość wirtualną, byśmy podeszli do niej jak do prawdziwego świata. 

Jak to działa?

Najważniejsze dla twórców w celu wywołania u nas „oszukania mózgu” było zastanowienie się, co może wpłynąć na nasze podejście do adaptacji w danym świecie. Wiemy o tym, że działamy na podstawie zmysłów i to one pozwalają nam uświadomić sobie „realność” tego, co nas otacza. Dlatego też powstały specjalne okulary (zwane goglami VR), które oszukują nasz zmysł wzroku. Gogle są zabudowane po bokach, dzięki czemu bodźce zewnętrzne (np. światło w pokoju) nie są w stanie wybić nas z tego, co widzimy na ekranie. Istotnym jest również to, że virtual reality wirtualna działa na innych zasadach niż typowe gry komputerowe uruchamiane na ekranie. Poruszając głową w różne strony, obraz na ekranie również się zmienia, dając uczucie faktycznego oglądania świata. Istotnym było również stworzenie dźwięku przestrzennego, dlatego też należy przy korzystaniu z gogli założyć również słuchawki. Dźwięki w odpowiednim miejscu i natężeniu, w połączeniu z możliwościami gogli powodują, że zaczynamy wierzyć w otaczającą nas wyimaginowaną rzeczywistość.

Dla kogo VR?

Oczywiście hasło VR może kojarzyć się większości z Was wyłącznie z grami komputerowymi i nową formą ich „odczuwania”. Mimo wszystko nie jest to jedyny sposób wykorzystania. Jest to idealne zastosowanie w różnych branżach, np. szkolenia nowych pilotów samolotów. Dzięki takiemu zastosowaniu wykorzystuje się na proces szkoleniowy stanowczo mniej budżetu firmy, a przy dobrym oprogramowaniu, skuteczność szkolenia jest bardzo zbliżona do klasycznej formy nauki. 

Oczywiście mówimy tutaj o wielkich firmach. W przypadku zwykłego użytkownika wciąż można mówić, że jest to dość „droga” zabawka, ale zważywszy na jej technologiczne możliwości, można uznać, że jest tego warta. 


Artykuł sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]